מינהל מקרקעי ישראל מודה שהעביר לקיבוץ אדמה פלסטינית פרטית

האדמה, בצפון בקעת הירדן, ניתנה לקיבוץ מירב לפני 30 שנה, בלא סמכות ובניגוד לחוק. על אף שהטעות התגלתה לפני שנה, הקיבוץ ממשיך לעבד אותה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

מינהל מקרקעי ישראל הודה רשמית כי העביר לקיבוץ מירב שבשטח ישראל אדמה פלסטינית פרטית, בלא סמכות ובניגוד לחוק. על אף שהטעות התגלתה כבר לפני שנה, הקיבוץ ממשיך לעבד את 1,200 הדונם שנמצאים במישור קאעון שבצפון בקעת הירדן ולא השיב אותה לבעליה החוקיים. למינהל מקרקעי ישראל אין כל סמכויות בשטח שנכבש ב-1967.

בשבוע שעבר הודה המינהל בטעות במכתב ששלח לעורך הדין תאופיק ג'בארין, המייצג את בעלי הקרקע החוקיים, תושבי הכפרים ברדלה וטובאס. אולם לפי המכתב, מתברר שכבר בינואר 2012 דיווח המינהל לקיבוץ שההקצאה נעשתה בטעות ושהשטח האמור נגרע מהמשבצת של הקיבוץ. למרות זאת, מירב ממשיך לעבד את השטח עד היום.

במשך השנים השתלטה ישראל בתואנות שונות על כעשרים אלף דונם של אדמה פלסטינית פרטית בבקעת הירדן והעבירה אותם להתנחלויות, לעיבוד חקלאי. אך באוקטובר 2011 גילה דרור אטקס את מה שככל הידוע הוא המקרה הראשון של העברת שטח לקיבוץ שבשטח ישראל. אטקס, החוקר את השתלטות ישראל על אדמות הגדה המערבית, גילה שהשטח האמור הועבר לפני כשלושים שנה לידי הקיבוץ.

השטחים החקלאיים של קיבוץ מירבצילום: רון אלון

עקיבא אלדר מ"הארץ" ביקש לברר מהו מקור ההקצאה החריגה, לאחר שדובר מתאם הפעולות בשטחים אמר לו במפורש כי השטח "מצוי בתחום יהודה ושומרון ומוכר ככזה", ושמירב מעבד את הקרקע כבר עשרות שנים. מזכיר הקיבוץ דאז, דוד ישראל, אמר לאלדר שיש בידיו חוזה חתום עם המינהל, אך סירב להציגו בפניו. דוברת מינהל מקרקעי ישראל, אורטל צבר, מסרה לאלדר שלמינהל לא ידוע דבר על הפרשה, שכן הוא לא מטפל באדמות שמחוץ לשטחה הריבוני של ישראל. אבל רק בעקבות פרסום כתבתו של עקיבא אלדר ב"הארץ" בנובמבר 2011 החלה בדיקה במינהל.

ג'בארין פנה כמה פעמים במרוצת 2012 למינהל האזרחי ולמינהל מקרקעי ישראל בניסיון לברר מה העלתה הבדיקה הרשמית. רק בשבוע שעבר התקבל מכתב ממינהל מקרקעי ישראל ובו אושר שמדובר בהקצאה מוטעית.

"בטעות הוקצו לקיבוץ מירב שטחים מעבר לקו הירוק שבעלותם הופיעה ברישומינו במעמד 'הסדר'", נמסר במכתב המינהל. "בעת שהתבררה הטעות, שככל הנראה מדובר בקרקעות פרטיות של תושבים שגרים מחוץ לקו הירוק הוזמנו נציגי קיבוץ מירב לפגישה במחוז והמידע הובא לידיעתם כי השטח ייגרע מהם. השטח נגרע מהמשבצת בסמוך לישיבה שהתקיימה ב-2012".

על אף שעברה כבר שנה, הקיבוץ ממשיך לעבד את הקרקע. בשיחת טלפון עם "הארץ" אישרה אורטל צבר, דוברת מינהל מקרקעי ישראל, שגודל השטח שהוקצה בטעות הוא 1,200 דונם והוסיפה שהקיבוץ לא ידע שיש לקרקע בעלים פרטיים. "משהתגלתה הטעות, הודיע המינהל לקיבוץ מירב שהשטח שהוקצה לו בטעות ייגרע מהמשבצת ושעליו להחזיר את הקרקע לבעליה", אמרה.

צבר אישרה גם שהקיבוץ טרם פינה את הקרקע ושלא נמצאה לו עדיין חלקה חלופית. לדבריה, המינהל מתאם עם משרד החקלאות כדי למצוא את הקרקע החלופית למירב. "בתקופה הקרובה ייעשה במינהל מאמץ מוגבר לסיים את הפרשה", אמרה ל"הארץ". צבר לא ידעה לענות לשאלה מדוע רק כשנה אחרי תום הבדיקה נמסרו תוצאותיה לג'בארין. 

רן בן נון, חבר הקיבוץ שמזכירות היישוב הפנתה אליו, אך שסירב להגיד מהו תפקידו הרשמי, לא ענה במישרין לשאלת "הארץ" אם אכן לפני שנה המינהל יידע את הקיבוץ שמדובר באדמה פרטית פלסטינית. רק בהמשך השיחה אמר ש"הובא לידיעתנו שיש תביעות של אחרים על הקרקע הזו. אם נדבר בעדינות. הן לא תביעות כלפינו".

בן נון אמר עוד: "המינהל הקצה לנו את הקרקע הזאת ואם המינהל רוצה לקחת קרקע הוא יודע לעשות זאת. לכל אורך השנים אנו משתמשים באדמה זו שהקצו לנו, כולל עכשיו. אנחנו מעבדים כרגיל, למה לא?".

בתשובה לשאלה אם הם ממתינים לקרקע חלופית ענה: "לא יודע מה יהיה בעתיד". הוא הוסיף כי הקיבוץ אינו הכתובת לבירורים בנושא זה, ויש להפנות את השאלות לגורמים אחרים. "אם יש טענות למישהו, זה לא לנו. נשמח שייכתב שקיבוץ מירב אינו הצד הבעייתי בנושא זה, הוא לא אמור להיות (חלק מ)הסכסוך הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ