מאות צעירים פלסטינים מיידים אבנים לעבר חיילי צה"ל סמוך לכלא עופר, ואלו משיבים בירי כדורי גומי. כאלף פלסטינים צעדו בשעות הצהרים (חמישי) מהעיירה ביתוניא שבשומרון לעבר מתחם הכלא הסמוך, עמם גם צעירים המזוהים עם תנועת החמאס. צה"ל נערך בכוחות גדולים סביב המחנה כדי להדוף את הצעדה, וצלפים הוצבו על גדרות המבנה. הצעדה נועדה לתמוך באסירים הפלסטינים הכלואים בישראל ושובתים רעב.

כבר בשעות הבוקר החלו צעירים פלסטינים ליידות אבנים לעבר החיילים, וכתב ערוץ 1, יורם כהן, נפצע קל בראשו מאבן שהושלכה לעברו. בהמשך נפצע גם צלם ערוץ 10  נאדר בגדסאר כשנפגע מאבן. שני העיתונאים פונו לקבלת טיפול רפואי. הפלסטינים מדווחים על 20 נפגעים מירי כדורי הגומי.

אתמול הודיע ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, כי פתח בשביתת רעב לאות הזדהות עם שובתי הרעב בבתי הכלא. שלשום הוקם אוהל תמיכה באסירים בכיכר המעיין בנצרת ובמקום מתקיימת פעילות הסברתית בעניין, הכוללת שיחות עם אסירים משוחררים. בשבת תתקיים תהלוכת תמיכה באסירים ברחוב הראשי בעיר. מפגני התמיכה באסירים הפלסטינים צפויים להימשך ברחבי הגדה המערבית.

צילום: אמיל סלמן

במקביל התגלו הבוקר 6 מכוניות פלסטיניות שרופות בכפר קוסרא שמדרום לשכם. השבוע היו מספר עימותים בין תושבי קוסרא והכפרים השכנים לתושבי שילה הסמוכה, במהלכם גם הושחת כרם בגודל 8 דונמים בבעלות יהודית.

אתמול היו גם עימותים קשים בין תושבים מקוסרא לבין כוחות צה”ל שאבטחו הריסת מתקני חשמל בשכונה הצפונית של הכפר. לדברי הפלסטינים, שמונה צעירים פלסטינים נפצעו קל מרימוני גז ופלסטיני אחד נפצע בראשו בינוני מפגיעת כדורי גומי. כן נפצעו שני שוטרי מג”ב כתוצאה מזריקות אבנים.

רסאן דאגלס, האחראי מטעם הרשות הפלסטינית על מעקב אחרי הבנייה בהתנחלויות בצפון הגדה המערבית, טוען כי העימותים פרצו לאחר שנהגי דחפורים, מאובטחים על ידי כוחות גדולים של צבא ומג”ב, באו לשכונה, הרסו מתקני חשמל וניתקו עשרות בתים מרשת החשמל. לדברי מקור צבאי, מדובר בהרס מבנים לא חוקיים במקום.

עימותים נוספים פרצו במחסום חווארה, זאת לאחר שצעירים פלסטינים באו למחסום עם פרסום הדיווחים על המצב בקוסרא והחלו לידות אבנים לעבר החיילים. החיילים ירו לעברם רימוני הלם וגז מדמיע.

ראש הממשלה הפלסטינית סלאם פיאד ביקר אתמול באוהל התמיכה באסירים בעיירה ליד רמאללה וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב באופן מיידי למען האסירים שובתי הרעב. לדברי פיאד, סוגיית האסירים הפלסטינים בבתי הסוהר בישראל היא סוגיה לאומית: “אי אפשר לדבר על שחרור המולדת והקמת מדינה פלסטינית בלי שחרור האסירים, כל האסירים, כי חירותם היא חירותנו” אמר. פעילות התמיכה באסירים מתקיימת גם בישראל.

גם אגודת העיתונאים קיימה תהלוכה לתמיכה באסירים וקראה גם לשחרר שני עיתונאים שעצורים בידי ישראל. “לאחרונה יש הסלמה בפגיעה בחופש הביטוי והעבודה של העיתונאים הפלסטינים מצד ישראל”, אמר יו”ר איגוד העיתונאים הפלסטינים, הד”ר עבד אנאסר אנג’אר.

השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ