נתניהו: רק סנקציות צבאיות יעצרו את איראן: הסתיים סבב שיחות הגרעין עם המעצמות

בתום סבב מו"מ נוסף בין טהראן למעצמות בקזחסטאן, קרא רה"מ להחריף את העיצומים ולהבהיר כי אם איראן לא תחדל מתוכניתה - תותקף

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שעות ספורות לאחר סיום שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות באלמאטי שבקזאחסטאן, הביע היום (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו פסימיות לגבי היכולת לפתור את סוגיית הגרעין האיראני במו"מ דיפלומטי. נתניהו ציין בפגישה עם שר החוץ של סרי-לנקה כי "אין אמצעים שיגרמו לאיראן להישמע לדרישות הקהילה הבינלאומית מלבד סנקציות צבאיות נגדה". 

נתניהו אמר כי איראן ממשיכה להתריס כנגד הקהילה הבינלאומית ואינה מתכוונת לסיים את תכנית הגרעין הצבאית שלה. "כמו קוריאה הצפונית, איראן ממשיכה להפר את כל הסטנדרטים הבינלאומיים", אמר נתניהו. "עקב כך אני סבור שהעולם נדרש להחריף את הסנקציות ולהבהיר שאם איראן תמשיך בתכניתה תהיינה סנקציות צבאיות".

שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, גרמניה וצרפת - בעיר אלמאטי שבקזחסטאן הסתיימו היום לאחר שני ימי דיונים. איראן והמעצמות סיכמו את השיחות באווירה חיובית וקבעו לקיים סבב משא ומתן נוסף בדרג נמוך של מומחים ב-18-17 במארס באיסטנבול. סבב בדרג גבוה יותר של ראשי צוותי המו"מ המדיני יתקיים פעם נוספת בקזחסטאן, ככל הנראה באפריל.

שיחות הגרעין בקזחסטאן, היוםצילום: אי–פי

הבוקר נפגשו באלמאטי שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שמנהלת את המשא ומתן מטעם המעצמות, וראש הצוות האיראני סעיד ג'לילי. לאחר הפגישה, התקיימה ישיבה רחבה יותר עם כל צוותי המשא ומתן שבאו לשיחות. אתמול בערב נפגש הצוות האיראני בנפרד עם הצוות של רוסיה, עם המשלחת הגרמנית ועם הצוות הבריטי. לא התקיימה פגישה נפרדת בילטראלית בין האיראנים לאמריקאים.

הדיונים באלמאטי עסקו בעיקר בהצעה המשופרת והמעודכנת של המעצמות לאיראנים. המעצמות דורשות מאיראן לסגור את מתקן העשרת האורניום התת-קרקעי בפורדו, להשעות את העשרת האורניום לרמה של 20 אחוזים ולהוציא את החומר המועשר מחוץ לאיראן. בתמורה הציעו המעצמות לאיראנים הקלות בסנקציות הכלכליות החריפות שמוטלות עליה. מנגד, האיראנים הציגו הצעה מעודכנת משלהם.

סבב השיחות הבא באיסטנבול, בדרג של מומחים, ידון יותר בפירוט בכל אחת מההצעות. במשלחת האיראנית וכן בצוותי המו"מ של המעצמות הביעו שביעות רצון משני ימי השיחות בקזחסטאן ומכך שהדיונים היו רציניים ולא הסתיימו בפיצוץ.

ראש צוות המו"מ של איראן סעיד ג'לילי אמר במסיבת עיתונאים באלמאטי כי השיחות עם נציגי המערב היו "חיוביות" וכי חלק מהעמדות שהציגו המעצמות היו "מציאותיות יותר מאלה שהוצגו בעבר ונעשה מאמץ להתקרב לעמדותיה של איראן".

ג'לילי הוסיף כי נציגי המערב הציעו ששני הצדדים יבצעו בששת החודשים הקרובים שורה של צעדים בוני אמון. ג'לילי ציין כי איראן לא תוותר על זכותה להעשיר אורניום ולא תסגור את מתקן ההעשרה בפורדו כפי שדורש המערב.

שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון אמרה מצדה במסיבת עיתונאים נפרדת כי עד סבב השיחות הבא יוכלו האיראנים ללמוד לעומק את ההצעה שהגישו להם המעצמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ