בית המשפט התיר לפרסם חלקית את נסיבות מותו של בן זיגייר

ביממה הקרובה יפורסמו מסקנות חקירת מותו של העציר X, לאחר שנשיאת ביהמ"ש דפנה בלטמן-קדראי התירה לצמצם חלקית את צו איסור הפרסום

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בית משפט השלום בראשון לציון הורה לצמצם את צו איסור הפרסום על חקירת סיבות המוות של העציר X בן זיגייר בתא המעצר. החלטת השופטת דפנה בלטמן-קדראי בחקירת סיבות המוות תותר לפרסום למעט סעיפים בודדים שהמדינה ביקשה להותיר חסויים. המדינה ביקשה להותיר כמה פרטים חסויים במטרה למנוע שיבוש חקירה בשאלת הרשלנות בתיק. בהחלטתה בבקשות שהגישו ערוץ 10 ו-2 הורתה השופטת בלטמן-קדראי למדינה להעביר לצדדים את ההחלטות שהותרו לפרסום בתוך 24 שעות. כמו כן קבעה כי לגבי פרטים נוספים שהתבקשו לפרסום ועדיין לא הותרו, יוכלו הצדדים להגיש לבית המשפט את עמדותיהם בימים הקרובים.

בהליך החקירה קבעה השופטת בלטמן-קדראי כי זיגייר התאבד, והורתה לפרקליטות לבחון אם היו היבטים של רשלנות בפרשה המצדיקים הגשת כתבי אישום. בתגובה שהגישה המדינה לבקשה להתרת הפרסום נכתב כי "המשיבה שקלה את מכלול האינטרסים הצריכים לעניין: מחד – שקלה את הצורך שלא לפגוע באפשרות לבצע השלמות חקירה, אם תסבור הפרקליטות שהנושא הועבר להחלטתה – שיש צורך לעשות זאת; את האינטרס במיצוי החקירה ללא שחומר הראיות שנאסף יפורסם קודם לכן; את זכויותיהם של מעורבים פוטנציאליים בהליך, ובעיקר זכותם להליך ראוי והוגן; את אינטרס כבוד המת והזכות לפרטיות של בני משפחת המנוח; ואת אינטרס ביטחון המדינה; ומנגד, - שקלה את העניין הציבורי הרב שיש בפרסום פרטים מרכזיים מן ההליך שעסק בחקירת מותו של המנוח".

המדינה כתבה כי לאחר שקילת מלוא האינטרסים, עמדתה היא שניתן לאפשר בצו בית משפט לפרסם את תכני החלטת החס"מ למעט סעיפים מסוימים המפורטים בתגובתה. "כמו כן", כתבה המדינה, "המשיבה מסכימה לפרסומה המלא של ההחלטה הנוספת שניתנה על ידי כבוד בית המשפט בתאריך 19.12.12 ובה הבהרה כי תיק החס"מ נסגר וכי עניין האישום הושאר לשיקול דעת המאשימה וכי לא יצא צו אישום בתיק זה". המדינה ציינה כי שמה לנגד עיניה את עמדת באי הכוח של משפחת זיגייר, אשר הותירו את הבקשות לשיקול דעת בית המשפט בתנאי שפרטיהם המזהים ייאסרו לפרסום.

סוכן המוסד, בן זיגייר. מתוך תחקיר ABC

השופטת קיבלה את בקשת המדינה מבית המשפט לשוב ולהתייחס לבקשות לפרסום פרטים נוספים בתוך 21 יום, "וזאת על מנת שיהיה סיפק בידה ללמוד את התיק ולגבש עמדתה באשר למכלול השיקולים הרלוונטיים להתרת פרסום יתרת ההחלטה, לרבות ביחס לצורך בהשלמות חקירה, ככל שאלה יידרשו, בשים לב לחקירה המקצועית והמקיפה שבוצעה עד כה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ