עקב הביקורת: מזכ"ל האו"ם מסתייג מדברי ארדואן

זאת על אף שבאן ישב על הבמה בעת שראש ממשלת טורקיה השווה בין הציונות לפאשיזם. קרי באנקרה: הדברים ישפיעו על היחסים עם ארה"ב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

באיחור של יומיים ואחרי ביקורת רבה שנמתחה עליו מצד ארגונים יהודיים וארגונים פרו ישראליים פרסם הבוקר (שישי) מזכ"ל האום, באן קי מון, הודעה באמצעות דוברו שבה הסתייג מהצהרותיו של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, שהשווה בין הציונות לפאשיזם וטען כי היא פשע נגד האנושות. שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, נחת בשעות הצהרים באנקרה, ודובר מטעמו עדכן כי בפגישתו האישית עם ארדואן הוא צפוי להביע את ה"זעזוע" שגרמו הדברים בארה"ב.

ארדואן אמר את הדברים ביום רביעי במהלך כינוס ברית הציוויליזציות שערך האו"ם בווינה, יוזמה של טורקיה לדיאלוג בין הדתות. המזכ"ל באן ישב על הבמה בשעה שראש הממשלה הטורקי נשא את דבריו, והאזין להם באמצעות תרגום סימולטאני. מאוחר יותר באן נאם ולא התייחס לדברים. דוברו של מזכ"ל האו"ם הדגיש בהודעה שפרסם, כי באן אכן שמע את דבריו המתורגמים של ארדואן לגבי הציונות. בהמשך ההודעה הביע מזכ"ל האו"ם הסתייגות מדבריו של ארדואן, בהנחה שהתרגום שלהם לאנגלית אכן היה מדויק. "אם הדברים נכונים, או אז לא מדובר רק בהתבטאות שגויה אלא בכזו שסותרת את העקרונות שעליהם מבוססת הברית בין הציווליזציות".

מזכ"ל האו"ם וראש ממשלת טורקיה בכינוס הציוויליזציות באוסטריהצילום: רויטרס

מזכ"ל האו"ם מוסיף כי הוא מביע צער על כך ש"דברים פוגעניים ופלגניים כאלה נאמרו בכינוס שנערך תחת הכותרת 'הנהגה אחראית'". הכעס על דבריו של ארדואן בקרב תומכי ישראל נבע מכך שב-1975 קיבלה העצרת הכללית של האו"ם החלטה שקבעה כי הציונות היא סוג של אפלייה גזענית. ב-1991 ביטלה העצרת הכללית של האו"ם את ההחלטה. גורמים רבים בישראל וכן תומכי ישראל בחו"ל סברו כי העובדה שמזכ"ל האו"ם לא גינה מיד וביוזמתו את דברי ארדואן הנה מתן לגיטימציה להחלטת או"ם שעברה מן העולם.

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, בא לטורקיה במסגרת סיורו באזור והוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה ארדואן. בשיחה עם כתבים באנקרה אמר בכיר בפמלייתו של קרי כי שר החוץ האמריקאי אמר שדבריו של ארדואן הם "פוגעניים במיוחד" וכי יש להם "השפעה שלילית על היחסים עם ארה"ב". הבכיר אמר כי קרי מתכוון להעלות את הנושא בשיחה עם ארדואן ו"להביע את הזעזוע" שעוררו הדברים בוושינגטון. אתמול פרסם הבית הלבן הודעת גינוי לדברים.

אתמול גינה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בחריפות את דבריו של ארדואן ואמר "מדובר באמירה אפלה ושקרית שחשבתי שכמוה עברו מן העולם". מזה חודשים ארוכים מנסות ארה"ב, גרמניה, בריטניה ומדינות נוספות לתווך בין ישראל לטורקיה כדי לסיים את המשבר שפרץ בעקבות ההשתלטות על המשט הטורקי לעזה, שבמהלכה נהרגו 9 אזרחים טורקים. ממשלת טורקיה דורשת מישראל להתנצל על הרג הפעילים הטורקים, לשלם פיצויים למשפחותיהם ולהסיר את המצור הימי מעל עזה.

"כמו הציונות, האנטישמיות והפאשיזם אין מנוס מלהגדיר את האיסלאמופוביה כפשע נגד האנושות", אמר ארדואן. ישראל או הציונות לא היו נושא נאומו של ארדואן, אלא הוזכרו כבדרך אגב כחלק מנאום על תופעת הפחד מהאיסלאם באירופה. ארדואן טען כי האו"ם והאיחוד האירופי אינם עושים מספיק כדי להילחם בתופעות של שנאת מוסלמים וחוסר סובלנות כלפי תרבויות אחרות. פרט לבאן, ישבו לצד ארדואן בעת נאומו גם נשיא העצרת הכללית של האו"ם, שר החוץ של סרביה לשעבר ווק ירמיץ', וכמה בכירים בממשלת אוסטריה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ