גורם משפטי בכיר: בישראל הוחזקו אסירים בודדים ללא פרסום

לדבריו, בן זיגייר הוחזק תחת שם בדוי, והסכים לכך שכן הדבר נועד להבטיח את שלומו. "אין בישראל אסירים X, זה מונח שלקוח מדיקטטורות"

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בעשרות השנים האחרונות הוחזקו בישראל אסירים בודדים תחת שם בדוי ללא פרסום. כך אמר היום (חמישי) גורם משפטי בכיר המעורה בפרשת בן זיגייר. לדבריו, בעוד שחלק מהמקרים פורסמו, אחרים לא פורסמו עד היום. הוא הוסיף על זיגייר, מבלי לאשר את שמו כי "האסיר הזה קיבל את כל הזכויות. החזקתו בשם אחר נועדה להגן לא רק על שלומו של הציבור וביטחון המדינה, זה נועד להגן גם על שלומו שלו". לדבריו, זיגייר הסכים להיות מוחזק תחת שם בדוי, כדי לשמור על ביטחון המדינה ועל שלומו.

"היו מקרים בודדים וחריגים כאלה", אמר הגורם, "ובאותם מקרים, האסיר הוחזק בתנאים זהים לכל מה שמקובל - ההבדל היחיד הוא אי-חשיפת שמם והחזקתם תחת שם בדוי, לא איקס ולא אדם נעלם". לדבריו, "אין במדינת ישראל אסירים X. זה מונח שלקוח מארגנטינה ודיקטטורות שאנשים נעלמו וישבו בלי שום קשר לעולם. אין בישראל דבר כזה". כשנשאל אם כרגע עצורים בישראל אנשים נוספים בשם בדוי וללא פרסום השיב: "אני לא גורם ביטחוני. חשוב להגיד שזה דבר מאוד נדיר וחריג".

לדברי הגורם, במקרה של זיגייר "נמסרה הודעה מיידית למשפחה, הוא היה מיוצג על ידי עורכי דין, התנהל משפט פלילי רגיל בבית משפט מחוזי, הכל היה תחת פיקוח שיפוטי. במקרים נדירים אחרים שהיו בעבר מי שנידון למאסר והיה מגיע לו לפי הנהלים חופשה, קיבל חופשה – במקרה הזה זה לא הגיע למצב הזה, כי הוא לא נידון (זיגייר התאבד לפני תום משפטו, ע"א)". לשאלה אם נאסרו על זיגייר זכויות שהותרו לאסירים אחרים בבידוד, השיב: "אני לא זוכר מה נאסר בדיוק. הוא נפגש עם עורך דין, היה לו משפט, הוגש כתב אישום, המשפט התחיל להתנהל, ולצערנו במהלך המשפט האיש התאבד".

על נסיבות מותו של זיגייר אמר הגורם כי התנהלה חקירה בבית משפט ונקבע כי מת מהתאבדות, אך השופטת החליטה להעביר את התיק לפרקליטות המדינה כדי שתבחן אם מותו נגרם ברשלנות המצדיקה הגשת אישום בפרשה. לדבריו, "ההחלטה ניתנה לפני כמה שבועות בלבד, והתיק נבדק עכשיו בפרקליטות על ידי פרקליטות המדינה בידי גורם רציני". הגורם הוסיף כי המדינה בוחנת את האפשרות לצמצם את איסור הפרסום בנוגע לנסיבות המוות של זיגייר, וכי ייתכן שיצומצם בימים הקרובים.

הגורם ביקש להגן על התנהלות המדינה בפרשה: "ההשמצות, באמת אין לזה מלה אחרת, כאילו מדינת ישראל מתנהלת כמו דיקטטורה, כאילו אנשים נעלמים והמשפחות לא יודעות, זה הבל ורעות רוח. זה פשוט פרסומים חסרי אחריות. זו דמוקרטיה – דווקא על המקרים האלה יש בקרה יתרה, בדרך כלל הם מטופלים ומלווים על ידי בכירי מערכת המשפט, כך היה גם במקרה הזה. מלווים – הכוונה שכתב האישום מאושר על ידי הגורמים הכי בכירים, אנחנו לא בודקים את שלומו, אנחנו לא הולכים לכלא לראות אותו, יש בשביל זה מערכת בשב"ס – מלווה במובן ששומרים על הזכויות שלהם".

"אנחנו לא מחזיקים אסירים בלי מגע עם העולם ובלי עורך דין, וכל הפרסומים חסרי השחר שהיו כאן – בישראל אין מצב שבשם ביטחון המדינה יפגעו בזכויות אסיר", אמר. לדבריו, "לפעמים, יש מקרה שצריך לבודד כדי שהסודות שאדם כזה או אחר מחזיק לא ייצאו, שאנשים לא ידברו יותר מדי, אבל זה דבר מקובל בשב"ס".

לגבי הביקורת על דשדוש המדינה בהסרת איסורי הפרסום, אמר הבכיר: "ברגע שהיה ברור שהולך להתפרסם משהו, אמרנו: נחכה ונראה מה יתפרסם, ולפי זה נצמצם את איסור הפרסום. ביום שלישי בשלוש התפרסם התחקיר באוסטרליה, ובערך ב-7-8 בערב ביקשנו לצמצמם את צו איסור הפרסום המוחלט באופן שניתן יהיה לפרסם כל דבר שפורסם בחו"ל".

לדבריו, "אנחנו יודעים שהעולם היום השתנה, אנחנו לא חיים בעבר. זה לקח כמה שעות כי צריך לראות מה בדיוק התפרסם (...) על דעת גורמי הביטחון היה קונצנזוס לצמצמם את הדבר, וביקשנו לצמצם. ראינו את השטף ואמרנו שאנחנו מוכרחים לצאת בפרסום רשמי של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ