שנתיים לרצח משפחת פוגל: באיתמר הופכים את הזעם לבנייה

לטקס הזיכרון שנערך אתמול על אחת מגבעות ההתנחלות הגיע מספר יוצא דופן של אישי ציבור. "מי שרצה להרתיע, יראה כאן בתים חדשים", הצהיר השר ישראל כץ

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

כאלף בני אדם התאספו אתמול על אחת הגבעות באיתמר, לטקס זיכרון במלאת שנתיים לרצח בני משפחת פוגל. לעיני הנוכחים נפרשו כל הרי השומרון - מצפון שכם הצפופה, לכודה בין הר גריזים להר עיבל; ומן העבר השני הכפר עוורתא, ממנו יצאו בליל שבת ה-11 במארס 2011 אמג'ד עוואד וחכים עוואד, במטרה לרצוח כל אדם אשר נקרה בדרכם. בני הזוג אהוד ורות פוגל וילדיהם יואב בן ה-11, אלעד בן ה-4 והתינוקת הדס בת שלושה חודשים היו קורבנותיהם.  

לטקס התייצבו שורה ארוכה של אישי ציבור. חברי סיעת הבית היהודי הגיעו כמעט בהרכב מלא; לצדם השרים יעקב נאמן, יולי אדלשטיין וישראל כץ מהליכוד, אלי ישי וניסים זאב מש"ס. גם אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, מפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל חגי מרדכי ומפקד החטיבה הפועלת באזור באו לאירוע.

מרבית הדוברים בטקס ביקשו לשלוח מסר של בנייה. בזה אחר זה הצהירו כי המעשה הנתעב לא יעצור את הישוב. להיפך. מאז הרצח תועל הזכם ליציקת בטון. הדרג המדיני החל לקדם הליכי בנייה לאיתמר, הכוללים בנוסף למבנים הקיימים עוד 500 יחידות דיור פוטנציאליות. ביום הזיכרון בשנה שעברה נחנך בהתנחלות בית מדרש על שם הנרצחים, ואתמול הונחה אבן הפינה לפנימייה שתוקם במקום ותנציח את זכרם. בין בית המשפחה לבית המדרש נחנך  כביש חדש.

הנחת אבן פינה לפנימייה ע"ש משפחת פוגל, אתמול באיתמר. בשנה שעברה נחנך בית מדרש לזכרםצילום: מוטי מילרוד

"מי שרצה להרתיע, יראה כאן בתים ויישובים חדשים נבנים", אמר השר ישראל כץ. "הרוצחים רצו לגרום לפחד ולנטישה. צוואת הנרצחים מחייבת אותנו לחזק את המחויבות שלנו לארץ ישראל ואת ההתיישבות בכל ארץ התנ"ך". ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, ציין בנאומו כי "הבנייה באיתמר היא תשובה מתאימה: ישמעו הרוצחים וחבריהם מעוורתא את קול הטרקטורים וכלי הבנייה ויבינו שעם ישראל חי".

שנתיים אחרי, גם אתמול לא פסקו משתתפי הטקס מלשאול איש את רעהו "היכן היית בשבת של פוגל". נראה שהרצח נצרב עמוק יותר בתודעה הקולקטיבית ביחס למקרים דומים שאירעו בשומרון. מאז הרצח נקראו 34 תינוקות בשמותיהם של בני המשפחה. 

הרוצחים נדונו לפני כשנה לחמישה מאסרי עולם בבית המשפט הצבאי בשומרון. מתמלילי חקירתם, שנחשפו ב"הארץ" ביוני האחרון, התברר כי לא השתייכו לארגון טרור כלשהו. הם חצו את הגדר לאיתמר, פרצו תחילה לשני בתים ריקים ולאחר מכן המשיכו לבית הצמוד שבו התגוררה משפחת פוגל.

"פתחתי את התריס וילד ראה אותי", סיפר הרוצח אמג'ד עוואד. "סגרתי את התריס. נכנסתי מהדלת הראשית שהיתה פתוחה. חכים נשאר בדלת לתצפת. לקחתי את הילד הראשון (יואב, ח"ל) לחדר השינה ורצחתי אותו בשתי מכות בצווארו. שחטתי אותו".

חכים הוסיף כי "בתוך הבית היה אור עמום. שני הילדים (יואב ואלעד) עמדו לפנינו. הילד הגבוה (יואב) רצה לדבר או לצרוח. אמג'ד רץ לעברו, לחדר בקצה הבית. אני לקחתי את הילד הנמוך לפרוזדור, סובבתי את הפנים שלו אלי כדי שלא יראה מה הולך לקרות לאחיו. אמג'ד הוציא סכין ושחט את הילד הגבוה". לאחר הרצח חזרו השניים לכפר וסיפרו לקרובי משפחה על שאירע. הקרובים נזפו בהם, אך סייעו להם להסתיר את הנשק ואת הבגדים המגואלים בדם. 

שרים וחברי כנסת בטקס הזיכרון לבני משפחת פוגל, אתמולצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ