בג"ץ סירב לדון בסוגיית המעצר החוזר של משוחררי שליט

העתירה שהוגשה בשם עציר שובת רעב נמחקה בטענה שאין מקום לדון בנושא לפני קבלת החלטות בכל הערכאות בבתי המשפט הצבאיים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

בג"ץ מחק היום (רביעי) את עתירתו של העציר איימן שראונה, ממשוחררי עסקת שליט שנעצר בשנית. בעתירה ביקשו עורכי הדין אחלאם חדאד ונרי רמתי לבטל את סעיפי הצו הצבאי המאפשרים את החזרתם לכלא של המשוחררים לריצוי כל תקופת העונש המקורי, על סמך ראיות חסויות וללא שיקול דעת של ועדת שופטים צבאיים.

שופטי בג"ץ - אשר גרוניס, דפנה ברק-ארז ועוזי פוגלמן - קיבלו את עמדת המדינה, שאין מקום לדון בשאלה העקרונית לפני שיתקבלו החלטות סופיות בכל הערכאות בבתי משפט צבאיים לגבי המשך מעצרו של שראונה. חדאד ורמתי הדגישו שערכאות אלו וגם הפרקליטות הצבאית ופרקליטות המדינה הבהירו שאין בסמכותן לשנות את הצו. כלומר, הן מלכתחילה אינן עוסקות בסוגיה העקרונית לכן אין מדובר באי-מיצוי הליכים. ואולם, גם טענה זו לא שכנעה את השופטים.

במקביל למו"מ על שחרור שליט הפרקליטות הצבאית ביצעה תיקונים בצו לענייני הביטחון שנוגע לשחרור אסירים על תנאי. תיקונים אלו נועדו ביודעין להקל על החזרתם לכלא של משוחררי שליט לכל תקופת המאסר המקורית. על סמך ראיות חסויות, הפרקליטות הצבאית טוענת ששראונה, שהורשע במעורבות בפיגוע בבאר שבע ונדון ל-38 שנות מאסר, שב לפעילות אסורה ולכן עליו לרצות את 28 השנים שנותרו לו.

מאז נעצר בשנית בסוף ינואר 2012, ייצגה את שראונה עורכת הדין חדאד בדיונים בפני הוועדה לבחינת הקלה והפרת תנאים ובמקביל ערערה על המשך אחזקתו במשמורת. הצדדים הגישו את סיכומיהם לוועדה לפני כארבעה חודשים, אך רק בשבוע הבא היא אמורה לתת את החלטתה בעניין הפעלתו מחדש של עונש המאסר של שראונה. המועד נקבע רק לאחר שהוגשה העתירה לבג"ץ. נשיא בית המשפט גרוניס ביקר את ההתמהמהות והעריך שהגשת העתירה זירזה את קביעת המועד. גם ענר הלמן, סגן מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה אמר שהוא השתומם על ההתמהמהות.

אמו של איימן שראונה עם תמונתוצילום: עמירה הס

בהנחה ששראונה יגיע גם לוועדת ערר צבאית, אמר רמתי לשופטים שהסכנה היא שיעברו עוד שנים עד שבג"ץ יתפנה לדון בסוגיה העקרונית של אי חוקיות ההליך. גרוניס השיב שעל ועדת הערר יהיה להגיע להחלטה "בזמן סביר" ולפי ההחלטה יהיה אפשר לחזור ולעתור לבג"ץ. עם זאת גרוניס לא קבע מהו זמן סביר. לאחר מתן ההחלטה למחוק את העתירה אמרה חדאד שאמנם הדלת לא נסגרה לגמרי, אך ברור שהשופטים אינם ממהרים. רמתי אמר שדחיית הדיון בסוגיה העקרונית היא בזבוז זמן, וכי זו דוגמה ל"פסיביזם שיפוטי".

בדיון נכח גם שראונה, שובת הרעב, לאחר שהוסע לירושלים מבית הסוהר אלה שליד באר שבע, והוכנס לאולם בכיסא גלגלים. הוא סיפר לחדאד שבבית הכלא הוא מוחזק בבידוד, והרשויות מונעות ממנו כל קשר עם אסירים אחרים. כמו כל שובתי הרעב – גם על משפחתו נאסר לבקר אצלו. עוד סיפר שראונה לחדאד שהוא סובל מכאבים בכליות, ראייתו חלשה ורגל שמאל שלו כמעט משותקת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ