לראשונה מאז עמוד ענן

רקטת גראד נחתה סמוך לאשקלון - אין נפגעים

מערכת האזעקה לא פעלה עם שיגור הרקטה ולא נעשה ניסיון יירוט על ידי מערכת כיפת ברזל. גדודי חללי אל אקצה לקחו אחריות על הירי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לראשונה מאז תום מבצע "עמוד ענן" נורתה הבוקר (שלישי) רקטת גראד אל עבר העיר אשקלון ונחתה בשטח פתוח. לא היו נפגעים אך דווח על נזק קל.

הרקטה נורתה סמוך לשעה שש בבוקר ולא נשמעה אזעקה ולא נעשה ניסיון יירוט של הרקטה על ידי מערכת כיפת ברזל. קצין בכיר בחיל האוויר הגיב היום לירי הרקטה בשעות הבוקר. לדבריו, "אנחנו נמצאים בתחקיר, העובדה היא שנורתה רקטה דרומית לאשקלון ולא היתה התרעה לאזרחים". בצה"ל מנסים להבין מדוע לא הופעלה ההתרעה לאזרחים, אך לאחר בדיקה ראשונית עולה שהמערכות אכן גילו את הרקטה ששוגרה לשטח ישראל.

גדודי חללי אל אקצה בעזה לקחו אחריות על ירי רקטת הגראד לעבר אשקלון. בהודעתם מעזה נמסר שהירי הוא תגובה על מותו של האסיר ערפאת ג'רדאת ולפיה "לא נשיג חירות אלא בהקרבה וחייבים להיאבק בכל דרך אפשרית כולל המאבק המזוין כנגד האויב הישראלי". גדודי אל אקצה כמעט ולא פועלים בעזה בגלוי מאז השתלטות חמאס על הרצועה.

בכיר החמאס וחבר הלשכה המדינית כתב בעמוד הפייסבוק שלו שחמאס לא נטש את העם הפלסטיני וההתנגדות וכי הוא תמיד נמצא במצב עימות עם האויב הציוני. לדבריו דמיו של החללים הפלסטינים ובהם ערפאת ג'רדאת מגביר את הזעם נגד הכיבוש.

בביקור במועצה האזורית שדות נגב אמר הנשיא פרס "אנחנו יודעים שיש בעיות עם חמאס והארגונים האחרים, חמאס יודע שאם הוא יירה הוא יחטוף על הראש ולכן הוא נמנע. יש לבדוק מי עשה זאת, הממשלה לא תעבור על זה לסדר היום. אין לנו עניין להגביר את הלהבות אנחנו צריכים להבין שכל ארגוני הטרור מסוכנים, ההרגשה שאלו תופעות בודדות אך גם בתופעות בודדות יש לטפל".

ואילו ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף עמוס גלעד, אומר כי יש הבנות בדרום וכי טיל אחד לא יכול לשנות את המציאות, אך יש להעניק למקרה תשומת לב.

לפי נוסח ההבנות שנחתם בתום המבצע ופרסמו המצרים, ישראל הסכימה לחדול מפעולות צבאיות בשטח הרצועה ומחיסולים, וחמאס הסכים לחדול משיגור רקטות לישראל ומירי בגבול. משמעות הדברים היא שישראל נסוגה מרצועת הביטחון (הפרימטר) ברוחב 300 מטרים בצד החמאסי של הגבול, שבו פעל צה"ל נגד מטעני נפץ ומנהרות, וירה בפלסטינים שהתקרבו לגדר.

לפני כשבועיים דווח כי פעילות צבא מצרים בגבול הרצועה הביאה להשבתה כמעט מוחלטת של ההברחה במנהרות לאחר שהמצרים החלו בהרס מקיף של המנהרות באמצעות הצפתן במים. הפעילות המוגברת של המצרים היא חלק מהסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס שנחתם לאחר מבצע עמוד ענן.

מבצע עמוד ענן החל ב-14 בנובמבר 2012, לאחר שישראל חיסלה את מפקד הזרוע הצבאית של החמאס בעזה, אחמד ג'עברי. עם פתיחת המבצע הופצצו מאגרי טילי הפאג'ר-5 לטווח ארוך של חמאס המגיעים עד למרכז הארץ. חמאס הגיב במתקפת טילים על כל ערי דרום-מרכז ישראל, ואף ירה טילים לעבר תל אביב וירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ