אי-פי

שר הפנים של בולגריה ביקש משלושה חברי פרלמנט מטעם חמאס לעזוב את המדינה, לאחר שאלה הגיעו לביקור רשמי בדינה בהזמנת ארגון לא ממשלתי. ההחלטה באה על רקע הפיגוע נגד תיירים ישראלים בבורגס ביולי 2012.

שר הפנים הבולגרי, צווטן צווטנוב אמר היום (שישי) שהיה זה ביקור מפתיע של נציגי החמאס, "שאינם רצויים על ידי מוסדות המדינה". ראש המרכז ללימודים מזרח תיכוניים, מוחד אבוסי, אמר שהוא הזמין את השלושה למדינה כדי להראות להם שבולגריה אינה לגמרי מדינה פרו-ישראלית. לדברי שר הפנים הבולגרי, השלושה כבר עזבו.

מאז הפיגוע נגד תיירים ישראלים בעיירת החוף הבולגרית בורגס ביולי 2012, עושה ממשלת בולגריה מאמצים רבים כדי לשקם את תדמיתה בישראל. בפיגוע, שהתרחש באוטובוס בשדה התעופה בעיר ביולי האחרון, נהרגו שבעה בני אדם - בהם חמישה ישראלים.

שר הפנים של בולגריה צילום: אי-פי

בולגריה האשימה בשבוע שעבר את חיזבאללה, הנתמך בידי השלטון האיראני, במימון הפיגוע. שר הפנים הבולגרי הודיע כי המודיעין הבולגרי זיהה שניים משלושת המעורבים בפיגוע. השניים הם אזרחים לבנונים שמחזיקים גם בדרכונים קנדיים ואוסטרליים.

לדבריו, השניים התגוררו בלבנון מאז 2006. לדברי השר הבולגרי, החקירה העלתה מידע שמצביע על כך שארגון חיזבאללה הלבנוני מימן את הפיגוע. בחיזבאללה הכחישו קשר לפיגוע והאשימו את ישראל כי היא מנהלת מסע הכפשה נגדם.

בעקבות ממצאי החקירה הבולגרית, האשים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את חיזבאללה ואיראן ב"מערכת טרור גלובלית חוצת-גבולות". נתניהו קרא לאיחוד האירופי להכניס את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור. מכיוון שהפיגוע התקיים על אדמת האיחוד, בבריסל שוקלים את הצעד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ