הרשות דורשת לכלול שחרור אסירים בכל חידוש של המגעים

הפלסטינים הציגו את דרישתם בפגישות עם בכירים בממשל אובמה. "השחרור צריך להיות משמעותי כך שניתן יהיה להתייחס אליו כצעד בונה אמון"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נציגי הרשות הפלסטינית דרשו מהממשל האמריקאי לכלול את סוגיית שחרור האסירים הפלסטינים בכל נוסחה חדשה לחידוש המשא ומתן עם ישראל, וכן לשלב שחרור אסירים בשורת המחוות שישראל תנקוט לקראת ביקור הנשיא אובמה באזור בחודש הבא. פקיד פלסטיני בכיר הבקי בפרטים מסר ל”הארץ” כי הנציגים, הד”ר מוחמד אשתייה והד”ר סאיב עריקאת, הציגו בשבוע שעבר את הדרישות הפלסטיניות ואת עמדות הרשות לבכירים בממשל, בהם שר החוץ ג’ון קרי.

הנציגים הדגישו את היותה של סוגיית שחרור האסירים אינטרס פלסטיני לאומי. הם לא נכנסו לפרטי האסירים שיש לשחרר אלא דיברו על שחרור מספר אסירים משמעותי לפי קטגוריות ברורות, ולא לפי רשימות שישראל תכין. “לא נסכים לשחרור אסירים בודדים או כמה עשרות אסירים, כולל אסירים זוטרים או פליליים, לפי בחירת ישראל”, אמרו, “השחרור צריך להיות משמעותי, כך שניתן יהיה להתייחס אליו כאל צעד בונה אמון, לקראת מהלך גדול יותר של חידוש השיחות. אם למען גלעד שליט, ישראל שחררה יותר מאלף אסירים, לא הגיוני לשחרר כמה עשרות כצעד בונה אמון לקראת משא ומתן על הסדר קבע”.

ל”הארץ” נודע כי נייר עמדה שהוצג לאמריקאים כלל התייחסות למספר קבוצות אסירים פלסטינים: אסירים ותיקים שנכלאו לפני חתימת הסכם אוסלו, אסירים חולים, אסירות שלא שוחררו בעסקת שליט, עצירים מנהליים וכן חברי פרלמנט וראשי פלגים. עיקר המאמץ הפלסטיני מתמקד כעת בשחרור 123 אסירים ותיקים, בהם ערבים ישראלים, בפעימה אחת.  פלסטינים אמרו כי ישראל הציעה בעבר לשחרר אסירים ותיקים בשלבים, ואף הגישה לרשות רשימה בת 35 שמות ורשימה נוספת בת 50 שמות, אולם היו”ר מחמוד עבאס (אבו-מאזן) דחה את שתיהן.

הפגנות למען אסירים פלסטינים בשכם בעקבות שביתת רעב של עציר מינהליצילום: אי–פי

מקור פלסטיני אישר את פרטי הדרישה ביחס לאסירים ואמר כי האירועים האלימים בגדה בשבוע האחרון הפכו אותה למשמעותית ביותר. “אם נשיא ארצות הברית לא יכול להוביל מהלך שיכול להבטיח שחרור אסירים שיושבים בכלא מעל 25 שנה, וחלקם חולים ומבוגרים, אז איך אפשר לצפות למהלך משמעותי יותר?”, תהה.

שניים מהאסירים השובתים רעב, ג’עפר עז א-דין וטארק קעדאן, החליטו אתמול לשבור באופן זמני את שביתתם, עד להכרעת בית המשפט הצבאי בעניינם בעוד שבוע. אתמול התנהל הדיון בעניינם בבית החולים אסף הרופא, בו אושפזו בשל הידרדרות במצבם. בשב”ס החליטו אתמול לפנות את סאמר עיסאווי, ששבת רעב כ-220 יום, לבית החולים קפלן ברחובות ולאשפזו בשל ההידרדרות במצבו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ