ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הדיון להצגת הסיכומים במשפט המתנהל נגד שבעה מתושבי שפרעם המואשמים במותו של החייל העריק, פעיל “כך” שרצח ב-2005 ארבעה אנשים בפיגוע בעיר הערבית, יימשך גם היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בחיפה. בדיונים שהתקיימו אתמול נערכה ברחבת בית המשפט בחיפה הפגנה בהשתתפות עשרות מתושבי שפרעם ובנוכחות ראשי ועדת המעקב העליונה של ערבי ישראל. המפגינים הניפו דגלי פלסטין ואת תמונות הקורבנות.

אחד המפגינים, מארון בחות’ בנו - של מישל בחות’ נהג האוטובוס, אמר כי “אני מרגיש שמעמידים אותי לדין”. לטענתו, “בכל פעם שהיה פיגוע חקרו מי הביא ומי סייע ומי עזר ומי תמך. במקרה שלנו החקירה התמקדה בקורבן ולא ברוצח. אי אפשר לקבל את ההיגיון והקביעה שהוא פעל לבד”.

בעת ההפגנה פרצו עימותים גם בתוך היכל בית המשפט, שהובילו לסגירתו למשך שעתיים. המשטרה עצרה ארבעה צעירים - שלושה משפרעם ותושב כפר קרע - בחשד להתפרעות והפרת סדר. היום תחליט המשטרה אם לשחרר אותם בתנאים מגבילים או תבקש להאריך את מעצרם.

האוטובוס בשפרעם לאחר הפיגוע ב-2005צילום: ג'יני - אנצ'ו גוש

באוגוסט 2005 פתח נתן-זאדה בירי באוטובוס בעיר שיצא מחיפה וכתוצאה מכך נהרגו ארבעה מתושבי העיר ו-20 נוספים נפצעו. עם תום הירי של נתן-זאדה, התפרץ לאוטובוס המון זועם וביצע בו לינץ’ שהוביל למותו. אחרי האירוע פורסמו צילומים שבהם נראה נתן-זאדה בחיים אחרי שנוטרל מנשקו, מה שהוביל לפתיחת חקירה משטרתית שבה נבחנו חומרים מודיעיניים וצילומי עיתונות כדי לבדוק את הנסיבות שהובילו למותו של המפגע. בסיום החקירה נעצרו 12 מתושבי שפרעם, ונגד חמישה מהם הוגשו כתבי אישום בגין הפרעה ותקיפת שוטרים ושבעה הואשמו בעבירה של ניסיון לרצח.

חמשת הנאשמים בהפרעה הודו בבית משפט השלום בחיפה, בעסקת טיעון, בעבירה שיוחסה להם ונגזרו עליהם עבודות שירות. נגד שבעת הנאשמים בניסיון לרצח התנהלו דיונים בבית המשפט המחוזי בחיפה, שבהם נשמעו עשרות עדויות ואף היו מגעים להסדר טיעון. המגעים לא הבשילו משום שחלק מהנאשמים סירבו להודות בעבירות, והתביעה התנגדה שהעסקה תהיה חלקית ולא התחייבה שלא לדרוש מאסר בפועל.

שבעת הנאשמים כופרים בעבירות ובסיכומים שהוגשו נטען כי אין מקום להעמידם לדין. עו”ד מאהר תלחמי, מצוות הסנגורים, טען כי במקרים דומים שבהם פעלו אזרחים או שוטרים נגד מפגעים, לא נפתחה חקירה. לדבריו, במקרים אלה השוטרים והאזרחים קיבלו צל”שים ממערכת הביטחון. עו”ד תלחמי הצביע גם על הקושי בהצגת ראיות שיוכיחו את מעורבותם של הנאשמים בעבירות המיוחסות להם מכיוון שבזמן האירוע התקהלו אלפים מסביב לאוטובוס. נציגי התביעה הסתמכו בעיקר על עדויות שוטרים וצילומים מזירת האירוע שקושרים בין הנאשמים לבין העבירות וטענו כי נתן-זאדה היה מנוטרל וכבול בעת שהותקף למוות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ