עבאס למנגנוני הביטחון: לא להיגרר לאלימות הישראלית

ברמאללה הבהירו הערב כי אין להם אינטרס לאבד שליטה בשטח. בקשות מצד הישראלים והפלסטינים להתערבות אמריקאית נענו עד כה בשלילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) נפגש הערב (שני) עם ראשי מנגנוני הביטחון בלשכתו ברמאללה. בסוכנות הידיעות הפלסטינית דווח כי עבאס הורה לראשי המנגנונים לפעול "לשמור על הביטחון הכללי בשטחי הרשות ולא להיגרר אל מעגל האלימות והכאוס שישראל דוחפת אליו".

גורם פלסטיני המעורה בפרטי השיחות שהתנהלו ברמאללה אמר הערב ל"הארץ" כי להנהגה הפלסטינית אין אינטרס לאבד שליטה ולהוביל לעימות חזיתי שעלול להוביל להרס המוסדות ברשות. עם זאת, הוא הבהיר כי לא ניתן להבטיח שהדברים יישארו בשליטה, שכן, לטענתו, מי שקובע את הטון ואת קצב האירועים היא ישראל מצד אחד, והרחוב הפלסטיני מצד שני. 

במהלך היומיים האחרונים עקב הממשל האמריקאי מקרוב אחרי האירועים בגדה המערבית אך נמנע מהתערבות בדרג גבוה. שר החוץ ג'ון קרי לא קיים שיחות טלפון עם נתניהו או עם עבאס והשאיר את הטיפול בנושא לשליח לתהליך השלום דיוויד הייל, לשגריר בתל אביב דן שפירו ולקונסול במזרח ירושלים מייקל רתני.

לדברי פקיד אמריקאי בכיר, מיד לאחר פרוץ המהומות בסוף השבוע מיהרו הפלסטינים והישראלים לפנות לממשל האמריקאי ולבקש את התערבותו. עם זאת, האמריקאים מצדם הבהירו לשני הצדדים כי עליהם לפתור את המשבר בדיאלוג ישיר. "הבהרנו לישראלים ולפלסטינים ששניהם יכולים לנקוט בצעדים שירגיעו את השטח וימנעו תקריות שרק ישפכו עוד דלק על המדורה", אמר הבכיר האמריקאי.

בכירי הרשות הפלסטינית רתחו מכעס על ההודעה שהתפרסמה אתמול בשם גורמים מדיניים בירושלים ולפיה שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, "העביר לפלסטינים דרישה חד משמעית להרגיע את השטח".

מקור פלסטיני ומקור ישראלי ציינו שבלשכתו של הנשיא הפלסטיני עבאס וראש הממשלה סלאם פיאד זעמו על נוסח ההודעה, שאותה ייחסו ללשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו וטענו כי היא שקרית. לדבריהם, מולכו התקשר בטלפון לגורם פלסטיני בכיר וניהל איתו שיחה עניינית שהסתיימה באווירה טובה ולא כללה שום דרישה.

"כל צד הציג את טענותיו שלו", אמר המקור הפלסטיני. "אנחנו אמרנו למולכו שישראל צריכה לבלום את הבריונים בקרב המתנחלים ולפתור את בעיית האסירים. זו היתה שיחה רגילה שכמוה מתקיימות עם מולכו פעמיים-שלוש בשבוע. ההודעה יצאה מלשכת נתניהו והיתה מתנשאת ומגוחכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ