ארה"ב קוראת לאירופה להכניס את חיזבאללה לרשימת הטרור

במאמר בניו יורק טיימס כתב היועץ לביטחון לאומי שלא ניתן להתעלם עוד מהאיום שחיזבאללה מציב "לאירופה ולעולם כולו" וקרא לשבש את פעילות הארגון

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, טום דונילון, קרא לאיחוד האירופי לפעול במהירות ולהכניס את ארגון חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור. במאמר שפרסם הבוקר (שני) בניו-יורק טיימס, שעות ספורות לפני כינוס שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל, טען דונילון כי "אירופה לא יכולה להמשיך ולהתעלם מהאיום שחיזבאללה מציב ליבשת ולעולם כולו".

דונילון ציין כי מעורבות חיזבאללה בפיגוע בבורגס ביולי 2012, התגלתה רק בעקבות תקלה מבצעית – מותו של אחד המחבלים בפיצוץ מטען החבלה שהוטמן באוטובוס והופעל לפני הזמן. "לולא תאונת העבודה הזו ייתכן שעדיין היה מתנהל ויכוח לגבי מי אחראי לפיגוע", כתב דונילון. "אבל החקירה הבולגרית הוכיחה את מה שחיזבאללה ניסה להסתיר במשך שנים – מדובר בארגון שנשאר מעורב בטרור נגד אזרחים".

היועץ לביטחון לאומי של אובמה הוסיף כי למרות שחיזבאללה ניסה להסתיר את פעילות הטרור שלו ולהצטייר כארגון פוליטי שמגן על לבנון, "זוהי אשליה לדבר על חיזבאללה כשחקן פוליטי אחראי".

טום דונילוןצילום: בלומברג

דונילון הוסיף כי על 27 המדינות החברות באיחוד האירופי לנקוט פעולות מיידיות כדי לשבש את הרשתות המבצעיות של חיזבאללה באירופה, להפסיק את העברת הכספים לארגון, לפעול נגד ארגוני פשיעה שקשורים לחיזבאללה ולגנות את מנהיגי הארגון על מעורבותם בטרור.

"על אירופה לפעול כעת בצורה משותפת ולהגיב בנחישות על התקפה שבוצעה על אדמתה ולהוסיף את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור", כתב דונילון. "זהו הצעד שיבטיח שהפיגוע בבורגס יהיה התקפת הטרור האחרונה של חיזבאללה על אדמת אירופה".

27 שרי החוץ של האיחוד האירופי נפגשו היום בבריסל ודנו בממצאי החקירה של שירותי הביטחון הבולגרים סביב הפיגוע בבורגס. בישיבה לא התקבלה בשלב זה החלטה, אולם נראה שיש הסכמה כי צריך לנקוט בצעדי תגובה כלשהם של האיחוד האירופי כלפי חיזבאללה. הדיון התמקד בשלוש אופציות מרכזיות לתגובה. חלק משרי החוץ האירופים סבורים שיש להכניס את חיזבאללה לרשימת הטרור של האיחוד האירופי, חלק סבורים שיש לעשות כן רק לגבי הזרוע הצבאית של הארגון ואחרים טוענים כי ניתן להסתפק בהטלת סנקציות על כמה מחברי הארגון.

שר החוץ של בולגריה, ניקולאי מלאדנוב, אמר לפני שנכנס לישיבה כי בכוונתו להציג ממצאים שמקשרים את חיזבאללה לפיגוע ולבקש מעמיתיו לנקוט בצעדים של האיחוד האירופי כולו נגד הארגון.

"אנחנו עדיין מאמינים שהפיגוע בוצע ע"י אנשים שקשורים לזרוע הצבאית של חיזבאללה", אמר מלאדנוב. "עלינו לנקוט בצעדים משותפים שיבטיחו שפעולות כאלה לא יעברו באיחוד האירופי ללא השלכות ולא יחזרו על עצמם. לא משנה מי המבצע, יש לנו אחריות קולקטיבית. עלינו לשלוח מסר תקיף לשאר העולם לפיו התקפות כאלה אינן מקובלות ולא משנה היכן הן מתוכננות ומי עומד מאחוריהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ