גנץ: הסבירות לתקיפה כימית מסוריה - מאוד נמוכה

פצוע סורי שהוכנס בסוף השבוע לשטח ישראל מאושפז במצב קשה בבית החולים זיו בצפת, 6 פצועים נוספים מאושפזים במצב בינוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר היום (ראשון) כי תקיפה כימית מסוריה אינה סיכון מרכזי בשלב זה. גנץ התייחס לסוגיית סוריה בשיחה שקיים עם תלמידי תיכון בירושלים. לדבריו, "הסבירות לשימוש בנשק כימי מכיוון סוריה מאוד מאוד נמוכה. יש לכך פתרונות הגנתיים, יש לכך פתרונות התקפיים", אמר הרמטכ"ל והוסיף כי זאת אינה הבעיה הראשונה במעלה שניצבת בפני צה"ל.

בצמרת הביטחונית והמדינית של ישראל כבר עסקו בנושא הנשק הכימי בסוריה. רק לפני כשבועיים כונס חריג דיון של כל ראשי מערכת הביטחון לדיון על המצב בסוריה, ובפרט על הנשק הכימי. בחודש שעבר גם תקפו מטוסי חיל האוויר שיירה שהובילה ככל הנראה טילי נ"מ מתקדמים מסוריה לחיזבאללה. לאחרונה הוצבו סוללות כיפת ברזל במקומות שונים באזור הצפון, ובהם גם באזור חיפה.

גנץ הוסיף היום כי "ב-40 השנה האחרונות היא היתה (החזית הסורית) החזית הכי שקטה בישראל. עכשיו גופי טרור וג'יהאד עולמי מתבססים באזור. אנחנו מקווים שיהיה שקט, אבל 'מקווים' זאת לא תוכנית עבודה, ולכן אנחנו נערכים מבצעית, איסופית (מבחינת התקנת אמצעי איסוף ומודיעין), עם כוחות, מכשולים, אמצעים ועם תפישות פעולה, ונדע לקדם כל איום שיבוא מהזירה הזאת".

אתמול הוכנסו לשטחי ישראל שבעה פצועים סורים, שקיבלו טיפול רפואי בבית החולים זיו בצפת. הם עדיין מאושפזים בבית החולים. מצבו של אחד הפצועים הוגדר אנוש וכעת לאחר שנותח הוא מוגדר קשה ויציב. הוא סובל מפגיעה קשה בבטנו. הוא מורדם ומונשם ונמצא במחלקת טיפול נמרץ ובהמשך יעבור ניתוח נוסף. מבית החולים נמסר כי מצבם של ששת הפצועים הנוספים בינוני. השישה סובלים מפגיעות קליעים או רסיסים בידיים, ברגליים ומפגיעות רב-מערכתיות באיברים פנימיים. הם נותחו וחלקם צפויים לעבור ניתוחים נוספים. על חדרי האשפוז שלהם הוצבה שמירה ורק הצוות הרפואי רשאי להיכנס אליהם.

הרמטכ"ל גנץצילום: דובר צה"ל

במערכת הביטחון הביעו בעבר חשש מאפשרות של נהירת פליטים סורים לכיוון הגבול הישראלי, ובאוגדה 36 כבר הכינו תוכנית מבצעית לקראת אפשרות זו.

במקביל הקרבות בסוריה נמשכו גם היום בין הצבא הסדיר לבין כוחות המורדים כששני הצדדים מגלים סימני עייפות ושחיקה. המוקד הסורי לזכויות אדם בסוריה דיווח כי בקרבות היום נהרגו כ-30 בני אדם.

העימותים הקשים ביותר היו באזור העיירה אל קסיר ובאזור העיר חומס, ועל פי דיווחים בסוריה ובלבנון קרבות קשים התנהלו בין המורדים לבין חמושים מארגון חיזבאללה. בכמה אתרים בלבנון דווח כי 12 אנשי חיזבאללה נהרגו כתוצאה ממארב של המורדים.

דובר מטעם המורדים, פהד אלמסרי אמר כי חילופי אש מתנהלים באופן יום יומי עם מליציות מהחיזבאללה בעיקר באזור הכפרים והעיירות בגבול בין סוריה ולבנון וכי הארגון השתלט על שישה כפרים באזור בעומק השטח הסורי. עוד דווח כי החיזבאללה מסייע לצבא המשטר על מנת לסייע לו בשליטה על שני צירים מרכזיים ואסטרטגיים, ציר דמשק-חומס וציר דמשק-ביירות.

המועצה הלאומית הסורית תבעה מממשלת לבנון לשאת באחריות ולמנוע את המשך מעורבות החיזבאללה בסוריה בטענה כי המשך הפעילות תוביל למה שהם מכנים "הסתבכות לבנונית בדם הסורי". ארגון החיזבאללה לא הגיב לדיווחים על הרג אנשיו בסוריה.

ואילו מקור ביטחוני סורי טען היום כי שבעת הפצועים שהועברו שלשום לישראל הם חמושים מצבא סוריה החופשי ואינם חיילים בצבא הסדיר של אסד. המקור שדיבר עם כתב של הטלוויזיה הרוסית טען כי השבעה נפצעו יחד עם לוחמים נוספים בקרבות שהתנהלו בסמוך לגבול וכי צה"ל אפשר להם לעבור את הגבול. המקור הדגיש כי הסיוע שמעניקה ישראל לפצועים הוא עדות לתמיכתה במורדים הפועלים למען הפלת משטר אסד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ