באופן חריג מנקה משטרת ש"י את המתנחלים מאחריות להצתת רכבי פלסטינים

הצתת 6 המכוניות בכפר קוסרא לפני שבוע, הביאה לעימותים אלימים בין תושבי הכפר למתנחלים מהמאחז אש קודש. לפי המשטרה, "התקרית פוברקה"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

באופן חריג מפרסמת הבוקר (חמישי) משטרת מחוז ש"י הודעה לפיה המכוניות שנשרפו בכפר קוסרא שליד שכם בשבוע שעבר לא הוצתו על ידי מתנחלים. האירוע הוביל לעליית מדרגה באירועים האלימים בין פלסטינים תושבי הכפר ומתנחלים מהמאחז אש קודש הסמוך.

בין תושבי הכפר קוסרא ושכניהם במאחז אש קודש שוררת בשנתיים האחרונות מתיחות ניכרת על רקע סכסוך קרקעות, ואף נרשמו שם עימותים חריפים, שכללו עקירת עצי זית והרס שדות הדדיים ואף ניסיון הצתה של המסגד בכפר. ביום חמישי שעבר הגיעו החיכוכים בין הצדדים לשיא חדש, כאשר בשעות הבוקר המוקדמות גילו הפלסטינים כי שש מכוניות השייכות לתושבי הכפר הוצתו בליל קודם.

הפלסטינים שייחסו את הפעולה למתנחלים מאש קודש שביקשו לכאורה לגמול על עקירת כרם בן 3,000 שתילים ביישובם זמן קצר קודם לכן, הגיעו בקבוצה לשטח המאחז ועימותים אלימים פרצו במקום. במסגרת האירוע, בו נכחו גם חיילי צה"ל, נורו באש חיה שני פלסטינים, ככל הנראה מרובה אם-16 השייך למתנחל. אחד מהם עדיין מאושפז במצב אנוש בבית החולים הדסה עין כרם.

אחת המכוניות שהוצתו בכפר קוסרא בשבוע שעברצילום: רויטרס

על פי הודעתה החריגה של משטרת מחוז ש"י, "לאחר חקירה מאומצת ניתן לומר כי לאור הממצאים בשטח וחקירה באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, הרקע לאירוע אינו לאומני. גרסת מספר מתלוננים מהכפר לא תואמת את הממצאים בשטח. אירוע הפשיעה הלאומנית פוברק ולא היה כלל". במשטרה מציינים עוד כי תושבי קוסרא טענו כי מצאו ליד המכוניות תעודת זהות כחולה של אחד המתנחלים שעמדו מאחורי המעשה. עם זאת, לפי המשטרה, תעודת הזהות נבדקה ונמצאה כשייכת לחייל, שאיבד אותה זמן רב קודם לכן עת נפלה מכיסו במהלך פיזור הפגנה בכפר.

ראש המועצה המקומית בכפר קוסרא, עבדל אלעזים אלהאדי, דחה בשיחה עם "הארץ" בתוקף את הטענות כי מדובר במהלך הצתה מפוברק שמאחוריו עומדים למעשה תושבי הכפר עצמם. לדבריו, "הנזקים שנגרמו בשבועות האחרונים על ידי מתנחלים, הן על ידי פגיעה בבתים וברכוש כמו עצי זית, והן בפגיעה במסגד - כל זה מעיד שהכפר נתון תחת מתקפה אלימה של מתנחלים. לנו אין מה להסתיר ובטח שלא לפברק. ומי שחי בתוך הכפר ומכיר את המציאות מבין שמדובר בעוד מעשה של המתנחלים, וזה לא מפתיע שישראל מנסה לטייח את זה".

חיים ארליך, מנכ"ל יש דין, הגיב להודעת המשטרה ואמר כי "קשה להימלט מהתחושה שההודעה היא ניסיון של המשטרה שנכשלה בתפקידה להגן על תושבי קוסרא, לייצר לעצמה אליבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ