העציר X

ביקורת באוסטרליה כלפי היהודים: הנאמנות לישראל הפכה לאי נאמנות כלפינו

מייסד המועצה הערבית-אוסטרלית טוען כי פרויקט תגלית הוא "שטיפת מוח להחדרת זהות ישראלית", בעוד אקדמאי תקף: יהודי לא יכול להיות נאמן ל-2 המדינות"

דן גולדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן גולדברג

כשבוע אחרי חשיפת פרשת העציר איקס, אחדים ממתנגדי ישראל באוסטרליה – יהודים ולא יהודים - מנצלים את הסיקור הנרחב של הפרשה בכלי התקשורת האוסטרלים כדי למתוח ביקורת על הקהילה היהודית. המבקרים מאשימים את הקהילה היהודית בנאמנות כפולה ואת ישראל בניצול דרכונים אוסטרליים - וטוענים גם כי תוכניות לחיזוק הקשרים עם ישראל בחו”ל משמשות מחנות גיוס למוסד.

ג’וזף וואקים, מייסד המועצה הערבית־האוסטרלית, כתב אתמול (רביעי) באתר אינטרנט פוליטי כי פרויקט “תגלית” הוא דוגמה “לשטיפת המוח של אוסטרלים בעלי אזרחות כפולה שנעשית במטרה להחדיר זהות ישראלית”. וואקים הוסיף: “תארו לכם מה היה קורה אילו ‘האסיר X’ היה בעל אזרחות כפולה, שגויס על ידי המוחבאראת הסורי ונעצר על ידיו ולא על ידי המוסד הישראלי. האם המנהיגים הציונים שלנו היו ממשיכים לשמור על שתיקה, כפי שהם עושים כעת? או שהיו דורשים הוכחות לנאמנותם של בעלי האזרחות הסורית הכפולה?".

"השאלות שלא נענות על אודות 'האסיר X' אינן מוגבלות למוזרויות של בן זיגייר", הוסיף וואקים. "הן חודרות ישירות ללב השאלה האסורה על האזרחות הכפולה. באיזו נקודה הופכת הנאמנות לישראל לחוסר נאמנות לאוסטרליה?"

ד”ר בן סול, פרופסור לחוק בינלאומי באוניברסיטת סידני, אמר לכמה אתרי חדשות כי “מגיע הרגע שבו יהודי אינו יכול להיות גם אוסטרלי נאמן וגם ישראלי נאמן. הוא צריך לבחור”. לדבריו, המודיעין האוסטרלי אינו רוצח אנשים ואינו מענה אותם, וכי אוסטרליה לא כבשה ארץ זרה ולא מסתירה מתקנים גרעיניים.

בן זיגייר

בתגובה לדברים, גינתה אתמול הפדרציה הציונית של אוסטרליה את הטענות “המזיקות” ו”המשוללות מידע כלשהו”. נשיא הפדרציה, פיליפ צ’סטר, הפיץ הודעה לכלי התקשורת האוסטרלים ובה טען כי “מטרת התוכניות הישראליות היא ללמד בני נוער יהודים על מורשתם ועל ישראל כיום, ואין להן קשר כלשהו לגיוס אנשים לארגוני מודיעין”.

"שמועות, רמיזות והשערות רבות אופפות את מותו של בן זיגייר בכלא", המשיך צ'סטר. "הפדרציה הציונית של אוסטרליה מכבדת את פרטיותה של משפחת זיגייר, והתקשורת צריכה לנהוג כמוה. יש רק לקוות שיתאפשר להם להתמודד עם אבדתם ללא המשך החדירה לחייהם, המסלימה בשל השמועות וההשערות הרבות וההתעניינות האדירה של התקשורת".

מנהיג יהודי בכיר במדינה אמר בתגובה לדברים כי "ההאשמות על נאמנות כפולה הן תכונה אופיינית של אנטישמים מאות שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ