שליח האו"ם למזה"ת: "חלון ההזדמנויות הולך ונסגר"

בראיון ל"הארץ" מגדיר רוברט סרי את פתרון שתי המדינות כ"מחובר למכונת הנשמה" ומזהיר: אם לא נייצר אופק מדיני, הדבר יביא תוצאות חמורות מאוד

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

שליח מזכ”ל האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, מזהיר כי “פתרון שתי המדינות” עבור ישראל והפלסטינים מחובר כעת “למכונת הנשמה”. בראיון ל”הארץ” אומר סרי כי “השנה הקרובה תהיה שנה קריטית. כולם צריכים לדעת שאם לא נייצר אופק מדיני אמין לפתרון שתי המדינות, הדבר עלול להביא לתוצאות חמורות מאוד”. 

השיחה עם סרי התקיימה בשבוע שעבר בארמון נציב האו”ם בירושלים. השליח המיוחד היה מודאג מהדיווחים על התרחבות שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים וגל הפגנות ההזדהות. “סוגיית האסירים יכולה תמיד להוביל בקלות לדברים חמורים יותר”, אמר, “מזכ”ל האו”ם הביע את דאגתו מכך בפני נתניהו”. 

סרי, שמוצב במזרח התיכון כבר חמש שנים, ציין כי ”ראינו כמה דברים מרשימים מאוד שאירעו בכל הנוגע לבניית המדינה הפלסטינית, (אבל) מצבו של ראש הממשלה סלאם פיאד, הפך קשה מאוד. הכל הניחו שבבוא הזמן, שני הערוצים – בניית המדינה ותהליך השלום – יתמזגו. זה לא קרה". לדבריו, “מאז אושר מעמד הרשות כמשקיפה שאינה חברה, אנחנו בזמן ההכרעה - או הצלחה או כישלון. חלון ההזדמנויות לא יישאר פתוח ליותר מכמה חודשים. או שנתקדם, או שנגלוש לאחור. אין אפשרות אחרת. תהליך השלום אינו צעצוע שאפשר למתוח לו את הקפיץ כשרוצים. 

“אין לכם, הישראלים, יותר פרטנר למשא ומתן לשם משא ומתן בלבד, בלא תוצאות של ממש. חשוב שמשהו משמעותי יתרחש על הקרקע, שינוי מגמה. עלינו לראות צעדים חיוביים שיאפשרו את תהליך בניית המדינה הפלסטינית – ואסור לנו לשכוח את עזה”. סרי ביקש להדגיש כי לאו”ם חשוב לשמר ערוץ תקשורת פתוח ובלתי פורמלי עם החמאס. “מה שאנחנו עושים בעזה אינו הכרה בממשלת החמאס, אבל חיוני לשמור על קשר עמם, במיוחד כדי להגן על פעילות האו”ם ברצועה”. 

לדבריו, הציבור בישראל צריך להבין כי הדיאלוג הזה מועיל לעתים גם לישראל. הוא סיפר כי באוקטובר 2011 קיבל "שיחת טלפון מגנרל ישראלי שביקש להעביר מסר דחוף לחמאס, לפיו ישראל לא עמדה מאחורי פיצוץ שאירע באותו יום. שבוע מאוחר יותר הבנתי מה היה כל כך דחוף, כשעסקת שליט יצאה אל הפועל”. סרי הזכיר כי בעזה חלפה התקופה הארוכה ביותר בלא ירי רקטות לשטח ישראל - 3 חודשים - וקרא לישראל "לנקוט צעדים הומניטריים בתמורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ