העציר X |

ויכוח בממשלה: מדוע ועדת חוץ וביטחון לא עודכנה בפרשה

שטייניץ מחה על כך שהוועדה מודרה מכל מידע על הפרשה: "אם היו מעדכנים את הכנסת מראש, זה היה מאפשר לבלום דיבורים מיותרים במליאה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר האוצר יובל שטייניץ מתח שלשום בישיבת שרי הליכוד ביקורת על כך שוועדת החוץ והביטחון לא עודכנה בזמן בפרטי פרשת העציר X. מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים בני בגין ומשה יעלון טענו כי לא היה צורך לעדכן בזמן אמת.

שני יושבי הראש האחרונים של ועדת החוץ והביטחון - ח"כ צחי הנגבי וח"כ שאול מופז אמרו השבוע כי לא ידעו דבר על הפרשה עד שפרטיה פורסמו בתקשורת באוסטרליה. עם זאת, בעקבות הפרסום והסערה התקשורתית, הוחלט כי ועדת המשנה לשירותים חשאיים של ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אביגדור ליברמן, תקיים בדיקה מקיפה של הפרשה.

במהלך ישיבת שרי הליכוד ביקש שטייניץ את רשות הדיבור והתייחס לפרשת העציר X. שטייניץ, שבעת כהונתו כיו"ר ועדת החוץ והביטחון הגביר באופן משמעותי את הפיקוח הפרלמנטרי על מערכת הביטחון וקהילת המודיעין, ציין כי העובדה שח"כ הנגבי לא ידע בזמן אמת על הפרשה היא טעות ותקלה חמורה. "במקרים כאלה מאוד נכון שיהיה דיון פרלמנטרי במסגרת ועדת המשנה לשירותים חשאיים של ועדת החוץ והביטחון", אמר שטייניץ בישיבה. "בתקופתי דברים רגישים מהסוג הזה דווחו לי מיידית כראש הוועדה על ידי המוסד, השב"כ או צה"ל ואני החלטתי אם להביא אותם מיידית לוועדת משנה או אפילו לפורום מצומצם יותר", אמר שר האוצר.

שטייניץ אף ציין שכאשר מדובר באירוע או מבצע משמעותי יש לעדכן את יו"ר ועדת החוץ והביטחון ואת חברי ועדת המשנה מיד ולא להמתין עד לסיומו. "במקרים מסוימים אפילו כדאי לעדכן את הוועדה לפני, כדי לשמוע עוד דעה", אמר שטייניץ. שר האוצר רמז בדבריו כי היה צורך לעדכן את הוועדה כבר בשלב שבו היה ברור שיש בעיה עם בן זיגייר או לפחות כשזה נעצר. "אם היו מעדכנים את הכנסת מראש, זה אולי היה מאפשר לבלום דיבורים מיותרים במליאה ומבחינה בינלאומית היה מראה לעולם שיש פיקוח פרלמנטרי על מערכת הביטחון", הוסיף שטייניץ בדיון. 

שטייניץ בישיבת שרי הליכוד, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

השרים בגין ויעלון החלו להתווכח עם שטייניץ וטענו כי לא היה צורך לעדכן את ועדת החוץ והביטחון בזמן אמת. הם ציינו כי "הפיקוח צריך להיות רק בדיעבד". ראש הממשלה נתניהו הצטרף לדברי השניים ואמר גם הוא כי לא היה צורך ליידע את ועדת החוץ והביטחון אלא בדיעבד. לבסוף הסכים נתניהו לומר כי העובדה שהוועדה מודרה לחלוטין היתה טעות ותקלה.

אתמול קבע היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, כי חשיפת מידע סודי במזיד לא נכללת בחסינות חברי הכנסת וכי הם עשויים לעמוד בשל כך לדין. בחוות דעת משפטית שנועדה להבהיר לח"כים את גבולות השימוש בחסינות, הבהיר ינון כי אינו נוקט עמדה בדבר חוקיות ההתבטאויות של הח"כים גלאון, חנין וטיבי במליאה.

לדבריו, "תכנון מראש של התבטאות המהווה עבירה, לא חוסה תחת החסינות וניתן כעיקרון להעמיד ח"כ לדין בגינה, כמו כל אדם אחר. בכלל זה, פרסום מתוכנן של עניינים סודיים שפרסומם מהווה עבירה, בין במליאת הכנסת ובוועדות ובין בתקשורת או בכל מסגרת אחרת". ינון הוסיף כי "מליאת הכנסת וועדותיה אינן כשלעצמן ‘שטח חסין' מפני העמדה לדין, וכי אין בעצם העובדה שההתבטאות האסורה נאמרה בכנסת, כדי שהחסינות תתפרס עליה באופן אוטומטי".

בכנסת היה מי שמתח ביקורת על חוות הדעת. אחד הח"כים הוותיקים במשכן אמר אתמול כי "מדובר בניסיון לסתום פיות של ח"כים. בפרשת העציר X ח"כים חשפו תוכן של צו איסור פרסום משום שהצו הוטל בנסיבות לא ראויות - כדי לגונן על מחדלי המוסד והשב"ס בפרשה ולא משום שהיה בו טעם ביטחוני. אין ספק שההנחיות החדשות יגרמו לחברי הכנסת לחשוב פעמיים, גם במקומות שבהם המעשה הוא נכון ואמיץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ