נגנב מחשב מבית של עובד במשרד ראש הממשלה

אלמונים פרצו לביתו של האיש המתגורר במושב בית יצחק בשרון ולקחו ממנו מחשב, ארנק ומסמכים. לדברי המשטרה, הפורצים חיפשו משהו מסוים - ולקחו אותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה אלמונים פרצו היום (שני) לביתו של עובד במשרד ראש הממשלה המתגורר במושב בית יצחק שבשרון. מפרטים ראשונים עולה כי הפורצים לקחו מהבית ארנק, מסמכים ומחשב. לא ברור מה היתה תכולת המחשב אך ייתכן כי היו במחשב חומרים מסווגים. 

במשטרה פתחו בסריקות אחר הפורצים שהצליחו להימלט מזירת האירוע. השוטרים שהגיעו לביתו של העובד סיפרו שהבית לא נראה מבולגן כפי שסביר היה לראות בפריצה על רקע פלילי. לדבריהם, נראה שהפורצים חיפשו משהו מסוים שאותו הם הצליחו לקחת. עם זאת, הם הדגישו כי כל כיווני החקירה נבדקים. 

עוד עולה כי זו אינה הפעם הראשונה שביתו של העובד נפרץ. גם בפריצה שאירעה בעבר נגנב מחשב שעד כה לא ידוע האם שימש לעיסוקים אישיים או שהכיל פרטים הנוגעים בתחום עיסוקו של העובד. במשטרה סיפרו כי בחודשיים האחרונים נפרצו 15 בתים במושב בית יצחק.     

ישנן כמה תוכנות באמצעותן ניתן לאתר את הסמארטפון או הטאבלט הגנוב. לקוחות אפל יכולים לעקוב אחר מיקום הטאבלט או האייפון בזכות אפליקציות כמו Find My iPhone.

גם מחשבים ניידים יכולים להיות מצוידים בתוכנות בעלות תכונות דומות. כך, למשל, תוכנת Anti-Theft של Bitdefender או של סימנטק, כמו גם תוכנת הקוד הפתוח Prey המוצעת בחינם או תוכנות אנטי וירוס, הכוללים בין היתר כלים נגד פריצות, כמו NOD32 של Eset.

מכשירי מובייל אמנם מצוידים בדרך כלל ב-GPS, שמאפשר לעקוב אחריהם ברמת דיוק גבוהה, אך גם כאשר מדובר במחשבים ניידים, שרובם לא מצוידים בכך, ניתן עדיין לעקוב אחריהם באמצעות כתובת ה-IP שממנה הם מתחברים או באמצעות wifi. עם זאת, הם יכולים לנסות להסוות אותה בקלות רבה יותר.תוכנות מודרניות להגנה מפני גניבה מאפשרות בין היתר לנעול את המחשב מרחוק, כמו גם למחוק מידע רגיש מרחוק.

בחודש שעבר נגנב הטלפון הסלולרי של ראש לשכת מנכ"ל משרד ראש הממשלה בזמן שעשתה קניות בקניון רמות בירושלים. הטלפון של נחמה מזל, ראש לשכתו של הראל לוקר, הכיל מיילים ממשרד ראש הממשלה ומועדי פגישות של ראש הממשלה עם גורמים שונים. בנוסף, בזיכרון הטלפון היו גם פרטי יצירת הקשר עם שרים, חברי כנסת וגורמים נוספים בעלי תפקידים רגישים.

ראש הלשכה מזל הגישה תלונה על גניבת הטלפון בתחנת משטרת שפט בירושלים. מהתלונה עולה כי מזל הבחינה שהטלפון נעלם כשעשתה קניות בקניון רמות. בשל הרגישות והמידע שבמכשיר, בייחוד בתיבת המיילים, היא ניגשה לתחנת המשטרה במהירות, שם הגישה תלונה. עוד ציינה מזל בתלונה כי הטלפון פתוח למיילים של משרד ראש הממשלה, שם מתקבלים נתונים רגישים ולוחות זמנים של ראש הממשלה.

משטרת ישראל פתחה בחקירה בניסיון להחזיר את הטלפון שנגנב. לא ברור אם מי שגנב את מכשיר הטלפון ידע על המידע שהוא עשוי להכיל או שהוא גנב אותו למטרת רווח מהיר מבלי להבין שמדובר בטלפון של בעלת תפקיד רגיש במדינה.  

בספטמבר 2008 החליט הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, לבטל את מועמדותו של קצין בדרגת אלוף משנה למפקד יחידת עילית, לאחר שהקצין איבד מחשב נייד ובו מידע מודיעיני מסווג. מכוניתו של הקצין, שנחשב למועמד המוביל לתפקיד, נפרצה ומתוכה נגנב מחשבו הנייד שבו מידע מסווג.

בדצמבר 2010 גזר בית הדין הצבאי ביפו 10 שנות מאסר בפועל ו-11 שנות מאסר על תנאי על רב"ט לואיס מסקוטה, שהורשע במסגרת עסקת טיעון בגניבת אקדח מלשכתו של הרמטכ"ל דאז, רב-אלוף גבי אשכנזי, ומסירת פרטי כרטיס האשראי שלו לשימוש אישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ