תוכניות ומסמכים מסווגים נשכחו מחוץ לבסיס בדרום

גילי כהן
גילי כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
גילי כהן

תוכניות צה"ל ומפות מסווגות נותרו מחוץ לעמדת ש"ג בבסיס צה"ל באוגדת עזה, חשופים לעיני כל, בעת מבצע עמוד ענן. ב-17.11, לאחר מספר ימי היערכות של כוחות סדיר ומילואים מסביב לרצועת עזה, נמצאו בכניסה לאחד מבסיסי צה"ל מסביב לרצועת עזה פריטי מידע חיוני בעל ערך רב - תוכניות צבאיות, מפות שכוללות שמות קוד ברשת הצבאית, ומידע מסווג.

רק לאחר זמן-מה, כשקצין הבחין במסמכים, התברר כי הם נשכחו בטעות בכניסה לבסיס. הם נאספו על ידי קציני ביטחון מידע באוגדה מאוחר יותר. לפי פקודת מטכ"ל בנושא, קצינים וחיילים בצה"ל נדרשים לשמור חומרים מסווגים במקומות מאובטחים בלבד. ב"תנאי שדה", על המסמכים להיות מאובטחים, ותחת "שמירה מתמדת ופיקוח קפדני".

במבצע חולקו עלונים לכוחות בשטח, שביקשו להתריע מפני סכנות ביטחון המידע, וכן נשלחו מאות מסרונים לקצינים בצה"ל בעניין. בעלונים צוין כי "גורמי תקשורת אזרחית ישראלית וזרה מעבירים בשידור חי ובאופן ישיר דיווחים, מידע ותמונות מהשטח". לא ברור כמה דיווחי התקשורת פגעו בביטחון המידע, אך בצבא סבורים כי אותם מסמכים מסווגים, שנמצאו "זרוקים בש"ג" כפי שעלה מהתחקיר הצה"לי בעניין, יכלו לפגוע באופן ישיר בפעילות צה"ל במבצע ברצועת עזה.

אתמול פרסם הרמטכ"ל, בני גנץ, אגרת בנושא "זליגת המידע" בצה"ל, וביקש להחמיר בעונשו של מי שמפר את הוראות ביטחון המידע. "בעת הנוכחית, אנו נמצאים ב'מערכה שבין המלחמות' ומתמודדים עם מגוון אתגרים ביטחוניים, ביניהם הלוחמה ה'רכה' - מלחמת התודעה ולוחמת המידע", כתב גנץ. "לאורך השנים, עליונות המידע מהווה מרכיב משמעותי ביכולתו של צה"ל לנצח במערכות השונות. יתרון חשוב טמון באפשרותנו לייצר תמונת מודיעין איכותית על האויב, לצד סיכול יכולתו להשיג מידע ערכי על צה"ל".

האחראים להפקרת התוכניות והתרשימים הצבאיים המסווגים נידונו לדין משמעתי. בדובר צה"ל סירבו לפרט מה היה עונשם. מדובר צה"ל נמסר כי "במסגרת מבצע ‘עמוד ענן' ניתן דגש מרכזי לשמירה על ביטחון מידע, וכן בוצע פיקוח ופעילות מונעת למזעור מקרי דליפת מידע. המסמכים המדוברים נמצאו על ידי קצין צה"ל והועברו במלואם לגורמים המוסמכים לכך. כבר באותו היום נערך תחקיר מעמיק לבירור מהות ומקור המסמכים על ידי סגן מפקד אוגדת עזה. בסיום התחקיר נמצאו האחראים ואלו טופלו משמעתית".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ