נתניהו דחה הצעה להתנצל בפני טורקיה על אירועי המשט

שר הביטחון ברק הציע באחרונה לנתניהו לשגר מכתב למקבילו הטורקי. זאת, מתוך תפיסה שבזמן ממשלת מעבר ניתן יהיה להתגבר על הרגישויות הפוליטיות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר הביטחון, אהוד ברק, הציע לפני כמה שבועות לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי בעת כהונת ממשלת המעבר, הוא ישגר מכתב לשר ההגנה הטורקי ובו יתנצל על תקלות מבצעיות, שייתכן שהתרחשו בהשתלטות על ה”מאווי מרמרה” במאי 2010, ושכתוצאה מהן נהרגו 9 אזרחים טורקים. לדברי מקור במשרד החוץ, נתניהו דחה את ההצעה.

המקור ציין כי ברק אמר לנתניהו שבזמן ממשלת מעבר, ניתן יהיה להתגבר על הרגישויות הפוליטיות הפנימיות שמנעו התנצלות בעבר. נתניהו שקל כמה פעמים להתנצל בפני הטורקים בעת כהונתה של הממשלה היוצאת, אולם חזר בו ברגע האחרון מחשש ששר החוץ דאז, אביגדור ליברמן, יפרק את הקואליציה. לדברי המקור, ברק ציין עוד כי לנוכח העובדה שהוא פורש מהפוליטיקה ועומד לסיים את תפקידו כשר ביטחון, הוא ייקח על עצמו את עניין ההתנצלות.

ברק הציע התנצלות של משרד ביטחון מול משרד ביטחון שבה יוגדר הנושא כתקלה צבאית מבצעית נקודתית. בצורה כזו לא יהיה צורך בהתנצלות של הנשיא או ראש הממשלה, שלה משמעויות מדיניות רחבות יותר ונתפשת אולי כבעייתית יותר. המודל שהציע ברק הוא ההתנצלות בפני מצרים באוקטובר 2011 על הרג השוטרים המצרים בגבול כמה שבועות קודם לכן. במקרה ההוא התנצל ברק בפני מצרים “על מותו של כל שוטר מצרי כתוצאה מאש כוחותינו”. עם זאת, נתניהו לא קיבל את הצעתו של ברק ואמר כי הוא מעוניין להמתין  להקמתה של הממשלה החדשה.

המגעים לפיוס עם טורקיה נמשכים בצורה רצופה בשלוש השנים האחרונות בלי הצלחה. בנובמבר 2012 נחשף ב”הארץ” כי התקיימה פגישה בז’נבה בין מנכ”ל משרד החוץ לשעבר, יוסף צ’חנובר, שמופקד על המשא ומתן לפיוס עם טורקיה לבין מנכ”ל משרד החוץ הטורקי, פרידון סינירלולו. לפגישה, שהתקיימה כמה ימים לפני מבצע עמוד ענן, הצטרף אז גם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, שלוחץ על נתניהו לסיים את המשבר ביחסים עם טורקיה.

אתמול דווח בערוץ 2 כי צ’חנובר ועמידרור קיימו פגישה נוספת עם סינירלולו ברומא לפני כשלושה שבועות. עם זאת, בשלב זה אין פריצת דרך במגעים. העיתון הטורקי “ראדיקל” דיווח לפני כמה ימים כי פגישות חשאיות מתקיימות בין נציגים ישראלים וטורקים אך החלטה בנושא תיפול רק אחרי הקמת ממשלה חדשה בישראל. בלשכת ראש הממשלה ובלשכת שר הביטחון סירבו להתייחס לדברים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ