מקור המעורה בפרשת "האסיר X": המדינה התחייבה לשלם למשפחתו מיליונים

לפי המקור, הסכם הפיצויים נחתם לפני כחודש וחצי, לאחר שחקירת נסיבות מותו קבעה כי הוא התאבד. לא התקבל אישור רשמי לדברים

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

המדינה חתמה עם משפחתו של בן זיגייר, שהתאבד בכלא איילון בדצמבר 2010 וזכה לכינוי "האסיר X", על הסכם פיצויים בסך כמה מיליוני שקלים - כך לפי מקור שמעורה בפרטי הפרשה, אך ביקש לשמור על עילום שם. לדברי המקור, הסכם הפיצויים נחתם לפני כחודש וחצי, בסיומו של הליך חקירת סיבת המוות של האסיר. לא התקבל אישור רשמי לדברים.

לאחר שזיגייר נמצא מת בתא הבידוד המאובטח בכלא איילון נפתחה חקירה שאותה ניהלה נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת דפנה בלטמן-קדראי. החקירה והדיון במותו של זיגייר התנהלו בדלתיים סגורות ונמשכו מסיבה לא ברורה יותר משנה וחצי.

בסיום החקירה קבעה השופטת כי זיגייר אכן התאבד, אולם לא קבעה דבר לגבי האפשרות לרשלנות מצד הסוהרים בכלא והעבירה את המשך הטיפול בנושא לפרקליטות המדינה. עורכי הדין רועי בלכר, משה מזור ובועז בן-צור שייצגו את זיגייר ומשפחתו מרגע מעצרו בפברואר 2010, הגישו במקביל להליך המשפטי של חקירת סיבת מותו גם תביעת פיצויים.

זיגייר בחתונה

המשא ומתן על הפיצויים למשפחה נמשך גם הוא למעלה משנה, והסוגיה סוכמה רק לאחר שהשופטת בלטמן-קדראי קבעה כי אכן מדובר בהתאבדות לפני חודש וחצי. עורך הדין בלכר שייצג את המשפחה סירב להגיב, כך גם משרד המשפטים.

שלשום התברר כי יומיים לפני התאבדותו של בן זיגייר בכלא, ביקר אותו עורך הדין אביגדור פלדמן. האחרון לא ליווה את ההליכים המשפטיים בעניינו של זיגייר במשך תשעת החודשים בהם שהה בכלא, אולם התבקש על ידי בני משפחתו של האסיר להיפגש עם זיגייר בתאו ולחוות את דעתו על עסקת טיעון שהתגבשה עם פרקליטות המדינה.

פלדמן חשף שלשום כי בפגישה שנמשכה כשעתיים טען זיגייר לחפותו, גולל בפניו את נסיבות מעצרו ואף נטה לדחות את עסקת הטיעון כדי ללכת למשפט ולנסות להוכיח שלא פשע. טען שהופעל על זיגייר לחץ רב מצד חוקריו, שכלל איומים חמורים במיוחד. "נמסר לו שהוא עלול להיות צפוי לעונש מאסר ממושך ביותר ולהיות מנודה על ידי משפחתו ועל ידי הקהילה היהודית. זה משפיע על נפש של אדם", אמר בראיון לגלי צה"ל.

עם זאת, פלדמן ציין כי לא חש שזיגייר נמצא במצב אובדני ולא העריך שהוא עלול להתאבד. "הוא נשמע לטעמי רציונלי, ממוקד, הוא דיבר לעניין. הוא לא הפגין רגש מיוחד של רחמים עצמיים", הוסיף פלדמן, "שלא תהיה תחושה שזו היתה שיחה נינוחה בבית קפה. ברור שהוא היה לחוץ, ברור שהוא היה מוטרד מאוד מהמשפט". פלדמן סיפר כי יומיים אחרי הפגישה בכלא הוא קיבל שיחת טלפון מאיש קשר בשירותי הביטחון שהודיע לו כי זיגייר התאבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ