קצין בכיר בפיקוד מרכז: האלימות בגדה נחלשה, אך לא תיעלם

לדברי הקצין, המצב הכלכלי והקיפאון המדיני תרמו רבות למהומות של הימים האחרונים. "יש כרגע הרבה גורמים שיתרמו להמשך האלימות", טען

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

קצין בכיר בפיקוד המרכז התייחס היום (שלישי) לאירועים האלימים בגדה בשבוע האחרון ואמר כי "הדבר הזה לא הסתיים, אם כי העוצמה (של האירועים האלימים, ג"כ) ירדה היום באופן משמעותי ביחס לימים האחרונים".

בצה"ל מציינים מספר סיבות להתפתחות האירועים האלימים בגדה, ביניהם המצב הכלכלי והקיבעון בזירה המדינית. בפיקוד המרכז סבורים כי החלטת ממשלת ישראל להעביר את כספי המסים של חודש ינואר לידי הרשות הפלסטינית היא בעלת השפעה חיובית, אם כי גם מהלך זה לא הביא לכך שכל עובדי הרשות קיבלו את משכורתם. לדברי הקצין, "יש קשר, להבנתנו, בין יציבות הרשות, והיכולת של המנגנונים הביטחוניים לתפקד, לבין הסוגיה הכספית. העמדה שלנו היא עקבית: נכון לשלם משכורות". בנוסף ציין הקצין הבכיר כי לרשות הפלסטינית ישנו "אינטרס בעת הזו ובהקשר של ביקור אובמה לשמר את הסוגיה הפלסטינית על סדר היום".

דבר זה מצטרף גם למחאת האסירים הביטחוניים הפלסטינים ששובתים רעב, ולמותו של העציר הפלסטיני ערפאת ג'רידאת ביום שבת האחרון, שגרמו להגברת האירועים בגדה המערבית. לדבריו, האירועים האחרונים, בעיקר אלו שהתרחשו באזור קבר רחל ובביתוניא, כללו רמת אלימות גבוהה והיקפים משמעותיים שלא נראו כדוגמתם בחודשים האחרונים.

מהומות של פלסטינים בכיכר השוטר בחברון, אתמולצילום: אמיל סלמן

גם היום אירעו מספר עימותים בין פלסטינים לכוחות צה"ל ולמתנחלים, אך אלו היו פחות אלימים בהשוואה לאתמול ולסוף השבוע. שני אזרחים ישראלים נפצעו קל מיידוי אבנים. הראשון, תושב קריית ארבע, נפצע קל בראשו מפגיעת אבן ב"שדה כלב" - שדה חקלאי הסמוך לחברון אותו מעבדים יהודים. הוא פונה לבית החולים הדסה בירושלים. בשעות הצהריים נפצע תושב הישוב "מבוא דותן" מפגיעת אבן בידו. הוא הועבר לבית החולים "העמק" בעפולה. סמוך למחנה הפליטים אל-פאוור, דרומית לחברון, נפצע חייל צה"ל באורח קל, גם הוא כתוצאה מיידוי אבנים. שני בקבוקי תבערה נזרקו סמוך לחווארה וגרמו נזק לכלי רכב. שני ישראלים נפצעו קל במהלך מהומות היום בגדה המערבית. בג'אלמה התקהלו כ-300 פלסטינים שיידו אבנים, וכוחות צה"ל השיבו בירי של רימוני הלם וגז.

בפיקוד המרכז מרוצים עד כה מהתנהלות הכוחות הצבאיים בשטח. בהתייחס לפעילות כוחות צה"ל בתקריות בהם נפצעו אתמול שני צעירים פלסטינים באורח קשה בסמוך לקבר רחל, אמר הקצין כי "עברנו את האירועים ללא הרוגים, שזה יעד שהצבנו לעצמנו. יש מספר מצומצם של נפגעים, בעיקר במקומות שבהם רמת האלימות הייתה גבוהה יותר".

לדברי הקצין, לרשות ישנו חלק ב"חימום השטח" באופן שמביא להגברת האירועים האלימים בגדה. את דבריו של שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, שאמר כי "ישראל נושאת באחריות למותו של ג'רידאת" וכי "מדובר בפשע מלחמה", מגדיר הקצין כ"האשמה בוטה של ישראל בעינויים שלא על בסיס עובדתי", ומציין כי התבטאות זו היא חמורה וגורמת להתססה בשטח. לצד זאת ציין הקצין כי מנגנוני הביטחון הפלסטינים נהגו בצורה טובה בארגון הלווייתו של ג'רידאת אתמול, ובכך תרמו כי זו לא תהפוך לעימות אלים יותר מול כוחות הבא.

מחר צפויה להתקיים שביתה במערכת החינוך הפלסטינית, ובצה"ל מציינים כי הדבר עלול לעורר אירועים אלימים נוספים. היום ומחר מקיימים בפיקוד המרכז השתלמות רחבת היקף לקצינים מרמת מפקד הפלוגה ועד למפקדי החטיבות המרחביות וסגניהם, המתמקדת באפשרות של הסלמה ביטחונית רחבת היקף, ובעיקר בהתמודדות מול הפגנות ועימותים אלימים. "אנחנו נערכים. אני לא חושב שהאלימות תפסק לחלוטין, אלא המהומות יימשכו ברמה מסויימת. יש לפתחינו עוד אסירים ששובתים רעב, משוחררי עסקת שליט שהפרו את תנאי השחרור שלהם. יש עוד הרבה טריגרים נפיצים שיכולים להוות מקפצה לאירועים יותר אלימים, ואנחנו נעשה כל מה שאפשר כדי שזה באמת לא ייצא משליטה", אמר הקצין.

במשטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי ממשיכים לחקור את פציעתו של הפלסטיני מאש במהלך עימותים ביום שבת האחרון בין מתנחלים ממאחז אש קודש לפלסטינים מהכפר קוסרא. בצבא טוענים כי מתנחלים הם שפתחו באש, ולא כוחות הביטחון במקום.

השתתף בהכנת הידיעה: חיים לוינסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ