ניסוי טיסה מוצלח ראשון ל"חץ 3"

מערכת הביטחון ביצעה בהצלחה הטסה ראשונה של מערכת ההגנה מפני טילים. שר הביטחון: "מדובר באבן דרך חשובה לשכבת ההגנה של ישראל"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ניסוי טיסה ראשון של מערכת ההגנה מפני טילים "חץ 3" נערך הבוקר (שני) בהצלחה בשדה ניסויים במרכז הארץ. שר הביטחון, אהוד ברק, בירך על תוצאות הניסוי ואמר כי "מדובר באבן דרך חשובה למערכת ההגנה הרב שכבתית של מדינת ישראל הכוללת את כיפת ברזל, שרביט קסמים, חץ 2 וחץ 3". 

במערכת הביטחון ציינו כי מדובר בניסוי הטיסה הראשון של המיירט, שבו נבחנו לראשונה היכולות והביצועים של "חץ 3". "יכולות אלה יאפשרו למרכיבים הקיימים של מערכת הנשק 'חץ' להתמודד ביעילות רבה יותר עם איומים עתידיים על מדינת ישראל", נמסר בהודעת משרד הביטחון.

הניסוי עצמו משותף למנהלת "חומה" במשרד הביטחון ולסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים (MDA). הצלחת הניסוי, טוענים במשרד, "מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה גם כנגד האיומים הצפויים בזירה". עם זאת יש לציין כי מדובר בניסוי ראשון של מיירט המערכת, שצפויה להיכנס לשימוש מבצעי רק בעוד כשלוש שנים. 

גורם בכיר במערכת הביטחון אמר כי ניסוי הטיסה, שנמשך שש דקות, נועד לבדוק את אופן פעילות המיירט. "בשעה שמונה בבוקר המריא המיירט משדה הניסויים של חיל האוויר על שפת הים ועלה בתאוצה כלפי השמיים לכיוון הים התיכון", תיאר הגורם את מהלך הניסוי. "לאחר מכן המשיך המיירט בשיוט, חצה גובה של כמאה קילומטרים, ביצע סדרת תמרונים בחלל וערך מעקב אחר אובייקטים שונים, ביניהם גם כוכבים".

עוד הסבירו במערכת הביטחון כי הניסוי היה מתוכנן להתבצע כבר בסתיו האחרון, אך נדחה מסיבות שונות. בעתיד יערך ניסוי טיסה חופשי של הטיל המיירט, ורק לאחר מכן יבוצע ניסוי של יירוט מלא. 

"חץ 3" מסוגל ליירט טילים מחוץ לאטמוספירה עד לטווח 2,500 קילומטרים, שם הוא מבצע תמרונים ולמעשה "רודף" אחר המטרה. בשנים האחרונות האיצה ישראל את הפיתוח של ה"חץ 3", שמכונה במערכת הביטחון "בני רשף" – מערכת הגנה מפני טילים בליסטיים ארוכי טווח. בדצמבר האחרון אמר ראש מנהלת חומה, יאיר הרמתי, כי מדובר ב"טיל להגנה מפני טילים בליסטיים מאיראן שנועדו להשמדה המונית".

השיפור העיקרי בין "חץ 3" למערכת ה"חץ 2", הפעילה כיום בישראל, הינו במיירט עצמו – שמשקלו קטן יותר וביכולתו להגיע טווחים ארוכים יותר.

בתוך כך, צה"ל הודיע הבוקר כי אחת ממערכות כיפת ברזל תוצב החל מהיום באזור גוש דן למספר ימים. מדובר במערכת החדשה מבין הקיימות, שעדיין נמצאת בקליטה מבצעית. במסגרת התהליך מוצבת הסוללה מעת לעת באתרים שונים ברחבי המדינה. בשבועות האחרונים הוצבה המערכת החדשה גם באזור חיפה ובגליל התחתון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ