שר החוץ האוסטרלי: נחקור את נסיבות מותו של זיגייר

בוב קאר סיפר כי ארצו העבירה לישראל בקשה לקבל כל מידע שברשותה אודות הפרשה. ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר: יש להגיב בחריפות מול ישראל

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

שר החוץ של אוסטרליה, בוב קאר, אמר היום (ראשון) כי ארצו העבירה לישראל בקשה לקבל כל מידע שברשותה על נסיבות מותו של בן זיגייר – העציר X – בכלא איילון בדצמבר 2010. קאר אמר בשיחה עם כתבים בסידני כי משרד החוץ חוקר את נסיבות מותו של זיגייר ואת ההתנהלות בפרשה ומעוניין לקבל מידע בנושא מממשלת ישראל. "ביקשנו מממשלת ישראל לתרום לדו"ח שאנחנו מחברים בנושא", אמר קאר. "אנחנו רוצים לתת להם הזדמנות להגיש לנו הסברים סביב השאלה כיצד המוות הטראגי הזה התרחש".

קאר הוסיף שהוא מעוניין לקיים חקירה מקיפה כדי לוודא שצוות הדיפלומטים בשגרירות אוסטרליה בתל אביב עשה מספיק כדי לוודא את מצבו של זיגייר ולראות האם היו כשלים בהתנהלות.

דובר משרד החוץ יגאל פלמור מסר כי משרד החוץ האוסטרלי מקיים בדיקה משלו של הפרשה, ומטבע הדברים מתקיימים מגעים עם משרד החוץ הישראלי בסוגיה זו.

במקביל, ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר קווין ראד, ששימש בתפקיד בזמן מעצרו ומותו של זיגייר בכלא, אמר כי יש לחקור מה התרחש בפרשה ולהגיב בצורה חריפה מול ישראל, כפי שנעשה אחרי השימוש בדרכונים אוסטרלים בחיסולו של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח. בעקבות חקירה של גורמי הביטחון באוסטרליה באותה תקופה גורש נציג המוסד בקנברה.

פרשת האסיר איקס על שערי העיתונים באוסטרליהצילום: אי-אף-פי

לפי התקשורת באוסטרליה, מיד לאחר מעצרו של זיגייר, בפברואר 2010, עדכן השב"כ הישראלי את מקבילו האוסטרלי, ה-ASIO, בפרטי הפרשה. נציגי השב"כ האוסטרלי בשגרירות בתל אביב העבירו את הפרטים לשגרירה ולעוד מספר קטן של בכירים במשרד החוץ.

בסוף השבוע התבטא עוד ראש ממשלה אוסטרלי לשעבר ואמר כי קרוב לוודאי שלא מדובר בהתאבדות. לדברי מלקולם פרייזר, זיגייר עמד למסור מידע חשאי חשוב ולכן סביר להניח שהוא לא שלח יד בנפשו. פרייזר היה ראש ממשלת אוסטרליה בשנים 1983-1975. 

ח״כ אורי אריאל (הבית היהודי) פנה הבוקר במכתב ליו״ר הכנסת ח״כ פואד בן אליעזר ודרש לקדם הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת העצירX . במכתבו כתב ח״כ אריאל: "אני חש כי מחובתי לדרוש כי הוועדה המסדרת תדון במינוי יו"ר זמני לוועדת הביקורת על מנת שזאת תדון בפרשה ובמסקנות הקשות העולות ממנה ואף תוכל לבחון מתוקף תפקידה הקמת ועדת חקירה ממלכתית. כמובן שאני רואה עצמי מועמד ראוי למינוי הזמני המתבקש״.

בהמשך השבוע צפויה פרקליטות המדינה לפרסם לציבור את דו"ח חקירת סיבות המוות של בן זיגייר. את החקירה בנושא ניהלה נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת דפנה בלטמן-קדראי. החקירה והדיון במותו של זיגייר התנהלו בדלתיים סגורות ונמשכו מסיבה לא ברורה יותר משנה וחצי. בסיום החקירה קבעה השופטת כי זיגייר אכן התאבד, אולם לא קבעה דבר לגבי האפשרות לרשלנות מצד הסוהרים בכלא והעבירה את המשך הטיפול בנושא לפרקליטות המדינה.  

השתתפה בהכנת הידיעה: עופרה אידלמן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ