ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בתום שני ימי הדיונים שהסתיימו היום (רביעי) בין איראן לשש המעצמות, הציגו גורמים בצוות האמריקאי את פרטי ההצעה המעודכנת שהוגשה לאיראנים. ההצעה של המעצמות מצומצמת ורכה ממה שפורסם, אינה דורשת סגירה מוחלטת של המתקן בפורדו ומתירה לאיראנים להחזיק באורניום מועשר ברמה של 20%. מחר תגיע המשלחת האמריקאית למגעים לישראל כדי לעדכן בפרטי המשא ומתן.

בהצעה החדשה, שהוצגה היום באלמאטי שבקזחסטאן, דורשות המעצמות מהאיראנים רק להשעות את הפעילות במתקן העשרת האורניום התת-קרקעי בפורדו, זאת בניגוד להפסקה מוחלטת. בנוסף, ההצעה המעודכנת אינה דורשת מאיראן להוציא את כל האורניום המועשר לרמה של 20% שברשותה מהמדינה, אלא מאפשרת לה להחזיק בכמות שתספיק לייצור דלק גרעיני לכור המחקר בטהראן לצורך ייצור איזוטופים רפואיים.
כמו כן, כוללת ההצעה המעודכנת הגברה של הפיקוח מצד הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על מתקני הגרעין של איראן. המעצמות דרשו לקצר את פרקי הזמן בין ביקור אחד של הפקחים למשנהו, וזאת כדי למנוע מהאיראנים לפרוץ קדימה בתכנית הגרעין בלי שיתגלו ע"י סבא"א.

בתמורה הסכימו המעצמות לבצע הקלות בסנקציות שמוטלות על איראן ולהתחייב להשעות הטלה של סנקציות חדשות. המעצמות לא הסכימו לבטל את אמברגו הנפט של האיחוד האירופי, אולם הביעו נכונות להקל בסנקציות שנוגעות לסחר בזהב ובמוצרים פטרו-כימיים וכן להקל בסנקציות מסוימות על הבנקים האיראנים.

האיראנים הגיבו בשביעות רצון רבה להצעת המעצמות. על אף שלא העבירו תשובה חיובית וטענו כי הם נחושים לשמור על זכותם להעשיר אורניום ועומדים על זכותם להמשיך ולהפעיל את המתקן בפורדו, הם נמנעו מלתקוף את הצעת המעצמות והתייחסו אליה בחיוב.

ראש צוות המו"מ של איראן סעיד ג'לילי אמר במסיבת עיתונאים באלמאטי כי השיחות עם נציגי המערב היו "חיוביות" וכי חלק מהעמדות שהציגו המעצמות היו "מציאותיות יותר מאלה שהוצגו בעבר ונעשה מאמץ להתקרב לעמדותיה של איראן". ג'לילי הוסיף כי נציגי המערב הציעו ששני הצדדים יבצעו בששת החודשים הקרובים שורה של צעדים בוני אמון.

שעות ספורות לאחר סיום השיחות היום, הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו פסימיות לגבי היכולת לפתור את סוגיית הגרעין האיראני באופן דיפלומטי. "כמו קוריאה הצפונית, איראן ממשיכה להפר את כל הסטנדרטים הבינלאומיים", אמר נתניהו. "עקב כך אני סבור שהעולם נדרש להחריף את הסנקציות ולהבהיר שאם איראן תמשיך בתכניתה תהיינה סנקציות צבאיות".

משלחת של בכירים אמריקאים שהשתתפו בשיחות באלמאטי תגיע מחר לישראל כדי לעדכן בפרטי המגעים. בראש המשלחת תעמוד תת-שר החוץ לעניינים מדיניים, וונדי שרמן, שמשמשת כראש צוות המו"מ האמריקאי בשיחות עם איראן.

שרמן ואנשי צוותה ייפגשו עם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, עם ראש האגף האסטרטגי במשרד החוץ ג'רמי יששכרוף ועם בכירים במערכת הביטחון ויעדכנו אותם על העמדות שהציגו האיראנים ועל המשך המו"מ עמם בחודשים הקרובים. ב-18 במארס צפויה להתקיים באיסטנבול פגישה בדרג נמוך יחסית בין צוותי מומחים של איראן ושל שש המעצמות כדי לדון לעומק בפרטי ההצעות של שני הצדדים. ב-5 וב-6 באפריל תתקיים פגישה נוספת בדרג גבוה של ראשי צוותי המו"מ של איראן ושל המעצמות, גם הפעם באלמאטי שבקזחסטאן.

היום ביקר בישראל קים ראדוק, היועץ לביטחון לאומי של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון. האחרון נפגש עם שורה של בכירים ישראלים ודן עמם בעיקר בנושא הגרעין האיראני. כמו כן, ביומיים האחרונים שהה בישראל תת-שר האוצר האמריקאי לענייני מודיעין וטרור דיוויד כהן, שאחראי על הסנקציות הכלכליות נגד איראן וקיים שיחות דומות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ