תוצאות הנתיחה: ג'ראדאת לא מת מהרעלה או מאלימות פיזית

ממצאים שהתקבלו מנתיחת גופתו של העציר, שוללים את טענת הפלסטינים כי מת מעינויים. עם זאת, סיבת המוות תתברר סופית רק בעוד כשבועיים. הרשות: ישראל ממשיכה לשקר ולטייח

דן אבן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
ג'קי חורי

ממצאים חדשים מנתיחת גופתו של העציר ערפאת ג'ראדאת שוללים את האפשרות שמת כתוצאה מהרעלה או אלימות פיזית. עם זאת, במכון לרפואה משפטית מבהירים כי לא ניתן עדיין לקבוע את סיבת המוות. ג'ראדאת מת ביום שבת בכלא מגידו.

הבוקר התקבלו הנתונים המיקרוסקופיים שנאספו בנתיחה, ואלה שללו כל עדות להרעלה. דגימות נוספות שנלקחו מגופו של ג'ראדאת עדיין נבדקות ותוצאותיהן הסופיות יתקבלו בתוך כשבועיים.

במשרד הבריאות ממשיכים לשלול את טיעוני הפלסטינים לפיהם ג'ראדאת מת מעינויים. לדבריהם, הממצאים שהתקבלו עד כה, לרבות הדימומים והשברים בצלעותיו של המנוח, "אופייניים למאמצי ההחייאה שבוצעו על ידי הצוות הרפואי משירות בתי הסוהר ומד"א במשך חמישים דקות, במטרה להציל את חייו".

בנתיחה שבוצעה לגופתו של העציר על ידי הפתולוג הראשי במכון לרפואה משפטית, פרופ' יהודה היס, בנוכחות הפתולוג הפלסטיני ד"ר סאבר עלול וראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות פרופ', ארנון אפק, לא נמצאה גם כל עדות למחלה כלשהי בגופו של ג'ראדאת. ההערכה הראשונית בישראל היתה כי מת מדום לב.

ערפאת ג'ראדאת צילום: רפרודוקציה: צילום באדיבות מועדון האסיר הפלסטיני

ברשות הפלסטינית ובמשפחתו של ג'ראדאת דחו הערב את מסקנות משרד הבריאות ואמרו כי מדובר ב"המשך השקר והטיוח של הממסד הביטחוני בישראל".

הלוויית ג'ראדאת

יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, אמר בשיחה ל"הארץ" כי ישראל החלה לשקר אודות מותו של העציר כבר ברגע הראשון וכעת ממשיכה באותה מדיניות. לדבריו, המשרד לענייני אסירים ברשות מחזיק בדו"ח שכתב הפתלוג הפלסטיני אשר נכח בנתיחת הגופה, ובו נקבע כי ג'ראדאת מת כתוצאה מעינויים וכי לבו היה בריא לחלוטין. "כפי שהבהרנו מההתחלה, אנו תובעים להקים ועדת חקירה חיצונית ובלתי תלויה שתבדוק את נסיבות המוות", אמר קדורה. "אם ישראל בטוחה בעמדתה, אז מדוע שתתנגד להקמת ועדה כזו, שמסקנותיה יהיו מקובלות על שני הצדדים".

בתחילת השבוע כינס השר לענייני אסירים ברשות, עיסא קראקע, מסיבת עיתונאים ברמאללה שבה טען כי בנתיחת הגופה של ג'ראדאת לא התגלו ממצאים שיכולים להעיד על אירוע לב או דום לב, כפי שטענו בהתחלה שירותי הביטחון בישראל.

קראקע ציין כי דבריו מסתמכים על תוצאות ראשוניות שהתקבלו מנתיחת הגופה שבוצעה במכון לרפואה משפטית באבו-כביר. לדבריו, כבר עתה ברור כי בלבו של ג'רדאת לא היתה כל בעיה ולעומת זאת על גופו נמצאו סימני אלימות קשים, ובהם מכות וחבלות בגב העליון ובחזה ופגיעות בעמוד השדרה ובצוואר.

קראקע דרש כי ישראל תקים ועדת חקירה בלתי תלויה שתבדוק את נסיבות מותו של העציר. "הגרסה הישראלית היא שקרית, ישראל נושאת באחריות למותו של ג'רדאת", אמר. "מדובר בפשע מלחמה וצריך להעמיד לדין את כל הגורמים האחראים לכך". לדברי השר הפלסטיני, הדו"ח המלא שערך הפתולוג של הרשות יוצג היום בישיבת הממשלה ברמאללה.

ג'רדאת בן ה-30 נעצר לפני כשבועיים בחשד להשלכת אבנים ובקבוקי תבערה ומעצרו הוארך ב-12 יום. אלא שבמוצאי שבת הקודם פרסמו השב"ס והשב"כ הודעה על מותו, בה נטען כי מת בצהרי אותו יום בין כותלי כלא מגידו לאחר שחש ברע. ג'רדאת הותיר אחריו אשה הנמצאת בחודש השלישי להריונה ושני ילדים – בת שנתיים ובן שלוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ