מות העציר הפלסטיני |

ניגוד העניינים של הרופאים בבתי הכלא: נאמנות למטופל, אך גם לשב"ס

במש' הבריאות ממתינים לתוצאות נתיחת גופת העציר כדי להחליט אם לבדוק את אופן הטיפול בו. ארגוני זכויות אדם: רופאי שב"ס מתכופפים בפני דרישות הביטחון

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

במשרד הבריאות עדיין ממתינים לתוצאות סופיות מהנתיחה לאחר המוות של העציר ערפאת ג'רדאת, שמת ביום שבת בכלא מגידו, כדי להחליט אם לפתוח בבדיקת הטיפול הרפואי שניתן לו בשירות בתי הסוהר. במשרד סירבו להתייחס לפרשה, וההערכה בקהילה הרפואית היא כי רק אם יתעורר חשד למצב רפואי שניתן היה לחזות קודם, תיפתח בדיקה באשר להתנהלות מערך הרפואה בשב"ס. בימים האחרונים התפרסם כי יומיים לפני מותו, התלונן ג'רדאת על כאבים ועבר כמה בדיקות על ידי רופא הכלא.

רופאי השב"ס אינם נתונים לאחריות ישירה של משרד הבריאות, וזה רק בודק את התנהלותם במקרים של חשד לרשלנות רפואית. ארגונים שונים, ובהם ההסתדרות הרפואית וארגון רופאים לזכויות אדם, קראו בשנים האחרונות להוציא את ניהולם לידי גופים חיצוניים בשל ניגוד העניינים שבו הם נמצאים לכאורה – מחד נאמנות למטופל ומאידך נאמנות למעסיקם, שירות בתי הסוהר. יוצאי דופן הם הפסיכיאטרים בשב"ס, הכפופים ישירות למשרד הבריאות.

כך למשל, בעבר קיבלו בארגון רופאים לזכויות אדם עדות בעייתית מבכיר בשב"ס באשר להתייחסות להפניות לבתי חולים של עצירים ואסירים. "נאמר לנו שהצוות הרפואי מרגיש שנכשל אם מוציאים עציר או אסיר למיון, ובסוף בבית החולים מחליטים לא לאשפז אותו כי זה כוח אדם, רכב והוצאות על שירותי רפואה שלכאורה לא היתה להם הצדקה", אומרת ענת ליטוין, מנהלת מחלקת כלואים בארגון. "מבחינה רפואית זו עמדה בעייתית ביותר, אך ייתכן שאסירים לא מגיעים לעתים לטיפול בבית חולים מהשיקולים האלה".

דו"ח שערכה העמותה יחד עם הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, והתפרסם ב"הארץ" לפני כשנה, התריע גם כי רופאי בתי הסוהר נמנעו מלדווח על פציעות שמקורן בהתעללות בחקירות, וזאת בניגוד לאמנות בינלאומיות שעליהן חתומה ישראל, הקובעות חובת דיווח על חשד לעינויים או התעללות שבהם הבחין הרופא במהלך טיפולו. גם במקרים שבהם עצירים טענו כי עברו התעללות הדבר לא תועד ולא דווח. עקב הפרסום, הודיע בינואר 2012 משרד הבריאות על מינוי ועדה לבחינת הסוגיה.

בישראל הועלו כמה יוזמות בעניין הוצאת הרופאים מאחריות בתי הסוהר, כפי שנעשה בכמה מדינות בעולם, אולם נכון לעתה, אלו לא נבחנו ברצינות. "בבריטניה הוצאת רופאי בתי הכלא לאחריות מערכת הבריאות הציבורית הובילה לשיפור ביכולת לגייס רופאים, והם מביאים עמם לכלא סטנדרטים של טיפול רפואי בתנאים רגילים", אומרת ליטוין. משרד הבריאות בישראל עשוי עם זאת להסתייג מקבלת אחריות על רופאי שב"ס מאחר שלאחרונה הוא עצמו נוטה להעביר אחריות לגורמים אחרים, כפי שנעשה למשל עם אחיות בתי הספר שהאחריות עליהן עברה לידי חברה חיצונית. "ניתן לבחון מודלים אחרים, למשל להעביר אחריות לקופות החולים", אומרת ליטוין, "המטרה היא ניתוק הכפיפות של הרופאים להנהלת השב"ס".

גם בלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית קראו לנקוט צעד זה. "אמנם כל רופא מצוי במצב של ניגוד עניינים בין המטופל למסגרת, גם בקופת חולים וגם בצבא, אבל במקרה של שב"ס הבעיה חמורה כי הטיפול ניתן לאנשים ללא חופש בחירה כלשהו", אומר יו"ר הלשכה, פרופ' אבינועם רכס.

כיום מועסקים עשרות רופאים בשב"ס ב-32 מתקני כליאה, שבכל אחד מהם רופא קבוע, וכן במרכז הרפואי של שירות בתי הסוהר (מר"ש) ברמלה הפועל ברישיון משרד הבריאות של מרכז כירורגי, ומאושפזים בו אסירים שהם חולים כרוניים קשים וסיעודיים. במתקני חקירות מעסיק שב"ס רופאים דרך חברות כוח אדם.

לדברי ליטוין, פרשת העציר X המחישה את הבעייתיות בסוגיה. "היו שטענו כי זיגייר קיבל תרופות פסיכיאטריות מבלי לראות אותו ומבלי שהסוהרים יודעים את זהותו. לא ברור איך זה נעשה מבחינה רפואית, אבל המקרה ממחיש כיצד במתכונת הקיימת הרפואה מתכופפת בפני דרישות הביטחון".

לדברי ד"ר זאב וינר, מתנדב בארגון רופאים לזכויות אדם ופסיכיאטר במקצועו, שמקדם כבר שנים יוזמה להעברת הרופאים לאחריות גורם חיצוני, "הנהלת שב"ס עשויה להפעיל עליהם לחץ, לרוב סמוי, לשנות את החלטותיהם על חשבון בריאותו של האסיר".

"אין ספק שמיטב הרופאים לא מגיעים לעבוד בבתי הסוהר, וכך המצב בכל העולם, אולם במקום שמערכת הרפואה בבתי הסוהר תהיה פתוחה לקהילה בחוץ כדי לאפשר שדרוג של מיומנות הידע הרפואי בארגון, למשל בהשתלמויות ובקרת עמיתים, היא מתנהלת כמערכת סגורה".

ממשרד הבריאות נמסר כי "בשלב זה לא מתקיימת בדיקה כלשהי לגבי הכפפת רופאי בתי הסוהר ישירות למשרד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ