פרשת העציר X |

ח"כים קוראים לקיים חקירה בלתי תלויה, ועדת המשנה למודיעין תבצע בדיקה

ח"כ נחמן שי פנה למבקר המדינה בבקשה שיפתח בחקירה, בעוד שאיתן כבל ואורי אריאל קראו להקמת ועדת חקירה. "שאלות רבות נותרו פתוחות", אמרו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בעוד שגוברות הקריאות בכנסת לפתיחת חקירה בלתי תלויה בפרשת העציר X, בן זיגייר, ועדת המשנה למודיעין בוועדת החוץ והביטחון הודיעה הערב (ראשון) על קיום בדיקה בנושא. חברי הכנסת נחמן שי ואיתן כבל מהעבודה ואורי אריאל מהבית היהודי קראו היום לחקור את נסיבות מותו. הבוקר אמר שר החוץ של אוסטרליה, בוב קאר, כי ארצו העבירה לישראל בקשה לקבל כל מידע שברשותה על נסיבות מותו של זיגייר.

נחמן שי (העבודה) פנה היום למבקר המדינה, יוסף שפירא, ודרש כי יחקור את הפרשה בעצמו. ח"כ שי התייחס לבקשה האוסטרלית ואמר כי ״אנו עדים למחדלים בהיבטים רבים בפרשה זו: המודיעיני, המשפטי, הציבורי, התקשורתי והפרלמנטרי. בקרוב תפרסם ממשלת אוסטרליה את המידע שבידיה ושוב תעמוד ישראל ככלי ריק בדעת הקהל העולמית ובעיני הציבור בארץ. הזמן הוא גורם מכריע ואני דורש כי מבקר המדינה יקצוב את משך זמן החקירה ויתחייב לפרסם את מסקנותיו לציבור בהקדם״.

ח"כ אריאל מהבית היהודי, שכיהן עד לאחרונה כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, פנה ליושב ראש הכנסת הזמני, בנימין בן אליעזר, וליושב ראש הוועדה המסדרת של הכנסת, חבר הכנסת זאב אלקין, בדרישה לאפשר לו להתמנות ליושב ראש זמני של הוועדה לביקורת המדינה, כדי שיוכל לקדם את הקמתה של ועדת החקירה הממלכתית בנושא. גם חבר הכנסת איתן כבל ממפלגת העבודה, דרש להקים ועדת חקירה בלתי תלויה בנושא. "אני מקווה שיהיה לממשלה האומץ הנדרש להקים ועדת חקירה בלתי תלויה, שתעסוק בשאלות הרבות שעדיין נותרו פתוחות ותדע להפיק את הלקחים הנדרשים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לפרשה לראשונה. נתניהו, הממונה על המוסד, דחה בפתח ישיבת הממשלה את הביקורת שהוטחה בארגון ובפרקליטות. "בפתח הישיבה אני מבקש לומר שאני סומך לחלוטין על כוחות הביטחון של מדינת ישראל", אמר נתניהו, "הם פועלים במסירות אין קץ להבטיח שנוכל לחיות בארץ הזו".

"אני גם סומך באופן מוחלט על רשויות החוק במדינת ישראל. כוחות הביטחון והמודיעין של ישראל פועלים תחת פיקוחן המלא של רשויות החוק שהן עצמאיות לחלוטין. בשמירה על הביטחון ושמירה על החוק נשמר גם חופש הביטוי, אבל חשיפת יתר של פעילות ביטחונית ומודיעינית יכולה לפגוע, ולפעמים לפגוע קשות, בביטחון המדינה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ