מזכ"ל האו"ם: מודאג ממצבם של האסירים הפלסטינים השובתים רעב

שורת בכירים באו"ם ובאיחוד האירופי הביעו דאגתם לחיי האסירים. האסיר ח'דר עדנאן, שבשנה שעברה גרם לפתיחת המו"מ על שחרור, חידש את שביתתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ח'דר עדנאן, העציר המינהלי לשעבר שבשביתת הרעב שלו לפני כשנה נתן את האות למשא ומתן עם הרשויות הישראליות על שחרור עצירים מינהליים וביטול כליאה ממושכת בבידוד, פתח שוב בשביתת רעב. גם הפעם הוא מלכד סביבו פלסטינים רבים, והפעם בתמיכה בארבעת העצירים ששובתים רעב זה כמה חודשים: סאמר עיסאווי, איימן שראונה, ג'עפר עז א-דין וטארק קעדאן. קעדאן ועז א-דין מוחים על המשך מעצרם המינהלי, בלא משפט. עיסאווי ושראונה, ממשוחררי עסקת שליט, מוחים על מעצרם מחדש. צו צבאי שתוקן בזמן המשא ומתן על העסקה מחייב להחזירם להשלמת כל תקופת המאסר המקורי, על סמך ראיות חסויות.

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, פרסם אתמול הודעה שבה הביע דאגה עמוקה מ"מצבם המידרדר" של האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, השובתים רעב במחאה על תנאי כליאתם. באן אמר כי הוא מוטרד במיוחד ממצבו הבריאותי הקריטי של אחד האסירים, סאמר עיסאווי. הודעת המזכ"ל פורסמה בעקבות מכתבים בעניין האסירים שקיבל מנשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) ומהליגה הערבית. באן אמר כי הוא מודאג גם ממצבם של העצירים המינהליים שמחזיקה ישראל בלא משפט. לדבריו, העצורים צריכים לעמוד לדין באופן שיעמוד בכללי המשפט הבינלאומי – או להשתחרר מכלאם.

דבריו נוספו לדאגה שהשמיעו בימים האחרונים כמה בכירים באיחוד האירופי ובאו"ם  לחייהם של העצירים שובתי הרעב. נאווי פילאי, הנציב העליון של האו"ם לענייני זכויות האדם אמר ש"יש להגיש כתבי אישום ולהעמיד אנשים שנעצרו למשפט הוגן, עם ערבויות משפטיות בהתאם לאמות מידה בינלאומיות, ואם לא – לשחרר אותם מיד". המתאם מטעם האו"ם לעניינים הומניטאריים, ג'יימס רולי, נפגש עם השר לענייני אסירים, קראקע ושוחח אתו על מצב ארבעת שובתי הרעב, ובייחוד עיסאווי. גם טוני בלייר, השליח מטעם הקוורטט, אמר שמצבם המידרדר של ארבעת העצירים מדאיג אותו, ושרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, אמרה שהיא עוקבת בדאגה אחר מצבם.  

לפני עשרה ימים, ב-11 בפברואר, הודיע עדנאן לצלב האדום שהוא מתכוון לקיים את שביתת הרעב מתוך משרדי הארגון באל בירה. לשביתת הרעב שלו הצטרפו עוד שלושה פלסטינים, שלשניים מהם אחים בכלא הישראלי. כשהשתכנו בחדר חיצוני ובמרפסת, הצלב האדום סגר את המשרד והפסיק את מתן השירותים שלו משם (בעיקר תיאום עם המינהל האזרחי של ביקורי קרובים אצל האסירים בבתי כלא ישראליים). ביום ראשון השבוע עובדי הצלב האדום פינו מהמשרד את המחשבים והתיקים והעבירו אותם למשרד ביריחו - שם חודשה העבודה השוטפת.

ח'דר עדנאןצילום: אתר פאנט

עדנאן אמר אתמול ל"הארץ" שהפסקת מתן השירות החשוב הזה מאל בירה הוא ענישה קולקטיבית של המשפחות ולחץ עקיף עליו ועל חבריו לעזוב את המקום. דובר הצלב האדום, רן גולדשטיין, מסר כי "כארגון הומניטרי, איננו יכולים לאפשר שימוש במשרדינו לצרכים פוליטיים". הוא אמר שהארגון עושה כל שביכולתו כדי לתת שירות לאנשים מיריחו. לדבריו, אנשי הצלב האדום מבקרים באורח סדיר אצל שובתי הרעב בכלא "וממשיכים להזכיר לישראל את מחויבותה לשובתי הרעב".

משרד הצלב האדום המפונה הפך לאתר עלייה לרגל של מאות פלסטינים, מדי יום, שבאים להביע דאגתם לעצירים שובתי הרעב יחד עם עדנאן וחבריו. תנועה בלתי פוסקת של סטודנטים באוניברסיטאות, מרצים, אסירים ואסירות לשעבר, מורים, פעילים בפתח ובארגונים אחרים מתנהלת ברחוב השקט שממזרח למוקאטעה - כולם באים לברך את "השייח' ח'דר", ללחוץ את ידו (הגברים), לשבת לידו לזמן מה, להקשיב לראיונות הקצרים שהוא נותן בקול נמוך בטלפון לעיתונאים בארץ ובחו"ל, ולפנות את המקום לאחרים.

"בשביתת הרעב הזו מי שבא אלי לחדר הם אנשים שאוהבים אותי, בשביתת הרעב הקודמת מי שנכנסו אלי שנאו אותי" אמר עדנאן, שהשב"כ מייחס לו פעילות בג'יהאד האיסלאמי. מטרת שביתת הרעב הנוכחית, אמר, היא לעורר את תשומת הלב של דעת הקהל העולמית, ארגונים לא ממשלתיים בינלאומיים "ששתיקתם עד כה הורגת אותנו" וגם כדי להניע את הציבור הפלסטיני.

לשאלת "הארץ" מדוע לא ביקרו אצלו בכירים פלסטינים אחרים, ענה בתחילה שאת השאלה יש להפנות אליהם. מאוחר יותר הוא אמר כי ייתכן שהם חוששים שיפסיד מימון או קשרים בינלאומיים. "לנו, במערכה זו, אין מה להפסיד. פעולת סולידריות אינה פעולה יחצ"נית. אנחנו מפחדים ממותם של האחים שלנו, שובתי הרעב".

אחרי שתיאם ראיון עם כתב הערוץ השני, אוהד חמו, אמר עדנאן ש"חשוב לנו להגיע גם לדעת הקהל הישראלית. הפתרון פשוט - יש לשחרר את ארבעת העצירים, אחרת ישראל היא שעלולה לצאת מפסידה". עדנאן חוזה שפעולות המחאה והתמיכה בעצירים ובאסירים רק יתפשטו ברחבי הגדה ובבתי הכלא. "תנועת ההתנגדות העממית מתרכזת עכשיו בעניין האסירים", אמר.

אחת המבקרות בחדר דיווחה שבית משפט השלום בירושלים דחה את בקשת הסנגוריה של עיסאווי, לשחררו בערבות. אמו, שנכחה באולם שבו היה בנה על כיסא גלגלים, התעלפה. אחר דיווח שבמחסום ליד כלא "עופר" ממערב לרמאללה, נמשכת הפגנת המחאה. נמסר שחיילים ירו לעבר המפגינים גז מדמיע ורימוני הלם, והצעירים יידו אבנים. 18 נפצעו קל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ