אלפי מילואימניקים נדרשו להחזיר ציוד - בנוהל חירום

לאחר מבצע עמוד ענן התגלה כי ציוד צבאי רב חסר במחסני היחידות. בצבא השתמשו בנוהל השמור לקריאה לצווי 8 כדי לדרוש את הציוד בחזרה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

חיילי מילואים ששירתו במבצע עמוד ענן קיבלו בימים האחרונים הודעת חירום טלפונית בדרישה להחזרת ציוד צבאי אותו קיבלו במהלך ימי המבצע. בהודעה הקולית נמסר לחיילים כי ציוד רב חסר במחסני היחידות שגויסו בצו חירום.  

בצה"ל השתמשו בנוהל "החייגן האוטומטי", הודעה מוקלטת בשיחה ממספר חסום, השמור לרוב לזימון לפעילות צבאית דחופה (צו 8). מערכת החייגן האוטומטי מתוכנתת כך שבמידה והשיחה לא נענתה, ימשיך הטלפון לצלצל עד למענה.

חלק מהחיילים שקיבלו את הודעת החייגן האוטומטי הופתעו לשמוע כי היא מתייחסת לציוד הצבאי החסר. לחיילים הובטח כי מי שיחזיר את הציוד לנקודות האיסוף שהושמעו בהודעה לא יועמד לדין משמעתי בגין הוצאת הציוד ממחסני היחידות.

לאורך השנים ערכו בצה"ל מספר מבצעי "החזרת ציוד", בהם נקראו חיילים להחזיר את הרכוש הצבאי שנותר ברשותם. לרוב מובטח לחיילים כי ההחזרה תהיה אנונימית, כך שמי שיחזיר את הציוד יהיה פטור מעונש. בעבר הוחזרו במבצעים דומים ציוד בשווי מיליוני שקלים. הציוד שהושב כלל לרוב כלי נשק, קליעים וזוגות מדי עבודה. בכמה מקרים הוחזרו גם אמצעי לחימה חריגים, כגון פצצות מרגמה ומשגרי אר.פי.ג'י.

בדובר צה"ל סירבו לפרט את היקף הציוד החסר ולהעריך את שוויו, אך מסרו בתגובה: "באחת מאוגדות המילואים בצה"ל הוחלט לוודא כי לא נשאר ציוד אצל אנשי המילואים אשר גויסו במהלך מבצע עמוד ענן, ולשם כך נשלחה הודעה באמצעות החייגן האוטומטי. השימוש בחייגן האוטומטי מאפשר העברת מידע למספר נרחב של חיילי מילואים בו זמנית. מתוכן ההודעה ברור כי אין מדובר בהודעת גיוס".

חיילי מילואים מתייצבים בצו 8 בימי עמוד ענןצילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ