ניגריה חשפה חוליית טרור שתכננה לפגוע בישראלים ואמריקאים

כוחות הביטחון המקומיים עצרו שלושה חשודים שהונהגו בידי מוסלמי שיעי שהתאמן באיראן. אחד החשודים צילם את בית חב"ד בלאגוס

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

כוחות הביטחון של ניגריה חשפו חוליית טרור שלפי החשד הוכוונה על ידי גורמים איראניים ותכננה לבצע פיגועים נגד מטרות ישראליות ואמריקאיות בעיר לאגוס שבמדינה. החוליה, בה חברים שלושה אנשים, הונהגה על ידי אזרח מוסלמי שיעי שהתאמן באיראן וקיבל הכשרה בהרכבת מטעני חבלה. שלושת הפעילים נעצרו.

דוברת משטרת ניגריה מסרה היום (רביעי) כי החוליה תכננה לבצע פיגוע נגד משרדי הסוכנות האמריקאית לסיוע חוץ USAID, נגד משרדי חברת הספנות הישראלית "צים" ונגד בית חב"ד – כולם בעיר לאגוס שנחשבת לבירה הכלכלית של ניגריה.

לדברי דוברת משטרת ניגריה, חברי החוליה ערכו תצפיות ואיסוף מודיעין לקראת פיגועים אפשריים. לדבריה, מנהיג החוליה, עבדולאהי מוסטפא ברנדה, איש דת שיעי בן 50, צילם בעצמו את מרכז התרבות היהודי בלאגוס ושלח את התמונות למפעיליו האיראנים. שני חברי החולייה האחרים הם סולימאן סאקה וסאהיד עדוואמי.

משלוח נשק שנתפס באוקטובר 2010 בלאגוס. הרשויות העריכו שהמשלוח הגיע מאיראןצילום: רויטרס

חבר רביעי בחוליית הטרור, בנימין יוסוף, הצליח להימלט מכוחות הביטחון. מנהיג החוליה, ברנדה, נעצר בידי כוחות הביטחון הניגרים ב-12 בדצמבר 2012 לאחר מעקב מודיעיני שנמשך חצי שנה.

בחקירתו הודה ברנדה כי הוא נסע לאיראן כמה פעמים ונפגש עם גורמים איראניים הידועים במעורבותם בהפעלת רשת טרור בינלאומית. בפעם האחרונה נפגש ברנדה עם מפעיליו האיראנים בדובאי באפריל 2012. באותה פגישה ביקשו ממנו האיראנים לספק מידע על משרדי "צים" ועל בית חב"ד בלאגוס.

המפעילים האיראנים הנחו את ברנדה להשתמש בשמות קוד לתיאור המטרות בכל התקשרות עמם. הם ביקשו ממנו להשתמש במילה "דוד" עבור מטרה ישראלית ו"דודה" עבור מטרה אמריקאית. האיראנים ביקשו ממנו להקים עסק קטן בלאגוס כדי שישמש כיסוי לפעילות החוליה. ברנדה אמר בחקירתו כי האיראנים רצו לבצע פיגוע נגד מטרות ישראליות בלאגוס, כיוון שסברו שבעיר יש בסיס מודיעין ישראלי שנועד לאסוף מידע על איראן.

מחקירת שירותי הביטחון בניגריה עלה כי ברנדה נסע לאיראן לראשונה ב-2006 כדי ללמוד באוניברסיטה. הוא שב לאיראן ב-2011 ועבר אימוני ירי ברובים ואקדחים וכן הכשרה בהכנת מטעני חבלה מאולתרים. ברנדה קיבל ממפעיליו האיראנים סכום של 30 אלף דולר לצורך ביצוע הפיגועים.

בניגריה שוהים ישראלים רבים, במיוחד אנשי עסקים. בין ישראל וניגריה יש שיתוף פעולה כלכלי נרחב וכן שיתוף פעולה ביטחוני ומודיעיני. באוקטובר 2010, בעקבות מידע מודיעיני שהעבירו ישראל וארה"ב תפסו שלטונות ניגריה משלוח נשק איראני גדול שהועבר במכולות שהיו על ספינה שעגנה בלאגוס. המשלוח כלל רקטות, נשק קל ותחמושת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ