ג'קי חורי
עמירה הס

ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, הודיע אתמול (רביעי) על פתיחת שביתת רעב לאות הזדהות עם האסירים הפלסטינים שובתי הרעב בבתי הכלא. שלשום הוקם אוהל תמיכה באסירים בכיכר המעיין בנצרת ובמקום מתקיימת פעילות הסברתית בעניין, הכוללת שיחות עם אסירים משוחררים. בשבת תתקיים תהלוכת תמיכה באסירים ברחוב הראשי בעיר.

עימותים קשים פרצו אתמול בין תושבים מהכפר קוסרא שנמצא דרומית לשכם לבין כוחות צה”ל שאבטחו הריסת מתקני חשמל בשכונה הצפונית של הכפר. לדברי הפלסטינים, שמונה צעירים פלסטינים נפצעו קל מרימוני גז ופלסטיני אחד נפצע בראשו בינוני מפגיעת כדורי גומי. כן נפצעו שני שוטרי מג”ב כתוצאה מזריקות אבנים.

רסאן דאגלס, האחראי מטעם הרשות הפלסטינית על מעקב אחרי הבנייה בהתנחלויות בצפון הגדה המערבית, טוען כי העימותים פרצו לאחר שנהגי דחפורים, מאובטחים על ידי כוחות גדולים של צבא ומג”ב, באו לשכונה, הרסו מתקני חשמל וניתקו עשרות בתים מרשת החשמל. לדברי מקור צבאי, מדובר בהרס מבנים לא חוקיים במקום.

העימותים בחווארה, אתמול. לדברי הפלסטינים, במהומות נפצעו 8 צעירים פלסטינים -2 שוטרי מג"בצילום: רויטרס

עימותים נוספים פרצו במחסום חווארה, זאת לאחר שצעירים פלסטינים באו למחסום עם פרסום הדיווחים על המצב בקוסרא והחלו לידות אבנים לעבר החיילים. החיילים ירו לעברם רימוני הלם וגז מדמיע.

מפגני התמיכה באסירים הפלסטינים יימשכו ברחבי הגדה המערבית והיום תצא תהלוכה עממית מרכזית מביתוניה לכיוון כלא עופר.  ראש הממשלה הפלסטינית סלאם פיאד ביקר אתמול באוהל התמיכה באסירים בעיירה ליד רמאללה וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב באופן מיידי למען האסירים שובתי הרעב. לדברי פיאד, סוגיית האסירים הפלסטינים בבתי הסוהר בישראל היא סוגיה לאומית: “אי אפשר לדבר על שחרור המולדת והקמת מדינה פלסטינית בלי שחרור האסירים, כל האסירים, כי חירותם היא חירותנו” אמר. פעילות התמיכה באסירים מתקיימת גם בישראל.

גם אגודת העיתונאים קיימה תהלוכה לתמיכה באסירים וקראה גם לשחרר שני עיתונאים שעצורים בידי ישראל. “לאחרונה יש הסלמה בפגיעה בחופש הביטוי והעבודה של העיתונאים הפלסטינים מצד ישראל”, אמר יו”ר איגוד העיתונאים הפלסטינים, הד”ר עבד אנאסר אנג’אר.

בג”ץ מחק אתמול את עתירתו של העציר שובת הרעב איימן שראונה, ממשוחררי שליט שנעצר בשנית. בעתירה ביקשו עורכי הדין אחלאם חדאד ונרי רמתי לבטל את סעיפי הצו הצבאי המאפשרים את החזרתם לכלא של המשוחררים לריצוי כל תקופת העונש המקורי, על סמך ראיות חסויות וללא שיקול דעת של ועדת שופטים צבאיים. שופטי בג”ץ - אשר גרוניס, דפנה ברק-ארז ועוזי פוגלמן - קיבלו את עמדת המדינה, שאין מקום לדון בשאלה העקרונית לפני שיתקבלו החלטות סופיות בכל הערכאות בבתי משפט צבאיים לגבי המשך מעצרו של שראונה. חדאד ורמתי הדגישו שערכאות אלו וגם הפרקליטות הצבאית ופרקליטות המדינה הבהירו שאין בסמכותן לשנות את הצו. כלומר, הן מלכתחילה אינן עוסקות בסוגיה העקרונית לכן אין מדובר באי-מיצוי הליכים. ואולם, גם טענה זו לא שכנעה את השופטים.

במקביל למשא ומתן על שחרור שליט, הפרקליטות הצבאית ביצעה תיקונים בצו לענייני הביטחון שנוגע לשחרור אסירים על תנאי. תיקונים אלו נועדו ביודעין להקל על החזרתם לכלא של משוחררי שליט לכל תקופת המאסר המקורית. על סמך ראיות חסויות, הפרקליטות הצבאית טוענת ששראונה, שהורשע במעורבות בפיגוע בבאר שבע ונדון ל-38 שנות מאסר, שב לפעילות אסורה ולכן עליו לרצות את 28 השנים שנותרו לו.

מאז נעצר בשנית בסוף ינואר 2012, ייצגה את שראונה עורכת הדין חדאד בדיונים בפני הוועדה לבחינת הקלה והפרת תנאים ובמקביל ערערה על המשך החזקתו במשמורת. הצדדים הגישו את סיכומיהם לוועדה לפני כארבעה חודשים, אך רק בשבוע הבא היא אמורה לתת את החלטתה בעניין הפעלתו מחדש של עונש המאסר של שראונה. המועד נקבע רק לאחר שהוגשה העתירה לבג”ץ. נשיא בית המשפט גרוניס ביקר את ההתמהמהות והעריך שהגשת העתירה זירזה את קביעת המועד. גם ענר הלמן, סגן מנהלת מחלקת הבג”צים בפרקליטות המדינה, אמר שהוא השתומם על ההתמהמהות.
בהנחה ששראונה יגיע גם לוועדת ערר צבאית, אמר רמתי לשופטים שהסכנה היא שיעברו עוד שנים עד שבג”ץ יתפנה לדון בסוגיה העקרונית של אי-חוקיות ההליך.

גרוניס השיב שעל ועדת הערר יהיה להגיע להחלטה בזמן סביר ולפי ההחלטה, יהיה אפשר לחזור ולעתור לבג”ץ. עם זאת, גרוניס לא קבע מהו זמן סביר. לאחר מתן ההחלטה למחוק את העתירה אמרה חדאד שאמנם הדלת לא נסגרה לגמרי, אך ברור שהשופטים אינם ממהרים. רמתי אמר שדחיית הדיון בסוגיה העקרונית היא בזבוז זמן, וכי זו דוגמה לפסיביזם שיפוטי.

השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ