משרד ראש הממשלה: זיגייר לא היה בקשר עם שירותי הביטחון באוסטרליה

בראשונה מאז שהתפוצצה פרשת העציר X, מודה ישראל בצורה עקיפה כי בן זיגייר ככל הנראה היה עובד מדינה. "בינינו לבין אוסטרליה קיים שת"פ מעולה"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

משרד ראש הממשלה פרסם היום (שלישי) תגובה רשמית ראשונה לגבי פרשת העציר X, בן זיגייר, ובה התייחסות עקיפה לסיבות למעצרו של האחרון. בהודעה הבהיר משרד ראש הממשלה כי בניגוד לרושם שנוצר בימים האחרונים זיגייר לא היה סוכן כפול. "בהמשך לפרסומים הרבים אנו מדגישים כי למר זיגייר לא היה כל קשר עם שירותי וארגוני ביטחון אוסטרליים", נמסר בהודעה. מהדברים עולה אם כך שהעבירה בה הואשם זיגייר ושבגינה נכלא כללה העברת מידע מסווג לגורמים אחרים, שאינם שירותי מודיעין של מדינה ידידותית.

ההודעה פורסמה במתכוון מטעם משרד ראש הממשלה ולא מטעם לשכת ראש הממשלה. הדבר עשוי לרמז כי המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים, שהינו חלק ממשרד ראש הממשלה, הוא שעומד מאחורי הדברים. ההודעה גם היתה מנוסחת בצורה שמאשרת בעקיפין כי זיגייר היה איש מוסד, או לפחות עובד מדינה מטעם מערכת הביטחון.

ההודעה החריגה היתה גם נסיון למזער נזקים ביחסים הדיפלומטיים בין ישראל ואוסטרליה ולמנוע הפסקה של שיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות. פרשת זיגייר גרמה מבוכה רבה לא רק למוסד הישראלי, אלא גם לשב"כ האוסטרלי בפרט ולממשלת אוסטרליה בכלל. בהודעה שפורסמה הערב נמסר כי "בין מדינת ישראל על כלל ארגוניה לבין ממשלת אוסטרליה וארגוני הביטחון האוסטרליים קיים שיתוף פעולה מצוין, תיאום מלא ושקיפות מלאה בטיפול בנושאים העומדים על הפרק".

זיגייר במדי צה"ל

בניגוד לתמונה הוורודה שניסו היום לצייר במשרד ראש הממשלה לגבי היחסים עם המודיעין האוסטרלי, פרסם היום המגזין הגרמני "דר-שפיגל" כי השב"כ האוסטרלי עקב אחרי זיגייר במשך תקופה ארוכה. השב"כ האוסטרלי חשד שזיגייר ושני יהודים נוספים בעלי דרכון אוסטרלי - פול י. ודיוויד ז. - הם אנשי מוסד, בין השאר בשל השינוי התכוף של שמות משפחתם והחלפת דרכוניהם.

לפי הדר-שפיגל, זיגייר גויס למוסד עוד באוסטרליה כאשר היה חבר בארגון הביטחון של הקהילה היהודית במלבורן. לטענת המגזין הגרמני גופים מסוג זה קשורים למוסד ומקבלים ממנו הדרכה באבטחת הקהילה היהודית. ב-2009 במהלך ביקור באוסטרליה ביקש זיגייר להחליף את דרכוניו הישנים ואז ראו הרשויות באוסטרליה כי אלה מלאים בוויזות לאיראן, סוריה, מצרים ודובאי.

בדיווח בדר-שפיגל נטען כי השב"כ האוסטרלי הגביר את המעקב אחרי זיגייר, הדליף את פרטיו לעיתונאי האוסטרלי ג'ייסון קוטסוקיס, ואף נערך לעצור אותו בחשד לריגול, אלא שגורמי הביטחון בישראל היו מהירים יותר. הם עצרו אותו וב-24 בפברואר 2010 עדכנו בכך את נציגי השב"כ האוסטרלי בשגרירות בתל-אביב

מוקדם יותר היום הורה בית משפט השלום בראשון לציון לצמצם את צו איסור הפרסום שהוטל על חקירת סיבות מותו של זיגייר, בתא המעצר בכלא איילון – ואפשר באופן חלקי את פרסום ממצאיה, בהם נקבע כי זיגייר "נמצא כשהוא תלוי במקלחת תא המעצר, כשעל צווארו כרוך סדין הקשור לחלון תא השירותים".

השופטת דפנה בלטמן-קדראי, שניהלה את החקירה, קיבלה את ממצאי הפתולוג לפיהם זיגייר מת מחנק מהסדין הרטוב, וקבעה כי הסיבה למוות היא התאבדות. השופטת שללה אפשרות להתערבות של אדם אחר במעשה, אך קבעה כי ישנן ראיות לכאורה לרשלנות בהשגחת השב"ס על זיגייר שגרמה למותו, והורתה לפרקליטות להמשיך בחקירה.

"חקירת מקרה מותו המצער של המנוח העלתה כי קיימות ראיות לכאורה לכך שמחדלי גורמים שונים בשב"ס גרמו את מותו", כתבה השופטת, "בנסיבות אלה, לא ראיתי לקבל עמדת המבקשת (המדינה, ע"א) לפיה יש לסגור את תיק חקירת סיבת המוות ללא קביעת אשם. בסיכום החקירה מצאתי כי יש ראיות לכאורה לאשמה של גורמים בשב"ס בגרם המוות של המנוח".

להחלטה צורפה חוות דעתו של ד"ר ריקרדו נחמן, בה נקבע כי מותו של זיגייר נגרם מחנק. בבדיקה טוקסיקולוגית שנערכה בגופתו נמצא כי "בדם נמצאה כמות קטנה של תרופת הרגעה ולא אלכוהול או סמים". השופטת כתבה כי "הקביעה הרפואית המעוגנת בחוות הדעת הפתולוגית מקובלת על הצדדים ועלי. על כן, יש לקבוע כי המנוח מצא את מותו כתוצאה מחנק שנגרם מהידוק סדין ללולאה שנכרכה סביב צווארו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ