מסמכי סברה ושתילה |

באמ"ן זעמו: איך זה שאנחנו אשמים, והמוסד לא ניזוק?

מפרוטוקולים של ישיבות הממשלה שהותרו לפרסום עולה כי השר שרון הגן על אמ"ן וטען כי גם אנשי המוסד שפעלו בשטח לא התריעו על הטבח

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

הצנזורה התירה הבוקר (חמישי) לארכיון המדינה לפרסם חלקים נוספים שהושמטו מפרסום דיוני הממשלה בפברואר 1983, אחרי מסקנות ועדת כהן בנוגע לטבח בסברה ושתילה. הקטעים כוללים את דברי אנשי הצבא בדיונים, ועוסקים ביריבות בין אמ"ן למוסד ובתסכול שחשו באמ"ן מכך שהם ולא המוסד משלמים את המחיר בעקבות הטבח.

ב-10 בפברואר 1983 דיבר ראש אמ"ן יהושע שגיא, שאולץ להתפטר מתפקידו בעקבות מסקנות ועדת כהן, בישיבת הממשלה. "המערכת שאני עומד בראשה פגועה היום. אני חש בניצני התסכול דרך מאות טלפונים, מכתבים ומברקים, אשר הגיעו אלי ברובם מקצינים זוטרים ואחרים של חיל המודיעין", סיפר לשרים, "בדבריהם בלטו המוטיבים הבאים: נעשה לנו עוול נורא; איננו רוצים לשרת בחיל מובס, אשר לא משנה מה יקרה במדינה, יאשימו אותנו בו; הדרך שאנחנו צריכים ללכת בה היא של שב ואל תעשה כי ממילא שום דבר לא יעזור, תמיד נימצא אשמים".

שגיא התייחס גם ל"מוטיב נוסף בדברי הקצינים", לדבריו. "כיצד נמצאנו אנחנו האשמים בפני הוועדה, אשר התרעותינו והערכותינו בעניין הפלנגות נמצאות נכונות, בעוד 'המוסד', אשר קיים את הקשר עמם ואף מקיים מערכת מחקרית והערכתית מקבילה לשל אמ"ן מאז ועדת אגרנט, לא ניזוק כלל?", תהה. שגיא אמר לשרים כי הוא מסתייג מהעמדה הזו, אך מציג אותה כדי לבטא את הלך הרוח באמ"ן. "אינני מצדיק אמירות אלו. אני מתקומם נגדן, אך הייתי רוצה שתדעו אותן".

גם שר הביטחון אריאל שרון התייחס בדבריו לאחריות המוסד במה שאירע בסברה ושתילה. הוא פתח את דבריו בכך שראש המוסד, נחום אדמוני, אינו אחראי באופן אישי למה שאירע, שכן נכנס לתפקידו זמן קצר לפני הטבח. עם זאת אמר שרון כי "לא נבחנים פה רק אנשים, אלא נבחנות מערכות. וכי מישהו חושב, שבטיפולנו בלבנון, או בביקורו של הרמטכ"ל במטה הפלנגות, ב-15 לחודש בשעה 3:30 לפנות בוקר, לא היה שם איש מהדרגים הבכירים ביותר של המוסד, אשר עוסק בנושא לבנון שנים רבות? כולנו מעריכים איש זה ואני שמח שהוא לא נתפס על ידי הוועדה - אך רק במקרה".

שר הביטחון שרון עם הרמטכ"ל איתן ואלוף הפיקוד דרורי (במרכז)צילום: משרד הביטחון

שרון הוסיף כי "אם היה נפגע מישהו מהמוסד אז כמו אמ"ן - מערכת שלמה נוספת היתה עוברת אותו זעזוע. אני מכיר את אותו אדם מהמוסד, אני מעריך אותו ואני עובד אתו במגע קרוב הרבה זמן. וכי איש זה (איש המוסד בלבנון, ששמו לא ניתן לפרסום – ע"א) לא היה איתי במטה הפלנגות, ב-15 לחודש, בבוקר, אשר דיברנו בנושא זה והוריתי לו לתאם את העניין עם אלוף פיקוד הצפון? וכי הוא לא היה איתי בביקפיה, כאשר מסרתי לפייר ג'ומאייל ולאמין ג'ומאייל מה אנו עומדים לעשות? הלוא הוא תרגם את דברי, כפי שהוא תרגם את דברי הרמטכ"ל ב-15 לחודש".

שרון סיכם את דבריו באמירה כללית: "המוסד היה מעורב בנושא זה ללא הרף. אין לי טענות אל המוסד - גם הוא לא העריך את האירוע. אף אחד מאתנו לא העריך שכך יקרה. כל מומחי אמ"ן והמוסד, בנוסף לראשי השלטון וצמרת צה"ל, העידו בשבועה אף הם כי לא צפו סכנה זו".

קטע הפרוטוקול שנחשף - בעמודים 14-13

יומיים לפני כן, בישיבת הממשלה ב-8 בפברואר, התעמת שרון עם שר הפנים יוסף בורג. בורג התייחס לדו"ח הוועדה, ואמר כי "מהי הבעיה הגדולה - קרה משהו ואיש לא ראה זאת מראש. אז קרה מה שקרה. חלק מהנוער זועזע וחלק מהאנטישמים מצאו מטעמים לנפשם. זו המציאות שבה אנו חיים. למציאות הזו, לפי דו"ח הוועדה, נתווספו כמה תופעות לוואי. תופעה אחת - לא תמיד הודיעו לראש הממשלה, באופן שוטף, מה שהיה צריך להודיע ואם אני קורא את עמוד 101, אפילו למוסד לא תמיד סיפרו מה שצריך. רבותי, זה חוסר חמצן". שרון חלק עליו. "ראש תב"ל במוסד היה שם במשך כל הימים והשתתף בכל הדיונים. בכל הדיונים שהתנהלו שם, ללא יוצא מן הכלל", אמר.

השר בורג התרגז וציטט מתוך דו"ח הוועדה: "ראש המוסד העיד שלראשונה נודע לו על התפקיד שהוטל על הפלנגות להיכנס למחנות רק בעת ישיבת הממשלה, ביום חמישי, 16.9.82. ועתה, מתברר שלמוסד לא נמסרה כל הודעה על כניסת הפלנגות למחנות וראש המוסד לא ידע על כך. בכל אופן, לקרוא יודע אני, למרות הזיקנה שלי, וזה לא סימפתי".

ראש אמ"ן אולץ להתפטר לאחר שהוועדה קבעה כי "היה אדיש לגמרי... ולא גילה כל התעניינות בנושאים שבתוקף תפקידו היה צריך להיות מעוניין בהם. התמונה שמתקבלת לפי עדות אלוף שגיא עצמו היא של אדישות ואי אכפתיות בולטת, של עצימת עיניים ואטימת אוזניים".

מנגד, ראש המוסד בעת הטבח נותר בתפקידו שבע שנים נוספות אחרי פרסום הדו"ח. הוועדה קבעה, עם זאת, כי לא סיפק לממשלה "התרעה חד-משמעית על הסכנה בקשר עם כניסת הפלנגות למחנות, כניסה שעליה לא העיר ראש המוסד דבר בהערכת המצב שנתן בישיבת הממשלה". בדו"ח הוועדה נכתב כי הוא "לא הביע כל הסתייגות מכניסת הפלנגות למחנות... דווקא בשל הקשר שבין המוסד לבין הפלנגות, היה זה מחובתו של ראש המוסד להתייחס לאפשרות זו של מעשי נקמה, תוך ניתוח כל הגורמים הקשורים בפעולה זו". 

קטע הפרוטוקול שנחשף - בעמודים 4, 41-40

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ