קונסולים אירופים קוראים להטיל סנקציות כלכליות על ההתנחלויות

נציגים של מדינות האיחוד בירושלים וברמאללה ממליצים באופן חסר תקדים להסיט תקציבים מפרויקטים הקשורים לבנייה הישראלית בשטחים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

דו”ח חריף שחיברו הקונסולים הכלליים של מדינות האיחוד האירופי במזרח ירושלים וברמאללה קורא להטיל סנקציות כלכליות על ההתנחלויות בגדה המערבית או במזרח ירושלים. הקונסולים ממליצים ל-27 המדינות החברות באיחוד האירופי לפעול כדי להסיט השקעות של גורמים אירופים בפרויקטים שקשורים להתנחלויות.

“יש למנוע, להניא ולהגביר את המודעות להשלכות הבעייתיות שעלולות לנבוע מביצוע עסקאות כלכליות, כולל השקעות זרות ישירות מתוך האיחוד האירופי, שתומכות ומסייעות לבנייה, להקמת תשתיות ולמתן שירותים בהתנחלויות”, נכתב בדו”ח שעותק ממנו הגיע לידי “הארץ”.

דו”ח הקונסולים מחובר אחת לשנה על ידי כל ראשי הנציגויות הדיפלומטיות של מדינות האיחוד האירופי ברשות הפלסטינית. הדו”ח שמסכם את 2012 הועבר בינואר למוסדות האיחוד האירופי בבריסל ולמשרדי החוץ של 27 החברות. הדו”ח אינו מחייב קבלת החלטות מעשיות, אולם הוא משמש בסיס לדיונים פנימיים בנושא הישראלי-פלסטיני בבריסל ובבירות השונות.

שבע מעשר ההמלצות הראשונות בדו”ח עסקו בהטלת סנקציות ישירות או עקיפות מצד האיחוד האירופי על גופים וארגונים שעוסקים בבניה בהתנחלויות. ההמלצה לעודד באופן פעיל הסטת השקעות אירופיות מההתנחלויות היא חמורה במיוחד ואף חסרת תקדים בדו”חות פנימיים של האיחוד האירופי.

בנייה בשכונת הר חומה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

הקונסולים הדגישו כי על האיחוד האירופי לוודא יישום קפדני של הסכם הסחר החופשי עם ישראל כדי שתוצרת מההתנחלויות לא תזכה להטבות. הם ציינו כי על האיחוד והמדינות החברות לעודד את המאמצים ליישם ולאכוף המלואה את החקיקה לגבי מוצרי התנחלויות וסימונם ברשתות השיווק.

הקונסולים המליצו עוד לפקח בצורה הדוקה יותר על תוכניות שיתוף הפעולה של האיחוד האירופי עם ישראל בתחומי המחקר והפיתוח הטכנולוגי כדי לוודא שאלה אינן מסייעות ישירות או העקיפין להתנחלויות. הדבר רלוונטי במיוחד למענקי מחקר, מלגות לימודים או כל השקעה בטכנולוגיה ישראלית.

דיפלומטים אירופים הביאו כדוגמה את השתתפות ישראל בתכנית שיתוף הפעולה במחקר ופיתוח שנקראת “אופק 2020”. בתוכנית זו משקיע האיחוד האירופי מאות מיליוני יורו בחברות היי־טק ישראליות. הדיפלומטים האירופים ציינו כי חלק ממענקים אלה הולכים לחברות כמעבדות המחקר של חברת הקוסמטיקה “אהבה” של מוצרי ים המלח, שנמצאות בהתנחלות מצפה שלם. אם המלצת הקונסולים תתקבל, מענקים מסוג זה יופסקו.

דו”ח הקונסולים מותח ביקורת חריפה על ישראל במיוחד על רקע ההחלטה לקדם את תוכנית E1 שתחבר בין מעלה אדומים לירושלים. ההחלטה התקבלה בסוף נובמבר 2012 בעקבות המהלך הפלסטיני באו”ם. “יישום התוכנית עלול להביא לטרנספר כפוי של 2,300 איש שחיים באזור”, נכתב בדו”ח.

הקונסולים טוענים בדו”ח כי המשך המדיניות של ממשלת ישראל במזרח ירושלים עלול לסכל את האפשרות שהעיר תשמש כבירת שתי המדינות ובכך לסכן את פתרון שתי המדינות כולו.

“ישראל חותרת שיטתית תחת הנוכחות הפלסטינית בירושלים באמצעות הגבלות תכנון ובנייה, הריסת בתים ופינוי תושבים מבתיהם, אפליה בחופש הגישה לאתרים דתיים ואפליה בחינוך, בשירותי בריאות ובמשאבים”, נכתב בדו”ח.

הקונסולים הפנו תשומת לב מיוחדת לשיתוף הפעולה בין עמותת הימין אלע”ד לרשות העתיקות. לדבריהם, הקשר נועד לקדם “נראטיב היסטורי שמדגיש רק את הקשרים התנ”כיים והיהודיים של האזור ומזניח את הקשר של המוסלמים והנוצרים לאותם מקומות”.

הקונסולים טוענים עוד כי ב-2012 עלה מספר התקריות האלימות בהר הבית ועלה חדות מספר “הביקורים בהר הבית מצד קבוצות יהודיות קיצוניות, לרוב בצורה פרובוקטיבית”. לדבריהם, הפלסטינים חוששים שישראל מנסה לשנות את הסטאטוס קוו בהר הבית וליצור “חברוניזציה” שלו בהסדרים דומים לאלה שבמערת המכפלה.

בדו”ח טוענים הקונסולים כי הבנייה בשכונות היהודיות במזרח ירושלים היא “מכוונת, שיטתית ופרובוקטיבית” ומביאים כדוגמה את אישור 3,000 יחידות הדיור החדשות עליהן הכריזה הממשלה בעקבות המהלך הפלסטיני באו”ם.

הקונסולים סימנו שלוש תוכניות בנייה בעייתיות במיוחד – הרחבת הר חומה מזרחה, הרחבת גילה לדרום ומערב ובניית שכונת גבעת המטוס ביניהן. “בניית שכונות אלה היא חלק מאסטרטגיה שמטרתה להפוך לבלתי אפשרית את הפיכת ירושלים בירת שתי המדינות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ