כמה פלסטינים נפצעו היום (שני) בהפגנה בביתוניה סמוך לכלא עופר, בעקבות מותו של ערפאת ג'רדאת. בשעות הערב דיווחו פלסטינים ל"בצלם" כי נער בן 13 וחצי, בשם מוחמד חאלד קורד, נפצע מאש חיה במחנה הפליטים עאידה שבבית לחם ופונה לבית החולים בבית ג'אלה. על פי הדיווח הוא נפצע משני קליעים שפגעו ברגלו ובצידו והביאו לדימום בכבד ובריאות. בצה"ל בודקים את הדיווח. 

לדברי סוכנות הידיעות הפלסטינית מען כ-10 אנשים נפגעו בהפגנה המתקיימת בסמוך לכלא עופר, חלקם מירי חי. בצה"ל מסרו כי שישה אנשים נפצעו ואמרו כי לא בוצע כל שימוש בירי חי, אלא רק בכדורי גומי. כמאה איש מתעמתים עם כוחות הביטחון במקום. אמבולנסים פינו לבית החולים המרכזי ברמאללה את הנפגעים. לדברי סוכנות מען בפצועים גם אדם אחד שנפגע בראשו מרימון עשן וצעירה בת 25 שנפגעה משאיפת עשן.

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) תקף את ישראל בעקבות מותו של ג'רדאת  ואמר כי "לא נרשה להם לשחק בחיי בנינו. הם הורגים את ילדינו באש חיה, לא נסכים שאסירינו יישארו בכלא כל חייהם בשל האשמות שהם אינם אחראים להן". לביקורת הצטרף גם שר החוץ המצרי שגינה את מה שהגדיר "המדיניות הלא אנושית" של ישראל כלפי האסירים הפלסטינים.

בצהריים השתתפו כעשרת אלפים איש במסע הלוויה של ג'רדאת, שמת בסוף השבוע בכלא מגידו בגיל 30. באופן חריג, בין הנוכחים היו גם חמושים רעולי פנים שירו באוויר. בצה"ל חששו מהתפרצות מהומות ונערכו בכוננות מוגברת.

במסע ההלוויה הפיצו רעולי הפנים כרוז בשמם של "גדודי חללי אל אקצא", הזרוע הצבאית של הפתח, שבו נכתב כי דרך המאבק וההתנגדות היא הדרך היחידה לסיום הכיבוש. בכרוז גם מופיע איום לנקום את מותו של ג'רדאת וכן קריאה לכל הפלגים הפלסטינים להגיב במהירות על מה שמוגדר בטקסט כ"פשעי הכיבוש" נגד האסירים. עוד קוראים מחברי הכרוז למדינות ערב המנהלות מערכת יחסים עם ישראל לגרש את השגרירים והנציגים הישראלים שבשטחן, ומפצירים בראשי פתח והחמאס לסיים את הפילוג למען אחדות העם הפלסטיני. 

כדי לאפשר את תנועת המוני המשתתפים ובניסיון למנוע חיכוכים עם מתנחלים וחיילי צה"ל, במהלך הלוויה נחסם לתנועה כביש 60 בין גוש עציון לחברון. ח"כ אורית סטרוק מהבית היהודי, תושבת חברון, אמרה כי "ההחלטה לחסום את ציר התנועה כדי לתת להלוויה של המחבל הפלסטיני לעבור בליווי שוטרים חמושים היא כניעה לטרור".

אבו מאזן: ישראל מנסה לעורר כאוס

הנשיא הפלסטיני עבאס הוסיף בדבריו היום כי "אי אפשר לעבור בשקט על פרשת מותו של ג'רדאת". הוא דרש מישראל לספק להנהגה הפלסטינית תשובות על כך ש"ג'רדאת נעצר על ידי כוחות הביטחון הישראלים והוחזר על ידם כעבור פחות משבוע ללא רוח חיים". עם זאת הדגיש עבאס כי ההנהגה הפלסטינית תדע כיצד להתמודד עם הפרשה ולא תיגרר אחרי ישראל. "הפלסטינים רוצים שלום שמבוסס על צדק ופינוי התנחלויות", אמר. "זו ישראל שמנסה ליצור כאוס".

שר החוץ המצרי עמר האשים הערב את ישראל כי מדיניותה היא שהביאה למות ג'רדאת. בהודעה שנמסרה מטעם משרד החוץ המצרי הזהיר עמר כי מדיניות ישראל עלולה להביא לאובדן שליטה לא רק בגדה המערבית אלא באזור כולו.

קרדיט: רויטרס

הוא הביע תנחומים למשפחת ג'רדאת וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב כדי להפסיק את המדיניות "הלא אנושית" של ישראל נגד האסירים הפלסטינים.

בכיר פתח, עזאם אל-אחמד, אמר הבוקר לסוכנות הידיעות הפלסטינית כי הרשות הפלסטינית תומכת ומעודדת את הגברת העימותים בגדה המערבית. "התנגדות היא זכות טבעית, וכולנו מסכימים פה אחד על התנגדות עממית", אמר. אתמול דחו גורמים ברשות הפלסטינית את ההאשמות והביקורת מצד ישראל כאילו בכירי הרשות מלבים את השטח בניסיון להצית אינתיפאדה שלישית.

עם זאת, בכירי הרשות לא מסתירים את חששם מאובדן שליטה ברחוב הפלסטיני, אם תימשך ההסלמה. "אנחנו לא מתכננים אינתיפאדה, אבל המדיניות הישראלית רק מוסיפה כרגע שמן למדורה", אמר אמש בכיר פתח, הד"ר נביל שעת. "אם ישראל תמשיך כך, האזור כולו עלול להיקלע לסחרור מסוכן".

מסע ההלוויה של ערפאת ג'ראדאת. בצה"ל חוששים מהתפרצות מהומותצילום: רויטרס

בבתי הסוהר בישראל, שם שבתו אתמול רעב כל האסירים הפלסטינים, מדווחים הבוקר על חזרה לשגרה. למעט 1,100 אסירים בכלא מגידו, שהודיעו כי היום ומחר יסרבו לקבל את ארוחת הבוקר, שבו כל האסירים לאכול באופן סדיר.

אלוף (במיל') עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל כי "נראה שהרשות הפלסטינית מנסה ללכת על קו עדין, הבעיה היא שבמשחק הזה אתה אף פעם לא יודע מתי הדברים יוצאים מכלל שליטה". לדבריו, "כרגע האינטרס של הפלסטינים הוא לא להגיע לאינתיפאדה שלישית. אבל נכונו לנו עוד הרבה אירועים בתקופה הקרובה. דפוס של התססת השטח מחייב הערכת מצב ארוכה, בשלב זה יש עוד גורמים שיכולים להכיל את האלימות אבל לא בטוח שזה ימשיך כך".

ברשות הפלסטינית טענו אתמול כי ג'רדאת מת מעינויים שעבר בכלא הישראלי ולא מדום לב, כפי שמסרו השב"כ והשב"ס. בישראל דחו את הגרסה הזו ואמרו כי יחלפו עוד עשרה ימים עד שיתבררו באופן סופי ממצאי נתיחת גופתו. עם זאת, אישר משרד הבריאות כי לא נמצאה עדות למחלה כלשהי בגופו של העציר.

אמש כינס השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, עיסא קראקע, מסיבת עיתונאים ברמאללה בהשתתפות מנהל מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, ואמר כי בנתיחת הגופה של ג'רדאת לא התגלו ממצאים שיכולים להעיד על אירוע לב או דום לב, כפי שטענו בהתחלה שירותי הביטחון בישראל.

קראקע ציין כי דבריו מסתמכים על תוצאות ראשוניות שהתקבלו מנתיחת הגופה שבוצעה אתמול במכון לרפואה משפטית באבו-כביר, שבה השתתף גם הפתולוג הראשי של הרשות הפלסטינית, הד"ר סאבר אל עאלול. לדבריו, כבר עתה ברור כי בלבו של ג'רדאת לא היתה כל בעיה ולעומת זאת על גופו נמצאו סימני אלימות קשים, ובהם מכות וחבלות בגב העליון ובחזה ופגיעות בעמוד השדרה ובצוואר.

קראקע חזר על הדרישה הפלסטינית כי ישראל תקים ועדת חקירה בלתי תלויה שתבדוק את נסיבות מותו של העציר. "הגרסה הישראלית היא שקרית, ישראל נושאת באחריות למותו של ג'רדאת", אמר. "מדובר בפשע מלחמה וצריך להעמיד לדין את כל הגורמים האחראים לכך". לדברי השר הפלסטיני, הדו"ח המלא שערך הפתולוג של הרשות יוצג היום בישיבת הממשלה ברמאללה.

חמוש פלסטיני רעול פנים יורה לאוויר במהלך הלוויתו של ג'ראדאתצילום: רויטרס

יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, אמר במסיבת העיתונאים כי כל אזרח פלסטיני יודע ש-95% מהעצורים והאסירים הפלסטינים הכלואים בישראל עונו במהלך חקירתם ולכן אי אפשר להאמין ולקבל את הגרסה הישראלית לסיבת מותו של ג'רדאת. לדבריו "ארגוני זכויות האדם בעולם והקהילה הבינלאומית חייבים לחקור את השקר הישראלי בכל הקשור ליחס לאסירים הפלסטינים".

במשרד הבריאות דחו אמש את גרסת הרשות על סיבת מותו של ג'רדאת ומסרו כי יחלפו עוד עשרה ימים עד שניתן יהיה לקבוע סופית מהי סיבת מותו. עם זאת, הם אישרו כי לא נמצאה עדות למחלה כלשהי בגופו. בניגוד לגרסה הפלסטינית, במשרד הבריאות אומרים כי בנתיחה לא נמצאו סימני חבלה חיצוניים על גופו של העציר, למעט סימני החייאה ושפשוף קטן בחזה. עוד נמסר כי הנתיחה הראתה שני דימומים בשריר, אחד בכתף, אחד בחזה ימין ובשני המרפקים. כמו כן נצפו בנתיחה שברים בשתי צלעות ימין, היכולים להעיד על מאמצי החייאה שבוצעו לג'רדאת לאחר שמת. "אין בממצאים ראשוניים אלה בכדי לקבוע את סיבת המוות", קבעו במכון לרפואה משפטית . "בשלב זה, בטרם קבלת ממצאי בדיקה מיקרוסקופית וטוקסיקולוגית לא ניתן לקשור את סיבת המוות בממצאים שנתגלו". את נתיחת הגופה ביצע הפתולוג הראשי במכון, פרופ' יהודה היס, בנוכחות הפתולוג הפלסטיני, ד"ר עאלול, וראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק. 

בעקבות מותו של ג'רדאת התאספו אתמול מאות פלסטינים ברחבי הגדה להפגנות מחאה, שחלקן הפכו עד מהרה לעימותים אלימים עם כוחות צה"ל. עיקר המהומות התרכזו בחברון, שם יידו כ-200 פלסטינים אבנים לעבר כוחות צה"ל והבעירו צמיגים במרכז העיר. החיילים השתמשו נגדם באמצעים לפיזור הפגנות ובירי כדורי גומי. את המהומות בחברון ליבה אירוע יום השנה ה-19 לטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה, שבו השתתפו כמה עשרות פעילי ימין קיצוני. גם בבית אומר שמדרום לחברון התאספו 150 פלסטינים ויידו אבנים לעבר החיילים. הם פוזרו ברימוני גז והלם. בביתוניא התפרעו כ-100 פלסטינים ופוזרו ברימוני הלם. עשרות מפגינים נפצעו באירועים השונים באורח קל עד בינוני, חייל צה"ל נפגע קל בחברון.

ג'רדאת נעצר לפני שבוע בחשד להשלכת אבנים ובקבוקי תבערה, ביום חמישי האריך בית המשפט הצבאי בקישון את מעצרו ב-12 יום. במוצאי שבת פרסמו השב"ס והשב"כ הודעה על מותו של ג'רדאת, בה נטען כי מת בצהרי אותו יום בין כותלי כלא מגידו לאחר שחש ברע. בהודעה נמסר עוד כי על פי הערכות סיבת מותו הינה דום לב. ג'רדאת הותיר אחריו אשה הנמצאת בחודש השלישי להריונה ושני ילדים – בת שנתיים ובן שלוש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ