סוללת כיפת ברזל נפרסה זמנית באזור מודיעין

המערכת, שהוצבה לבדיקה לכמה ימים, אמורה להגן גם על ירושלים בשעת חירום. בצבא מציינים כי השיפור בטילי חמאס מגביר את הסיכון לירי על העיר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בשבוע האחרון הציב חיל האוויר את מערכת כיפת ברזל באזור גוש דן, באתרים שבהם נפרסה הסוללה במבצע "עמוד ענן". בימים האחרונים הוצבה המערכת גם באזור העיר מודיעין-מכבים-רעות לצורך כיול, והיום לפנות בוקר נלקחה. הסוללה אמורה לספק הגנה גם לאזור מרחב ירושלים, שבעת מבצע "עמוד ענן" נורו לעברו שני טילים. שטח הסוללה הוכרז שטח צבאי סגור והתושבים התבקשו שלא להגיע לאזור.

בצבא מציינים כי השיפור הטכנולוגי ורמת דיוק הטילים בלבנון וברצועת עזה מביאים לניסיון לפגוע במטרות "איכותיות" יותר כמו בסיסי חיל האוויר, מתקנים אסטרטגיים, תשתיות לאומיות ועוד. להערכת קציני מודיעין, הדבר השפיע גם על הירי לכיוון ירושלים. "אויבינו הצטיידו בטילים מדויקים יותר באדיבות איראן וזה מאפשר להם ראשית, לשגר הרבה יותר טילים, בייחוד בתחילת עימות, ושנית, לנסות ולפגוע בדברים אסטרטגיים", אמר קצין ל"הארץ". "ירושלים נמצאת על מפת האיומים וככל שאמצעי הלחימה יותר מדויקים, הם מאפשרים לשגר יותר ויותר טילים על ירושלים".

מפקד מערך ההגנה האווירית, תא"ל שחר שוחט, אמר אתמול בכנס בינלאומי שהתמקד באיום הבליסטי כי "בתוך ששת החודשים האחרונים עשינו תרגילי פטריוט, שרביט קסמים, כיפת ברזל בלוק 2, וחץ 3". בשניים מהאימונים האלו נפרסו מערכות הגנה אקטיבית באזור ירושלים. בתרגיל משותף עם צבא ארה"ב נפרסה סוללת "פטריוט" אמריקאית, ובימים האחרונים כאמור נפרסה גם סוללת כיפת ברזל.

פריסת סוללת ברזל באזור תל אביב במבצע עמוד ענןצילום: מוטי מילרוד

בגלי צה"ל דווח אתמול כי אחת מסוללות כיפת ברזל היתה מושבתת יותר מחודש וחצי, לאחר שהוחזקה בבסיס חיל האוויר בדרום הארץ במתקן שחדרו אליו מי גשמים רבים. מחשב הסוללה הושבת ונגרם נזק של יותר ממיליון שקלים. הצנזורה התירה לפרסם את הסיפור רק כעת, כשחזרה הסוללה לכשירות מבצעית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ