מסתמן: בימים הקרובים יותרו לפרסום תוצאות חקירת מותו של זיגייר

סיבות המוות נחקרו בהליך משפטי בדלתיים סגורות. בהוראת השופטת, הפרקליטות בוחנת אם בשמירה עליו היתה רשלנות המצדיקה כתבי אישום

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

משרד המשפטים וגורמי הביטחון שוקלים להתיר לפרסום בימים הקרובים את תוצאות חקירת נסיבות מותו של בן זיגייר בכלא. סיבות המוות של זיגייר נחקרו במשך כשנתיים בהליך משפטי בדלתיים סגורות בפני השופטת דפנה בלטמן-קדראי בבית משפט השלום בראשון לציון. בתום ההליך, לפני כחודשיים, הכריעה השופטת בלטמן-קדראי כי זיגייר מת מהתאבדות, והורתה לפרקליטות לבחון אם בשמירה עליו היתה רשלנות המצדיקה הגשת כתבי אישום.

מלבד פרטים אלו, עד כה לא הותרו לפרסום פרטים נוספים מחקירת נסיבות המוות. בימים הקרובים יישבו נציגי הפרקליטות יחד עם נציגי שירותי הביטחון והשב"ס כדי לבחון אילו פרטים נוספים מתוצאות החקירה של השופטת ניתן להתיר לפרסום. במקביל, בוחנים בפרקליטות אם יש מקום להגשת כתבי אישום בפרשה.

חוק חקירת סיבות מוות קובע כי אם אדם מת במעצר או במאסר, או שיש יסוד סביר לחשוש שמותו לא היה טבעי או נגרם בעבירה, רשאי היועץ המשפטי לממשלה, בא כוחו, קצין משטרה, רופא או כל אדם מבני משפחתו הקרובה לבקש משופט בית משפט השלום שבתחום שיפוטו אירע המוות לחקור את סיבות המוות. אם נראה לשופט החוקר כי הראיות שהובאו לפניו מוכיחות כי נעברה עבירה, הוא רשאי לצוות שפרקליט מחוז יגיש אישום בגין עבירה זו.

הליך חקירת סיבות המוות (הקרוי חס"מ) הוא הליך משפטי לכל דבר, במהלכו יכול השופט לזמן עדים, לשמוע עדויות, לצוות על בדיקת הגופה או על ניתוחה לאחר המוות, ואף לדחות את קבורתה או להורות לפתוח קבר לשם כך.

גורם משפטי בכיר אמר ל"הארץ" כי "הליכי חקירת סיבות מוות בבית משפט יכולים להיגמר בשלוש קביעות אפשריות: האחת, שהמוות לא נגרם בשל עבירה, השנייה, שהמוות נגרם בשל עבירה ויש להעמיד לדין בגין עבירה זו, ואפשרות שלישית, וזה מה שנעשה כאן, להעביר לפרקליטות שתשקול בדבר. ההחלטה ניתנה לפני כמה שבועות בלבד והתיק נבדק עכשיו בפרקליטות המדינה על ידי גורם רציני".

בשבוע שעבר הודיע משרד המשפטים כי זיגייר ובני משפחתו היו מיוצגים בהליך חקירת סיבות המוות בבית משפט השלום בראשון לציון בידי עורכי הדין רועי בלכר, משה מזור ובועז בן-צור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ