ארדואן: הציונות - פשע נגד האנושות

למרות נסיונות הפיוס בין ירושלים לאנקרה בתקופה האחרונה, ראש הממשלה הטורקי ממשיך להתבטא בחריפות נגד ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חרף הנסיונות הנמשכים להגיע לפיוס בין ירושלים לאנקרה, ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, ממשיך לנפק הצהרות אנטי-ישראליות קשות. במהלך כינוס של האו"ם בווינה אתמול (רביעי) הגדיר ארדואן את הציונות כפשע נגד האנושות.

ישראל או הציונות לא היו הנושא של נאומו של ארדואן, אלא הוזכרו כבדרך אגב כחלק מנאום על תופעת האיסלאמופוביה באירופה. ארדואן טען כי האו"ם והאיחוד האירופי אינם עושים מספיק כדי להילחם בתופעות של שנאת מוסלמים וחוסר סובלנות כלפי תרבויות אחרות.

"כמו הציונות, האנטישמיות והפאשיזם אין מנוס מלהגדיר את האיסלאמופוביה כפשע נגד האנושות", אמר ארדואן בנאומו. בזמן שבו נאם ארדואן ישב על הבמה לידו מזכ"לֹ האו"ם באן קי-מון, נשיא העצרת הכללית של האו"ם שר החוץ של סרביה שעבר ווק ירמיץ' וכמה בכירים ממשלת אוסטריה.

בנובמבר 1975 קיבלה העצרת הכללית של האו"ם החלטה שקבעה כי הציונות היא "גזענות או צורה של אפליה גזעית". ההחלטה שקודמה על ידי ברית המועצות ומדינות ערב עברה ברוב גדול. רק ב-1991 אחרי נפילת ברית המועצות קיבלה העצרת הכללית של האו"ם החלטה הפוכה שמבטלת את ההחלטה מ-1975.

מזה חודשים ארוכים מנסות ארה"ב, גרמניה, בריטניה ומדינות נוספות לתווך בין ישראל לטורקיה כדי לסיים את המשבר שפרץ בעקבות ההשתלטות על המשט הטורקי לעזה, שבמהלכה נהרגו 9 אזרחים טורקים. ממשלת טורקיה דורשת מישראל להתנצל על הרג הפעילים הטורקים, לשלם פיצויים למשפחותיהם ולהסיר את המצור הימי מעל עזה.

לפני כמה ימים ביקרה באנקרה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ודנה עם ארדואן בין השאר בפיוס עם ישראל. בימים בקרובים יגיע לאנקרה שר החוץ האמריקאי החדש ג'ון קרי וגם הוא צפוי לדון בפיוס עם ישראל. לא ברור האם קרי יעלה מול ארדואן את התבטאויותיו האנטי-ישראליות החריפות.

ישראל וטורקיה מנהלות כבר שלוש שנים מגעים לסיום המשבר אולם לא מצליחות להגיע לנוסחה שתהיה מוסכמת על שני הצדדים. שר הביטחון אהוד ברק והיועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור לחצו ועדיין לוחצים על ראש הממשלה בנימין נתניהו להתנצל בפני הטורקים ולסיים את המשבר. נתניהו מהסס לבצע את המהלך, בעיקר על רקע חששו מההשלכות הפוליטיות של החלטה כזו, לאור התנגדותו העזה של בן-בריתו אביגדור ליברמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ