8 חודשי מאסר לעציר ששובת רעב 200 יום; ועדה צבאית דנה בהמשך מאסרו

סאמר עיסאווי שוחרר בעסקת שליט, ונעצר באוגוסט לאחר שהפר את תנאי שחרורו. הוא עשוי להשאר כלוא עד תום תקופת המאסר המקורית - 26 שנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט השלום בירושלים גזר היום (חמישי) שמונה חודשי מאסר בפועל על האסיר הביטחוני סאמר עיסאווי, ששובת רעב בבית הכלא הישראלי יותר מ-200 יום. מכיוון שהוא כבר כלוא יותר מחצי שנה, הוא עשוי היה להשתחרר בעוד כשבועיים, ב-6 במארס. 

עם זאת, עיסאווי צפוי להישאר כלוא, מכיוון שהתביעה הצבאית טוענת על סמך ראיות חסויות כי הוא שב לפעילות אסורה. בהתאם לצו 1677, זוהי הפרת תנאי השחרור שלו, שמסמיכה את הוועדה הצבאית לקבוע את שובו למאסר עד תום התקופה המקורית שהושתה עליו - 26 שנים. אחותו אמרה לאמצעי התקשורת שהוא ימשיך לשבות רעב במחאה על מעצרו, ועד שתתקבל החלטה לשחררו.

סאמר עיסאווי, תושב הכפר עיסאוויה שבמזרח ירושלים, נדון בשנת 2002 ל-26 שנות מאסר בגין פעילותו במסגרת ארגון החזית הדמוקרטית.הוא הורשע בבית המשפט הצבאי ביהודה ושומרון בגין חברות בארגון הטרור, ומספר ניסיון לגרימת מוות בכוונה, אחזקת אמצעי לחימה, סחר בציוד מלחמתי ואימונים צבאיים. 

עיסאווי, היום בבית המשפט בירושליםצילום: אורן נחשון

בהמשך, הוא שוחרר במסגרת עסקת שליט, אך נכלא מחדש באוגוסט האחרון לאחר שנתפס כשהוא מפר את תנאי שחרורו ונכנס לשטחי יהודה ושומרון. עקב שביתת הרעב שלו, מצבו הבריאותי של עיסאווי הידרדר מאוד והוא מאושפז כבר כמה חודשים בבית החולים של שירות בתי הסוהר. 

מאז מעצרו של עיסאווי התלקחו בעיסאוויה ובמקומות אחרים בגדה המערבית עימותים אלימים רבים בין מפגינים פלסטינים לבין כוחות הביטחון הישראלים. תומכי עיסאווי הפגינו בזמן הדיון מחוץ לבית המשפט בירושלים, ועימותים אלימים התפתחו בין המפגינים לבין המשטרה. שלושה מהמפגינים נעצרו והמשטרה פיזרה בכוח את ההפגנה. 

במהלך הדיון אמר עיסאווי כי "יש נקודה חשובה שאני חייב לומר. באזור הזה של בנימין (האזור שבו נעצר – נ"ח) יש 30 התנחלויות ואני רוצה להיכנס לשם כדי לעבוד. לכן ביקשתי מפה מהשב"כ, כדי שאדע לאן מותר לי להיכנס ולאן אסור. לא ביצעתי עבירה גדולה כל כך שמצריכה לשים אותי במאסר ממושך ואני לא חושב שהעבירה הזאת מסכנת את הציבור". עיסאווי מיוצג על ידי עו"ד אנדרה רוזנטל מהסנגוריה הציבורית ועו"ד ג'וואד בולוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ