עדכונים שוטפים

הפלסטינים: נתיחת העציר מוכיחה שמת מעינויים; ישראל: סיבת המוות לא ברורה

לאחר נתיחת גופתו של ערפאת ג'רדאת, עדיין אין ממצאים ברורים לגבי נסיבות מותו; כוננות שיא בישראל לקראת הלווייתו מחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המתיחות ביהודה ושומרון בשיאה. בימים האחרונים השתתפו מאות פלסטינים בהפגנות תמיכה בארבעת האסירים שובתי הרעב בבתי הכלא בישראל. מותו של ערפאת ג'רדאת מדום לב בכלא מגידו אתמול (שבת) עורר את זעם הציבור. היום פתחו כל האסירים הביטחוניים המוחזקים בבתי הכלא בישראל בשביתת רעב. בפיקוד המרכז הגבירו את ההיערכות ונערכים להתפרצות עימותים עממיים.

22:12 בצה"ל מגבירים את הכוננות לקראת הלוויתו של העציר הפלסטיני מחר, אולם לפי גורמים בצה"ל בצבא "לא מזהים מוטיבציה של הציבור הפלסטיני הרחב לחזור לאינתיפאדה שלישית ולמאבק אמיתי מול ישראל". עם זאת מציינים בצבא את ביקורו של הנשיא ארה"ב, ברק אובמה, כנקודת מפתח וגורמים במערכת הביטחון אמרו כי אם ביקורו של הנשיא לא יביא לתוצאות בעלות משמעות כלפי הציבור הפלסטיני, בנושא הכלכלי או המדיני, ישנו חשש כי בגדה יתעוררו מהומות נוספות שעלולות להביא לתסיסה מחודשת בגזרה.

בפיקוד המרכז הבהירו לכוחות בשטח שיש לצמצם את החיכוך האפשרי עם הפלסטינים, ולפעול באיפוק בימים הקרובים. בתקופה האחרונה הוגדלו מלאי האמצעים לפיזור הפגנות – בעיקור רימוני הלם, גז מדמיע וכדורי גומי – וכן חידדו בפיקוד את הוראות הפתיחה באש לחיילים. יש לציין כי בתקופה האחרונה רואים בפיקוד המרכז עלייה נקודתית במספר האירועים האלימים. לפי נתוני השב"כ שעדכניים עד לסוף חודש ינואר, חלה ירידה יחסית בהיקף הפיגועים בגדה באותו חודש: 56 פיגועים, לעומת 81 בחודש דצמבר. מרביתם היו השלכת בקבוקי תבערה, והנחת מטעני נפץ בכבישים ובדרכי הגישה בגדה.

במערכת הביטחון מציינים כי המשבר הכלכלי ברשות, לצד הקיפאון בשיח המדיני הוא שהביא לגל האלימות הנוכחי בגדה המערבית, זאת על רקע תוצאותיו של מבצע "עמוד ענן", שחיזקו את מעמדו הפוליטי של החמאס וגרמו גם לבולטות גבוהה יותר של הארגון בגדה המערבית. 

20:10: במכון לרפואה משפטית באבו כביר נערכה היום בצהריים נתיחה שלאחר המוות לעציר הפלסטיני ערפאת ג'רדאת שמת בסוף השבוע בכלא מגידו. בנתיחה שבוצעה על ידי הפתולוג הראשי במכון, פרופ' יהודה היס, בנוכחות הפתולוג הפלסטיני ד"ר סאבר עלול וראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות פרופ' ארנון אפק, לא נמצאה עדות למחלה כלשהי בגופו של המנוח. ההערכה הראשונית בישראל לאחר מותו של ג'רדאת היתה כי מת מדום לב.

בתום הנתיחה נקבע כי לא ניתן לקבוע בשלב זה מהי סיבת מותו של העציר, אלא לאחר קבלת תוצאות בדיקות מיקרוסקופיות וטוקסיקולוגיות שעשויות לארוך מספר ימים ואולי אף שבועות.

חברון בסוף השבועצילום: רויטרס

ממשרד הבריאות נמסר כי במהלך הנתיחה לא נמצאו סימני חבלה חיצוניים על גופו למעט סימני החייאה ושפשוף קטן בחזה ימין. הנתיחה הראתה שני דימומים בשריר, אחד בכתף ואחד בחזה ימין בצד ובשני המרפקים. כמו-כן נצפו בנתיחה שברים בשתי צלעות ימין, היכולים להעיד על מאמצי החייאה שבוצעו לעציר לאחר שמת. בתום הנתיחה נקבע כי "אין בממצאים ראשוניים אלה בכדי לקבוע את סיבת המוות. בשלב זה, בטרם קבלת ממצאי בדיקה מיקרוסקופית וטוקסיקולוגית לא ניתן לקשור את סיבת המוות בממצאים שנתגלו בנתיחה".

20:00 השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית עיסא קראקע אמר  כי תוצאות נתיחת גופתו של העציר ערפאת ג'רדאת קובעת כי מותו נגרם "כתוצאה מעינויים קשים ולא מדום לב כמו שטוענים במערכת הביטחון בישראל". קראקע אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שכינס מברמאללה בהשתתפות מנהל מועדון האסיר הפלסטיני קדורה פארס. השניים כך מסרו כי המסיבה כונסה לאחר שקיבלו לידיהם פרטים ראשונים על תוצאות הנתיחה שבה נכח הפתולוג הפלסטיני הרשמי ד"ר סאבר אל עאלול וקראקע אמר כי על הגופה נראו סימני אלימות קשים בהם ימני מכות וחבלות בגב העליון ובחזה מצד ימין ופגיעות בעמוד השדרה ובצוואר.

מקור פלסטיני המעורה בפרטים אמר בשיחה ל"הארץ" כי אל-עאלול ימסור מחר את דוח הנתיחה שלו שלו אולם מהפרטים שמסר הוא הבהיר כי בגופתו של ג'רדאת לא התגלו ממצאים שיכולים להעיד על אירוע לב או דם לב וכי הדבר התברר בעיקר מבדיקת העורקים והורידים בלב. במסיבת העיתונאים חזר קראקע על הדרישה להקים וועדת חקירה בלתי תלויה שתעמוד על נסיבות מותו של ג'רדאת :"הגרסה הישראלית היא גרסה שקרית וישראל נושאת באחריות למותו של ג'רדאת, מדובר בפשע מלחמה וצריך להעמיד לדין כל הגורמים האחראים לכך בישראל".

18:33 פצועים נוספים במהומות: פלסטיני נפצע קל מירי כדור ברגלו בהפרות סדר סמוך לקבר רחל. ישראלית נפצעה בראשה מזריקות אבנים בעוקף שכם.

חיילי צה"ל בחברון במהלך התפרעויות של פלסטיניםצילום: אמיל סלמן

17:44 גופתו של העציר ההרוג הועברה כעת למשפחתו. מאות פלסטינים הגיעו למחסום תרקומיא, משם כדי ללוות את גופת ההרוג לישוב הולדתו כפר סעיר.בזמן שהתבצעה נתיחת גופתו באבו כביר המתינו בני משפחתו מחוץ למתחם. דודו, ריאד ג'ובראן, אמר: "הוא היה אדם בריא. לא יכול להיות שאחרי ארבעה ימים בכלא הוא ימות מדום לב. ממה שאנחנו הבנו בשיחה עם הרופאים הפלסטינים שהיו שותפים בנתיחה, לא נמצא סימן לכך שסיבת המוות היא דום לב". עוד הוסיף כי "אנחנו לא יודעים את כל הפרטים אבל ממה שידוע לנו היו לו חבלות בראש ובחזה. אנחנו רוצים לקבל תשובות לגבי מה קרה בכלא ולמה הוא מת".

17:17 בנו בן ה-15 של ראש מנגנון הביטחון המסכל בגדה המערבית נפצע מירי צה"ל בהפגנה מול מחסום ביתוניא. לדברי מקורות פלסטיניים בבית החולים ברמאללה הוא נפצע מאש חיה ומצבו יציב אחרי ניתוח שעבר. לפי המקורות מפגין נוסף בן 20 נפצע מאש חיה.  

17:08 הלוויתו של העציר הביטחוני, ערפאת ג'רדאת, שמת אתמול בכלא מגידו נקבעה למחר. הלוויה תתקיים בשעות הצהריים בכפר סעיר.

15:21 50 פלסטינים מתפרעים ומיידים אבנים בחווארה.

14:37 הפלסטינים מדווחים על פצוע בינוני מירי כדורי גומי בעימותים בחברון. צעיר פלסטיני שנפצע אתמול בינוני מירי באזור קוסרא מועבר מבית החולים בו טופל בשכם לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, בשל החמרה במצבו.

14:25 יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, ביקר לפני הצהרים את העצור סאמר אלעיסאווי ששובת רעב יותר מ-210 ימים ואמר בשיחה עם "הארץ" הוא נמצא בסכנת חיים מיידית כיוון שהפסיק ביום שישי לשתות מים ולקבל נוזלים. לדבריו, אלעיסאווי מבקש שפעולותיו יהיו מסר לקהילה הבינלאומית ובעיקר למצרים, שהיא שותפה מלאה להסכם חילופי האסירים (עסקת שליט), להתערב לאלתר בסוגיית האסירים.

14:19 חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) ביקר בכלא גלבוע ונועד עם האסיר הפלסטיני הוותיק מאהר יונס, ערבי ישראלי שנמצא כבר 31 שנים בכלא, שהודיע לו כי יפתח מחר בשביתת רעב. יונס טוען גם הוא ליחס המפלה בין אסירים ביטחוניים ערבים אזרחי ישראל לבין אסירים יהודים. זו הפעם הראשונה שאסיר ערבי ביטחוני ותיק מחליט לשבות רעב מסיבה זו.

14:00 נמשכות ההפגנות הפלסטיניות בגדה: כ-200 פלסטינים מיידים אבנים ומבעירים צמיגים במרכז חברון, כוח צה"ל במקום משיב בירי אמצעים לפיזור הפגנות וכדורי גומי. 150 פלסטינים מיידים אבנים בבית אומר שמדרום לחברון וחיילי צה"ל משיבים בירי רימוני גז והלם. כ-40 פלסטינים מתפרעים גם בביתוניא, והחיילים במקום משיבים בירי רימוני הלם.

12:45 המשטרה הפלסטינית בחברון מסרבת לסייע לצה"ל לפזר את ההפגנות לזכר העציר הפלסטיני שמת מדום לב. חייל צה"ל נפצע קל מאבן בעיר.

12:35 ישראל העבירה לרשות הפלסטינית דרישה חד משמעית להרגיע את השטח.
הדרישה הועברה באמצעות עו״ד יצחק מולכו שליחו האישי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. למרות ההפגנות, הורה רה"מ להעביר גם החודש לפלסטינים את כספי המסים של חודש ינואר שנגבו על ידי ישראל.

12:31 הצבא נערך להלוויתו של ערפאת ג'רדאת אחר הצהרים בסעיר. בשעות הצהריים דווח על מהומות בכפר.

12:20 במכון לרפואה משפטית באבו כביר ממתינים לביצוע נתיחה שלאחר המוות בג'רדאת. בצהריים מתוכנן דיון בבית משפט השלום ברמלה באשר לנוהלי הנתיחה, בהשתתפות נציגי היחידה לחקירות בינלאומיות במשטרה, שמונתה לחקור את האירוע, בתום הדיון תבוצע הנתיחה במכון.

מותו של ג’ארדאת מוסיף למתיחות הקיימת ממילא באזור חברון, בשל יום השנה ה-19 לטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה. תומכיו מציינים אותו בפורים ואילו הפלסטינים ב-25 בפברואר.

12:15 החנויות סגורות במרכז חברון סגורות ו-200 מפגינים מתפרעים במרכז העיר. כוח צה"ל במקום הודף אותם באמצעים לפיזור הפגנות ובירי כדורי גומי.

10:15 כמאה פלסטינים מיידים אבנים לעבר חיילים בצומת בית עמון סמוך לחברון. דווח על התקהלויות גם בבית אומר ובמרכז חברון. החיילים מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות.

10:00 מספר האסירים הפלסטינים ששובתים רעב  מ-3,000 ל-4,500, לאחר מותו של ערפאת ג'רדאת בסוף השבוע בכלא מגידו. מהשב"ס נמסר כי כל האסירים הביטחוניים החזירו היום את ארוחותיהם.

ביום שישי דיווחו פלסטינים על עשרות פצועים ברחבי הגדה המערבית ובירושלים, כתוצאה מעימותים עם כוחות הצבא ומג"ב. על פי עדי ראייה, העימותים החלו בתום תפילות יום השישי כשמפגינים רבים יצאו בתהלוכות לכיוון המחסומים ברחבי הגדה, וחיילים ירו רימוני גז, הלם וכדורי גומי לעבר מפגינים שהשליכו אבנים לעבר כוחות הצבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ