מאמץ ישראלי למנוע הסלמה נוספת ביהודה ושומרון

על רקע העלייה במתיחות בשטחים, ישראל מנסה לתקן במקצת את נזקי סוף השבוע, ובמקביל העבירה לרשות דרישה לפעול לעצירת גל האלימות

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

ישראל עושה כעת מאמץ נרחב להרגיע את הרוחות בגדה המערבית, בעקבות גל ההפגנות הסוער שהחריף בסוף השבוע. לצד מסרים חריפים לרשות, נעשים גם צעדים מקומיים בשטח בניסיון להכיל את האלימות ולמנוע הסלמה חריפה יותר. אבל השאלה אם תגלוש המתיחות לאירוע רחב יותר, במתכונת של אינתיפאדה שלישית, תלויה כרגע בעיקר בהתנהלות הפלסטינית – זו של הרשות, שלא ברור אם היא שולטת לגמרי במתרחש, וזו של דעת הקהל, הנסערת עקב האירועים האחרונים.

היום (ראשון) נעשו ניסיונות לתקן מקצת מנזקי סוף השבוע. מנגנון תיאום הפעולות בשטחים דאג להעביר את הפלסטיני תושב הכפר קוסרא, שנפצע אתמול אנושות מירי מתנחל, מבית חולים בשכם לטיפול רפואי בבית חולים ישראלי. המטרה היא למנוע מוות נוסף והלוויה נוספת, שעלולים להביא לעוד החמרה באווירה בשומרון. בד בבד, נפתחה חקירה רשמית בדבר נסיבות מותו של האסיר הפלסטיני ערפאת ג'רדאת, אתמול בכלא מגידו. ישראל אפשרה לבני משפחתו ולרופא מטעמם לבוא למכון הפתולוגי באבו-כביר כדי להתעדכן בחקירת נסיבות המוות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גם הורה על שחרור כספי מסים שאמורה היתה ישראל להעביר לרשות ועוכבו מאז סוף ינואר. תחת לחץ האירועים בשטח, ובעיקר אם תתקבל פנייה אמריקאית לקראת ביקורו של הנשיא אובמה, עשויה ישראל גם לשקול מהלכים נוספים – ובהם הקפאת מעצרים מנהליים נוספים או שחרור מספר לא גדול של אסירים המזוהים עם הפתח. לצד המהלכים הללו, כאמור, הועבר גם מסר של אזהרה לרשות באמצעות שליחו של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, שדרש מההנהגה הפלסטינית לעצור מיד את גל האלימות.

מהומות בחברון, היוםצילום: אמיל סלמן

לעת עתה, לא נראה שהפלסטינים מתרשמים במיוחד מהאזהרות. שתי התקריות האחרונות – מות האסיר והעימות עם המתנחלים בקוסרא – הציתו גל של מחאות, שהתרחב גם לבתי הסוהר, שם הודיעו אלפי אסירים על שביתת רעב. מנגד, עדיין לא נראה שבשטח הצטברה מסה קריטית של אלימות, שתסחוף אחריה את הגדה כולה.

בשלב זה, המדיניות הישראלית מתמקדת במאמץ ההכלה. הכוחות בגדה, שלא זכו עדיין לתגבור של ממש, קיבלו הנחיות לגלות זהירות יתרה באשר לפתיחה באש חיה. בהמשך, תישקל הזרמת כוחות נוספים לשטח. כוחות הביטחון יידרשו לגלות ערנות גם כדי למנוע פעולות "תג מחיר" נוספות של מתנחלים נגד פלסטינים, העלולות להחריף עוד יותר את המתיחות.

יעברו עוד לפחות כמה ימים עד שניתן יהיה לדעת אם כל המהלכים הללו יספיקו כדי לכבות את התבערה הנוכחית. אנשי ביטחון שנשאלו על כך היום ביקשו להמתין עד לסוף השבוע הקרוב ולהפגנות הצפויות ביום שישי – עוד תזכורת לכך שהגדה נכנסה למתכונת פעולה המזכירה, לפחות במקצת, את ימי שתי האינתיפאדות הקודמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ