גילי כהן
גילי כהן

צה"ל אישר כי שני צעירים פלסטינים נפצעו היום (שני) מירי כדורים חיים ושבעה נפצעו מירי כדורי גומי בעימותים שפרצו בעקבות מותו של העציר ערפאת ג'רדאת. ילד ישראלי בן 5 נפצע מזריקת אבנים ליד בית"ר עלית ופונה לקבלת טיפול בהדסה עין כרם כשהוא סובל מחתך עמוק בראשו. 

הצעירים הפלסטינים שנפצעו מירי חי נפגעו בהפגנה סוערת שאירעה במחנה הפליטים עאידה ליד קבר רחל. אחד מהם נפצע קשה וצעיר נוסף נפצע קל ברגלו באירוע. לדברי צה"ל, הירי כוון לרגליים. מאוחר יותר נפצע בקבר רחל מפגין נוסף, בן 16, מכדור גומי שפגע בראשו.

שישה פצועים נוספים נפגעו בהפגנה בביתוניה, סמוך למחנה עופר. לדברי צה"ל, אלה היו המוקדים הסוערים ביותר של ההפגנות היום. ביקור בקבר רחל מצביע כי יידוי האבנים היה מאסיבי ומאות אבנים היו על הרצפה במקום. בתקופה האחרונה נוהגים פלסטינים ליידות אבנים לעבר המתפללים באזור הקבר.

לפי הדיווח שהועבר ל"בצלם" על ידי רופאי בית החולים בבית ג'אלה, הנער הפלסטיני שנפצע קשה, מוחמד חאלד כורד נפגע משני קליעים, אחד מהם ברגלו והשני בצדי גופו. מהירי נגרם לו דימום בכבד ובריאות. לפי דיווחים, מצבו של הצעיר הפלסטיני התייצב בשעות האחרונות. הצעיר שנפגע מכדור גומי בראשו פונה לבית החולים הדסה עין כרם.

צלף משתמש ברובה רוגר בחברון, היוםצילום: אי–פי

בצה"ל אמרו כי הצעיר נפגע בעת שיידה אבנים ביחד עם קבוצת צעירים ממחנה הפליטים אל עבר עמדת "פילבוקס" הסמוכה לקבר רחל, שהיתה מאוישת בכוח לוחמים באותו הזמן. בצה"ל ציינו כי ההפגנה במקום היתה אלימה וכללה גם השלכת רימונים מאולתרים שיכלו לסכן את החיילים עצמם ואת המתפללים בקבר רחל הסמוך. צלף צה"לי שהיה במקום קיבל אישור לפתוח באש. הוא פתח בנוהל מעצר חשוד וירה כדורי "רוגר" לכיוון אחד ממשליכי הרימונים. הצעיר נפצע באורח קל ברגלו. בצבא בודקים כיצד נפצע במקום צעיר נוסף באורח קשה. לפי גורם צבאי, "השימוש בתחמושת נעשה רק במקרים של סכנת חיים, כתחליף לירי חי, וכאמצעי פחות מסוכן. השימוש בתחמושת נעשה לכיוון הרגליים, בניסיון לפזר את ההפגנה במקום". 

בצבא מציינים כי מדובר בירי של קליעי "רוגר", המכונים בעגה הצבאית כדורי "טוטו". מדובר בקליעי מתכת, בקוטר של 0.22 אינץ', שמשמשים לירי ספורטיבי. בתחילת שנות האלפיים שימש ה"רוגר" כרובה צלפים בהפגנות,  אך לאחר שהתברר כי הוא יכול לגרום לנזק רב ואף להרוג, הועברה הוראה להפסיק לעשות בו שימוש לפיזור הפגנות. למעשה, החל משנות האינתיפאדה השנייה ועד היום, אסרו בצבא את השימוש בכדורי ה"טוטו" למעט מקרים המצדיקים שימוש באש חיה. 

לפי דו"ח "בצלם", בסוף שנת 2008 חזר הצבא להשתמש ברובי ה"טוטו" בפיזור הפגנות – ומאז נהרגו כתוצאה מנשק זה שני פלסטינים: עד א-דין אל-ג'מל, בן 14, שנהרג בחודש פברואר 2009 בחברון, ועקל סרור, בן 36, שנהרג באותה שנה בחודש יוני בכפר ניעלין. לאחר פניית "בצלם" בנושא לפרקליטות הצבאית, נמסר כי כללי הפתיחה באש התקפים לרובה ה"רוגר" הינם אלו החלים על תחמושת חיה "רגילה". "צה"ל אינו רואה ברובה 'רוגר' אמצעי לפיזור הפגנות או הפרות סדר...אמצעי זה אינו מהווה תחליף לשימוש באמצעים המיועדים לפיזור הפרות סדר", כתב אז רס"ן יהושע גורטלר, ששימש העוזר המשפטי לפרקליט הצבאי הראשי דאז, אביחי מנדלבליט. 

עם זאת, במסגרת דיון בבית המשפט הצבאי ביהודה טען רס"ן איגור מויסייב, ששימש כקצין האג"ם של חטיבת בנימין, כי אינו מודע להנחיות של הפרקליטות הצבאית שאין לעשות שימוש בקליעים אלו לפיזור הפגנות. בדו"ח שחיבר רס"ן מויסייב אף צוין כי עלות קליעי ה"טוטו" בהם השתמש הצבא בהפגנות בכפרי האזור עמדה על 1.3 מיליון שקלים. לאחר עדותו של הקצין מינה מפקד אוגדת איו"ש קצין בודק, ובסיומה הוחלט לנקוט הליך פיקודי כנגד רס"ן מויסייב, והוא סיים את שירותו הצבאי. בתגובה שנמסרה ל"בצלם" לגבי דו"ח שסקר את השימוש באמצעי זה ובאמצעים לפיזור הפגנות בפרט, הדגישו בצה"ל כי "השימוש ברובה מסוג 'רוגר' או בכלי נשק בעלי קוטר דומה (0.22 אינץ') אינו נחשב כ'אמצעי לפיזור הפגנות', אלא כאמצעי קטלני, וככזה ניתן לעשות בו שימוש אך ורק במקרים בהם כללי הפתיחה באש מתירים שימוש בירי חי".

בצה"ל ציינו כי כ-1,500 פלסטינים לקחו חלק היום בהפגנות ובעימותים המקומיים ברחבי הגדה המערבית, שכללו בעיקר זריקות אבנים, יידוי בקבוקי תבערה, והשלכת צמיגים בוערים. בפיקוד המרכז אמרו כי הלווייתו של העציר הביטחוני ערפאת ג'רדאת, שבה נכחו 25 אלף איש, עברה בשקט יחסי. יחד עם זאת, כמה פלסטינים נפצעו בעימותים סמוך למחנה המעצר עופר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ