האם ניתנה הוראה שלא לצלם את זיגייר בתאו?

זיגייר לא צולם כל היום כמו יגאל עמיר; בשירות אין מתייחסים לאפשרות שניתנה מלמעלה הוראה שלא לצלמו - אולי כדי שלא יוכל להעביר מידע לסוהרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

בשירות בתי הסוהר לא התייחסו עדיין באופן רשמי לפרשת "האסיר X", אבל מאחורי הקלעים נערכים שם לאפשרות שהמעורבים בפרשה יפילו עליו את האחריות. שב"ס הוא אולי אחד הארגונים המסודרים מבין כוחות הביטחון בישראל, אבל הוא גם החלש ביותר מול כל האחרים, להם הוא מעניק שירותים - משטרה, צבא, שב"כ ומוסד.

שב"ס הוא קבלן משנה, אינו חלק מההליך שהביא את האסיר או העצור לשעריו, ואין ביכולתו להפר דרישה של הארגון החוקר בבקשה לתנאי כליאה מסויימים.

בשב"ס סבורים שיש היום מי שמעוניין למקד את הפרשה בשאלה כיצד ייתכן שבן זיגייר התאבד בתא מפוקח. בארגון לא מדברים על כך באופן רשמי, אולם כבר כעת ברור שאם תתקיים חקירה של האירוע, גם שב"ס יישאל על תפקודו.

על פי הנוהל, עצור שמגיע לשב"ס נפגש עם ועדה של אנשי מקצוע שאמורים להעריך את מידת המסוכנות שלו, והסיכויים שיפגע בעצמו. לא ידוע האם גם בן זיגייר נפגש עם ועדה כזאת; בכל מקרה אם הוא לא נפגש עמה, ההחלטה לא התקבלה על ידי שב"ס כיוון ששם זהו נוהל שאין ממנו חריגה.

השב"ס גם לא מפרט בינתיים מה היתה רמת הפיקוח על זיגייר. אנשי שב"ס לא ידעו כלל מיהו האסיר, ונאסר עליהם לשוחח עמו. מעטים בשב"ס ידעו במי מדובר ובודדים ידעו מי הגוף שהיה אחראי על מעצרו.

השאלה הגדולה שעדיין לא נשאלה ועשויה להסיר מהשב"ס לפחות חלק מהאחריות, היא מה היתה רמת הפיקוח בתא, והאם ניתנה הוראה על ידי גורמים במוסד שלא להפעיל את מצלמות האבטחה שם. סוהרי השב"ס לא צפו בזיגייר כל היום כפי שעקבו אחרי יגאל עמיר. בשלב זה לא מאשרים ולא מכחישים בשב"ס שניתנה הוראה לכבות את המצלמות בתא של זיגייר, כדי למנוע ממנו להעביר מסרים לסוהרים. במוסד זוכרים היטב את הכתובת שהייתה על ידו של מרדכי וענונו שבישרה לכל העולם שהוא נחטף ברומא, וייתכן שרצו למנוע זאת מזיגייר.

גם ביום מותו של זיגייר, מהרגע שהתגלה ללא רוח חיים, איש מהם לא נכנס לתא גם כשהגיע למקום הצוות הרפואי. הסוהרים שהיו באותה משמרת המתינו באגף במקום מרוחק יחסית מהתא, וסירבו להיכנס גם שניסו לבקש זאת מהם על מנת לסייע. גורמים רפואיים של השב"ס ואחרים שהגיעו לתא הופתעו לגלות ששמו של האסיר היה בן אלון, ושלא היו כל פרטים מזהים נוספים לגביו. בכל מקרי המוות בשב"ס אמורים להיות זמינים מספר פרטים על המת - תעודת זהות, אנשי קשר וגיל - בוודאי כשצריך לפנות את הגופה. היה מי שניסה לברר את העניין וטען שלא ניתן לטפל בגופה ללא פרטים מזהים נוספים, אולם הוא התבקש להמשיך בסידור הוצאתו של זיגייר מכלא איילון.

חלק מאנשי שב"ס ואנשי הרפואה הופתעו לגלות שבמהלך הוצאת הגופה של מי שנקרא עד לאותו הרגע בן אלון, הוחלף השם והוא שונה לזיגייר. כבר היה ברור לכולם שלא שואלים שאלות.

אין ספק שאם יוחלט על בדיקה מקיפה של הפרשה וההתאבדות בתא, בשב"ס ישמחו שתוצאותיה יפורסמו. העובדה שזיגייר היה מוחזק בתא מפוקח לא מעידה על רמת הפיקוח שהייתה בתא. מיקום התא בקצה האגף השמור ביותר בכלא איילון היה ככל הנראה הסיבה לכליאתו של זיגייר במקום, פחות מהאפשרות לצפות בו 24 שעות ביממה, ועוד פחות מכך, כנראה, למנוע את התאבדותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ