מהומות בירושלים וברחבי הגדה; עשרות פלסטינים נפצעו

עם סיום התפילה, מפגינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. עימותים גם ליד כלא עופר, בטול כרם ובחברון שם נפצעו עשרות משאיפת גז מדמיע

ג'קי חורי
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ניר חסון

פלסטינים דיווחו אחר הצהריים (שישי) על עשרות פצועים ברחבי הגדה המערבית, כולל באזור ירושלים, כתוצאה מעימותים עם כוחות הצבא ומג"ב. על פי עדי ראייה, העימותים החלו בתום תפילות יום השישי כשמפגינים רבים יצאו בתהלוכות לכיוון המחסומים ברחבי הגדה, וחיילים ירו רימוני גז, הלם וכדורי גומי לעבר מפגינים שהשליכו אבנים לעבר כוחות הצבא.

בהר הבית דווח על עשרות נפגעים משאיפת גז מדמיע. העימותים שם התמקדו בשער המוגרבים כשכוחות גדולים של משטרה ומג"ב פרצו למתחם המסגד. פלסטינים שהתפללו הבוקר במקום יידו אבנים לעבר כוח משטרה עם סיום התפילות. באופן חריג, כוח משטרה פרץ למתחם ההר ופיזר את משליכי האבנים תוך שימוש ברימוני הלם. גם באזור שער שכם דווח על עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון.

גורמים פלסטיניים דיווחו על עשרה פצועים קל מרימוני הלם ועל מתח רב באזור מתחם ההר. לאחר פיזור מיידי האבנים יצאו השוטרים מההר ולאחר מכן חזר השקט. ממשטרת ירושלים נמסר כי הפלסטינים ירו לעבר השוטרים גם זיקוקים.

באיזור רמאללה דיווחו הפלסטינים על 12 פצועים מירי גז מדמיע וכדורי גומי. עימותים נרשמו גם ליד המחסום הצבאי הצמוד לכלא עופר, שם מאות פלסטינים קיימו תפילה הבוקר לאות הזדהות עם האסירים הפלסטינים ובעיקר שובתי הרעב.

בחברון דווח על עימותים שפרצו במהלך תהלוכה שהתקיימה בתום תפילות יום השישי, בה קראו המפגינים לפתוח מחדש את רחוב השוהדא, שסגור לתנועת פלסטינים וכן הביעו תמיכה באסירים הפלסטינים. אחד המפגינים סיפר כי התהלוכה היתה שקטה ולא היתה כל כוונה להתעמת עם כוחות צה"ל, אך כשהתקרבו הצועדים לרחוב, ירו החיילים גז מדמיע, רימוני הלם והשתמשו באמצעים נוספים לפיזור הפגנות. עשרות פלסטינים נפצעו משאיפת הגז, בהם חבר הפרלמנט מוסטפה אל ברגותי. מצבו קל.

הפגנות בביתוניא, אתמולצילום: אמיל סלמן

כמו כן דווח על עשרות פצועים משאיפת עשן באיזור הכפר בלעין וליד מחסום ג'למה שבג'נין. עימותים נרשמו גם באיזור טול כרם ושכם.

בימים האחרונים הגיעה המתיחות ביהודה ושומרון לשיא בעקבות שורת הפגנות של מאות פלסטינים שהביעו תמיכה בארבעת האסירים שובתי הרעב בבתי הכלא בישראל.

אתמול הפגינו מאות צעירים פלסטינים מהעיירה ביתוניא שבשומרון בתמיכה באסירים שובתי הרעב בבתי הכלא בישראל. המפגינים, שניסו להגיע לכלא עופר, התעמתו עם חיילי צה"ל שנערכו לקראת ההפגנה בכוחות מתוגברים.

בשעות הבוקר החלו הצעירים הפלסטינים ליידות אבנים לעבר החיילים ושוטרי מג"ב. מיידוי האבנים נפצעו קל שלושה עיתונאים: כתב ערוץ 1, יורם כהן, וכתב וצלם של ערוץ 10. הפלסטינים דיווחו על 20 פצועים כתוצאה מפגיעת כדורי הגומי.

אתמול הודיע ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, כי פתח בשביתת רעב לאות הזדהות עם ארבעת שובתי הרעב בבתי הכלא: סאמר עיסאווייה, איימן שראונה, טארק קעדאן וג'עפר עז א-דין. שלשום הוקם אוהל תמיכה באסירים בכיכר המעיין בנצרת ובמקום מתקיימת פעילות הסברתית הכוללת שיחות עם אסירים משוחררים. מחר תתקיים תהלוכת תמיכה באסירים ברחוב הראשי בעיר. מפגני התמיכה באסירים הפלסטינים צפויים להימשך ברחבי הגדה המערבית.

אתמול בבוקר התגלו שש מכוניות פלסטיניות שרופות בכפר קוסרא שמדרום לשכם. השבוע היו גם עימותים בין תושבי קוסרא והכפרים השכנים לתושבי שילה הסמוכה, במהלכם גם הושחת כרם בגודל שמונה דונמים בבעלות יהודית.

אתמול היו גם עימותים קשים בין תושבים מקוסרא לבין כוחות צה”ל שאבטחו הריסת מתקני חשמל בשכונה הצפונית של הכפר. לדברי הפלסטינים, שמונה צעירים פלסטינים נפצעו קל מרימוני גז ופלסטיני אחד נפצע בראשו בינוני מפגיעת כדורי גומי. כן נפצעו שני שוטרי מג”ב כתוצאה מזריקות אבנים.

גם אגודת העיתונאים הפלסטינים קיימה תהלוכה לתמיכה באסירים וקראה גם לשחרר שני עיתונאים שעצורים בידי ישראל. "לאחרונה יש הסלמה בפגיעה בחופש הביטוי והעבודה של העיתונאים הפלסטינים על ידי ישראל", אמר יו”ר האגודה, הד"ר עבד אנאסר אנג’אר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ