בישראל משוכנעים שירי הרקטה הבוקר הוא אירוע חד פעמי

מלבד צמצום הפעילות במעברים, לא מתכוונים בירושלים להגיב לירי; למרות רצונם לשמור על הפסקת האש, בחמאס כנראה העלימו עין בשל המתיחות בגדה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רקטה יחידה נורתה היום בבוקר (שלישי) מרצועת עזה לשטח ישראל. היא נחתה בשטח פתוח מדרום לאשקלון ולא גרמה נפגעים או נזק. זו תקרית ראשונה מסוגה אחרי שלושה חודשי שקט מוחלט בגבול עזה, מאז מבצע עמוד ענן. ישראל הודיעה בתגובה לירי על צמצום פעילות המעברים בגבול הרצועה. עם זאת, היא רואה בתקרית אירוע יחיד שאינו מחייב תגובה רחבה יותר, בינתיים.

מבדיקת הרקטה עולה שהיא כנראה דגם מייצור מקומי, שקוטר ראש הנפץ שלו הוא כעשרים סנטימטר. זהו דגם המכונה אם-75 והוא חיקוי מקומי של רקטות פאג'ר-5 האיראניות. הטווח המשוער של הדגם החדש, שרקטות אחדות שלו נורו גם בעמוד ענן הוא כשישים עד שבעים קילומטרים, אבל משקל ראש הנפץ קטן יחסית: שמונים קילוגרמים, כמחצית משקלו ברקטה תקנית. הרקטה נורתה בכלל מדרום הרצועה, מאזור רפיח, ולכן פגעה באזור אשקלון ולא בפאתיו הדרומיים של גוש דן.

הזרוע הצבאית של הפתח ברצועה, "גדודי חללי אל-אקצה", קיבל אחריות לירי הרקטה. בפועל הארגון אינו שייך היום לפתח, שאיבד סופית שליטה ברצועה אחרי ההפיכה שחולל חמאס ב-2007, אלא מקיים מערכת יחסים מורכבת עם חמאס. בשנים האחרונות התפרסמו לא פעם ידיעות על ירי שהארגון טען לביצועו. בחלק מהמקרים, היה זה ירי לפי הנחיות חמאס.

האם גם הפעם עומד חמאס מאחורי הירי? בכירים מדיניים בישראל טענו שהתשובה שלילית ושהנהגת חמאס ברצועה מעוניינת בהמשך הפסקת האש. אבל ייתכן שהיתה כאן העלמת עין של צמרת חמאס. הירי קשור להסלמה האחרונה בגדה המערבית, בשל שביתת הרעב של אסירים ביטחוניים בישראל ומות האסיר ערפאת ג'רדאת בכלא מגידו בשבת. בכיר בג'יהאד האיסלאמי בעזה איים בשבת, זמן קצר לפני מות ג'רדאת, כי הארגון יגיב בירי רקטות אם ימות אסיר בכלא. רקטות אם-75 מצויות הן בידי חמאס, הן בידי הג'יהאד האיסלאמי. ייתכן שרקטה כזאת הועברה ל"גדודים", או שהיורים הם מאנשי הארגונים הגדולים יותר, שבחרו בשם כיסוי כדי לצמצם את הנזק לארגונם.

לנוכח ההחלטה הישראלית לראות בירי אירוע חריג, התגובה מאופקת יחסית: סגירת מעבר הסחורות בכרם-שלום והגבלת השימוש במעבר ארז לצרכים הומניטריים בלבד. אפשר להניח שההגבלות הללו יוסרו בתוך זמן קצר. לפי שעה, ישראל איננה מיישמת את המדיניות שהצהירה עליה לאחר הפסקת האש, בסוף נובמבר אשתקד, להגיב בחומרה על כל ירי מהרצועה.

לירי הרקטה היום לא קדמה צפירת אזעקה של פיקוד העורף. סוללת כיפת ברזל כלל לא היתה פרוסה באזור. באחרונה פרס מערך ההגנה האווירית שלוש סוללות כיפת ברזל בצפון הארץ, לנוכח המתיחות עם סוריה ותקיפת שיירת הנשק בגבול סוריה-לבנון, שיוחסה לישראל. שלשום הודיע צה"ל כי יפרוס בקרוב סוללה נוספת בגוש דן, כחלק מהבדיקות המבצעיות השגרתיות של מערכת היירוט.

מדוע לא נפרסה סוללה בדרום? ההסבר העיקרי הוא שהסוללות נפרסות לפי הערכת מצב, וברצועה שרר שקט עד הבוקר. דיווח בגלי צה"ל חשף הסבר נוסף: מתברר כי אחת הסוללות היתה מושבתת חודש וחצי. הסוללה הוחזקה בבסיס חיל האוויר בדרום הארץ, במתקן שחדרו אליו מי גשמים רבים. מחשב הסוללה הושבת לשישה שבועות ונגרם נזק של יותר ממיליון שקל. רק עכשיו, כשהסוללה חזרה לכשירות מבצעית, הצנזורה התירה לפרסם את הסיפור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ