בכירים ברשות יבקשו מאובמה להתערב אישית בתהליך המדיני

ערב ביקורו של הנשיא האמריקאי במזרח התיכון, ייצאו מחרתיים סאיב עריקאת ויועצו המדיני של מחמוד עבאס לסדרת פגישות עם בכירים בממשל האמריקאי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נציגי הרשות הפלסטינית שיגיעו מחרתיים לביקור בוושינגטון צפויים לבקש מהנשיא ברק אובמה להתערב באופן אישי בתהליך המדיני ולהציג יוזמה חדשה שתאפשר לישראל ולרשות הפלסטינית לחזור לשולחן המשא ומתן. על פי מקורות בלשכת הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן), הפלסטינים מאוכזבים מכך שאובמה לא הציג במשך כהונתו הראשונה שום מתווה או מפת דרכים, כפי שעשו קודמיו ביל קלינטון וגורג' בוש. לטענתם, בעולם הערבי אמנם זוכרים את נאומו של אובמה בקהיר, אך מאוכזבים מכך שהממשל האמריקאי לא נקט פעולה אחר כך.

יועצו המדיני של עבאס, הד"ר מוחמד אשתייה, אמר בשיחה עם "הארץ" לפני צאתו לוושינגטון יחד עם חבר הוועד הפועל של אש"ף, הד"ר סאיב עריקאת, כי ביומיים הקרובים מתוכננת להם סדרה של פגישות מדיניות עם נציגי ממשל בדרגים שונים מהבית הלבן וממחלקת המדינה, ערב ביקורם של מזכיר המדינה ג'ון קרי והנשיא אובמה במזרח התיכון. "אנחנו נציג שוב את העמדה הפלסטינית ונבהיר שאין לנו תנאים מוקדמים לחזרה לשולחן המשא ומתן כפי שטוען נתניהו, אלא שאנו דורשים נוסחה שתוביל לתהליך אמיתי ויעיל שבסופו יובטח סיום הכיבוש בשטחי 67' . אי אפשר לדבר על נוסחה כזו, כל עוד ממשלת ישראל בונה בהתנחלויות וקובעת עובדות בשטח שיכשילו כל הסדר עתידי. סוגיה נוספת היא סוגיית האסירים, ובארה"ב ובישראל צריכים להפנים שהיא הפכה להיות סוגיה לאומית ולא ניתן להתקדם בכל מהלך מדיני שלא מבטיח שחרור האסירים".

בהקשר זה שיגר אתמול עריקאת פנייה לאחראית על קשרי החוץ באיחוד האירופי, קתרין אשטון, בה הזהיר מהמשך מדיניות המעצרים בגדה המערבית ובעיקר מפני המעצרים המנהליים. עריקאת אף הזהיר מהשלכות מותם של האסירים הפלסטינים שובתי הרעב בישראל, ובעיקר האסיר סאמר אלעיסאוי, השובת רעב יותר מ-200 ימים. פנייה זו מגיעה על רקע שורה של פעולות מחאה שמתקיימות ברחבי הגדה המערבית בימים האחרונים בדרישה להציב את סוגית האסירים בראש סדר העדיפויות ולפעול לשחרור האסירים שובתי הרעב.

עריקאת (מימין) ועבאסצילום: רויטרס

בלשכתו של עבאס לא הסתירו את אכזבתם מכך שהבית הלבן מתמקד בסוגיה האיראנית והסורית ולא בעניין הפלסטיני, אולם הבהירו כי למרות המשבר העמוק בסוריה והחשש מפצצה גרעינית איראנית, הסוגיה הפלסטינית תישאר המצפן של המזרח התיכון. "כך היה במשך 65 שנים. היו המון אירועים מרעישים באזור, אולם הסוגיה הפלסטינית תמיד תהיה באמצע ולא ניתן להתעלם ממנה", אמר אשתייה. יועצו של עבאס התייחס גם לסוגיית ההכרה במדינה הפלסטינית מצד ארה"ב בעקבות ההכרה בעצרת הכללית של האו"ם בנובמבר האחרון, ואמר כי "יש לנו מערכת יחסים עם ארה"ב ומותר לנו לצפות למהלך כזה. האמריקאים, הקהילה הבינלאומית וגם ממשלת ישראל צריכים לאמץ נוסחה מאוד פשוטה לסיום הכיבוש על שטחי 67', כולל ירושלים המזרחית, ומשם אנו יכולים להתקדם במגעים ובמשא ומתן". יש לציין כי בקהיר התקיימו ביומיים האחרונים מגעים לייצוב הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס, שהושג לאחר מבצע עמוד ענן.

בתקשורת המצרית דווח אתמול כי משלחת ביטחונית מישראל נמצאת בקהיר ומקיימת פגישות עם ראשי המודיעין המצרי, ובראשם יו"ר הארגון ראפת שחאתה, שהיה המתווך העיקרי בהסכם הרגיעה ולפני כן בעסקת שליט. לפי מקורות פלסטינים, בחמאס ביקשו את התערבות המצרים בסוגית המעצרים שביצעה ישראל נגד משוחררי העסקה שנעצרו שוב, במה שהוגדר על ידם כהפרה בוטה של ההסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ