ליברמן: לא מצאנו טעויות בהתנהלות המדינה בפרשת זיגייר

לדברי יו"ר ועדת חוץ וביטחון, "העציר קיבל את כל הזכויות המוקנות לו לפי חוק" והתחייב לפרסם את ממצאי החקירה הסופיים: "בישראל אנשים לא נעלמים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר החוץ ויו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר (שלישי) כי בחקירה לנסיבות מותו של בן זיגייר לא נמצאה עד כה טעות בהתנהלות הגורמים המעורבים בפרשה.

ליברמן, שדיבר בוועדה, אמר כי "ועדת המשנה לשירותים חשאיים התחילה בבדיקה מעמיקה של פרשת זיגייר. עד כה בהסתמך על כל השיחות והבדיקות עם כל המערכות הרלוונטיות לא מצאנו דופי בהתנהלות של כל הגורמים. העציר קיבל את כל הזכויות המוקנות לו לפי חוק".

ליברמן הוסיף כי "הפרשה כולה היתה מלווה ביעוץ משפטי צמוד של המערכת המשפטית בדרגים הבכירים ביותר. אנחנו נמשיך את כל הבדיקה המעמיקה ובסוף נעדכן את הציבור ואת הגורמים האחרים. במדינת ישראל אנשים לא נעלמים ואף גורם לא עושה דין לעצמו". שר החוץ ציין עוד את "שיתוף הפעולה ההדוק" של כל המערכות המעורבות בפרשה.

בשירות בתי הסוהר (שב”ס) תקפו בשבוע שעבר את דו”ח חקירת מותו של העציר X שכתבה השופטת דפנה בלטמן־קדראי - אשר טען לרשלנות אנשיו בהשגחה על זיגייר – ואומרים כי ברגע שבו התפוצצה הפרשה היה להם ברור כי אנשי שב”ס יהיו הראשונים לשלם את המחיר, מאחר שהם המטרה הקלה ביותר.

בארגון הדגישו כי שב”ס אינו מנסה להתחמק מאחריות למותו של זיגייר, אך לטענתם החלק שהותר לפרסום מציג תמונה חלקית בלבד שעיקרה ניקוי המוסד משלל הקונספירציות שעלו בעניינו. לדברי המקורות מהארגון, תנאי החזקתו של זיגייר ורמת הפיקוח עליו לא נקבעו על ידי שב”ס אלא הונחתו עליו מלמעלה ולכן אין להפנות את האצבע המאשימה לעברם בלבד. עוד אומרים המקורות כי דמויות מחוץ לשב”ס, שהיו מעורבות בתנאי כליאתו של זיגייר, כלל לא נחקרו בבדיקה שערכה המשטרה.

בעקבות מסקנותיה של השופטת בלטמן־קדראי נדרש הפיקוד הבכיר של שב”ס לזמן לשימוע שני קצינים ושני סוהרים שהיו מעורבים בהשגחה על זיגייר ביום התאבדותו. אחד מהם כבר הועבר מאז המקרה לאגף אחר בכלא אילון. חרף ריבוי מקרי ההתאבדות בבתי הסוהר, לאורך השנים, עד היום לא הועמד לדין פלילי או הודח משירות אף סוהר בשל תפקודו באירוע מסוג זה. בשב”ס אמרו אמש כי כלל לא נשקלת האפשרות לנהוג אחרת במקרה זיגייר, והדגישו כי לכל היותר יינקטו נגדם צעדים משמעתיים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ